wtorek, 30 listopada 2021

Nieodgadniona Christo-zagadka

No niestety, tym razem zadanie okazało się zbyt ambitne. We wczorajszej Christo-zagadce wpłynęła tylko jedna odpowiedź i to niepełna. Nagrody zostają więc na półce, zaś rozwiązanie wygląda następująco:

Nie dziwota, że nie rozpoznaliście Bohdana Butenki w nietypowym dla niego wydaniu. Natomiast z Jackiem Fedorowiczem i Zbigniewem Jujką, czyli dwoma stałymi rezydentami "Dziennika Bałtyckiego", nie powinniście mieć problemów. Zresztą o "Aktualnościach" Fedorowicza pisaliśmy już na blogu, przy okazji wcześniejszych występów gościnnych Christy (i Kajtka) na łamach tej gazety.

Poniżej możecie zobaczyć wszystkie konkursowe rysunki w ich środowisku naturalnym. Dwie pierwsze strony to "Dziennik Bałtycki" z 12 marca 1961, a ostatnia - z 21 maja 1961.

A teraz przechodzimy do konkretów, czyli do odkrytych przez Arka z Gdańska rysunków Janusza Christy. Wydawać by się mogło, że o twórczości Mistrza wiemy już wszystko, tymczasem co kilka lat z prywatnych kolekcji i państwowych archiwów wypływają jego nieznane prace: a to okładka niewydanego albumu, a to fascynująca ilustracja albo kawał rysunkowy. Tym razem są to trzy miniaturki, opublikowane w niedzielnym dodatku DB "Rejsy", jako ilustracje do fraszek Józefa Dzirby. Z przeprowadzonego przez Arka researchu wynika, że Dzirba jeszcze w latach 60. wyemigrował do Australii, gdzie m.in. współpracował z polonijnym kwartalnikiem literackim "Margines". Poeta zmarł prawdopodobnie w 2016 r.

Rysunki Christy utrzymane są w podobnej stylistyce, jak pochodzące z tego samego okresu dowcipy z "Tygodnika Morskiego" i nieco późniejsze mikro-ilustracje z "Wieczoru Wybrzeża" (1962-64, niepublikowane na blogu). Rysownik dorabiał wówczas gdzie mógł, jako że w 1959 r. urodził mu się syn.

Jeśli ktoś z Was także chciałby zostać komiksowym odkrywcą, proponujemy zacząć od przejrzenia trójmiejskiej prasy właśnie z początku lat 60., czyli okresu wyjątkowej aktywności zawodowej Christy. Bałtycka Biblioteka Cyfrowa, z której pochodzą wszystkie publikowane powyżej skany, znakomicie się do takich poszukiwań nadaje. Czekamy na Wasze znaleziska i obiecujemy miejsce w historii.

poniedziałek, 29 listopada 2021

Christo-zagadka z nagrodami

Niedawna kwerenda Arka z Gdańska (kiedyś z Gdyni) okazała się nadzwyczaj owocna. Nasz niestrudzony prasowy archeolog tym razem natknął się na nieznane rysunki Janusza Christy, opublikowane w dwóch numerach "Dziennika Bałtyckiego" z 1961 roku. Co więcej, po sąsiedzku (tzn. na tej samej albo kolejnej stronie) DB zamieścił ilustracje trzech innych znakomitych rysowników, nie tylko z Trójmiasta. Styl tych miniaturek jest tak osobliwy, że gdyby nie podpisy, mielibyśmy spore problemy z identyfikacją autorów. A Wy?

Spróbujcie odgadnąć kto stworzył poniższe ilustracje. Nazwiska wszystkich autorów są bardzo znane i tylko jeden z nich nie był rasowym komiksiarzem. Od razu uprzedzam, że sygnaturki wykasowałem, za to dla ułatwienia podkręciłem nieco czerń, bo jakość druku w DB to jakaś katastrofa. A teraz klikajcie w obrazek, żeby go powiększyć i wpisujcie swoje typy w komentarzach pod niniejszym postem.

Kto pierwszy prawidłowo odgadnie autorów wszystkich 10 obrazków, otrzyma następujący zestaw kolekcjonerskich białych kruków:

  1. cudownie ocalały egzemplarz komiksu "Kayko and Kokosh: Flying School" (Fiute Edition),
  2. plakat "Postaciologia v. 1.3" wydany przez festiwal DwuTakt (kolor, format A3),
  3. unikalna pocztówkę z jazzowo-świątecznym rysunkiem Janusza Christy,
  4. pocztówkę z równoległego świata, w którym hucznie obchodzono 20-lecie "Wieczoru Wybrzeża", a Christa był gwiazdą jubileuszu.

Bardzo Was proszę: podpisujcie się jakoś w komentarzach (nie ma obowiązku logowania), żebym mógł Was odróżnić i wysłać nagrodę właściwej osobie. Nie wykluczam, że będę podpowiadał, jeśli zajdzie taka potrzeba. Powodzenia!

PODPOWIEDŹ NR 1
Autorem ilustracji H, I, J jest rysownik spoza Trójmiasta, mający na koncie co najmniej 20 wesołych zeszytów komiksowych.

PODPOWIEDŹ NR 2
Obrazek E narysował stały współpracownik "Dziennika Bałtyckiego", znany satyryk, ale nie komiksiarz. Pozostałych 6 rysunków wykonali dwaj autorzy (w tym Christa), po 3 na głowę.

PODPOWIEDŹ NR 3
Autor 1 - rysunki A, C, F
Autor 2 - rysunki B, D, G
Autor 3 - rysunek E
Autor 4 - rysunki H, I, J

sobota, 27 listopada 2021

Plansze z drugiego integrala

Egmont uchylił rąbka tajemnicy i zaprezentował kilka przykładowych stron z drugiego tomu serii "Kajko i Kokosz: Złota kolekcja". Album będzie miał 208 stron w twardej oprawie (format 21,6 x 28,5 cm). W sklepie Egmontu można go kupić za 64,99 zł. Premiera 8 grudnia.

Oficjalna zapowiedź:

Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki "Wieczór Wybrzeża" w 1972 r. i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy (1934-2008) opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód. ZŁOTA KOLEKCJA to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii.

Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy "Kajko i Kokosz" – w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej. Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice.

Tom drugi kolekcji zawiera długą historię „Szranki konkury” poprzedzoną wstępem dziennikarki "Dziennika Bałtyckiego" Grażyny Antoniewicz.

piątek, 26 listopada 2021

The Spirit Journey po polsku

Nasz człowiek w Australii, Marek "Ashika" Ostapkowicz przygotował dla swoich polskich czytelników specjalną świąteczną niespodziankę. Od 1 grudnia, czyli już od poniedziałku, fanowski webkomiks o Kajtku i Koku pt. "The Spirit Journey" będzie się ukazywał równolegle w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Ashika wyemigrował z kraju w roku 1975 i przez niemal pół wieku jego polszczyzna zdążyła nieco zardzewieć - do tego stopnia, że jeszcze rok temu korespondował ze mną po angielsku. Z czasem jednak zaczął sam tłumaczyć na polski wpisy na swoim kajkoszowym blogu, a w końcu przyszedł czas na komiksowe dymki. Autor z antypodów tak to komentuje:
Jestem pewien, że Christa by się dobrze uśmiał na widok swoich dwóch oryginalnych bohaterów wychodzących z zakurzonych stron jego starych komiksów i próbujących ponownie mówić w swoim ojczystym języku.

Polska wersja "Wewnętrznej podróży", zatytułowana "Portal do niewidzialnego świata" zacznie ukazywać się od odcinka nr 290 (rozdział drugi). Kolejne epizody będą się pojawiać jak zwykle w poniedziałki, przez co najmniej 14 tygodni. Poprzednich 289 plansz możecie przeczytać tutaj, ale tylko w wersji angielskiej. Zachęcam też do lektury bloga, na którym znajdziecie wiele ciekawostak o Januszu Chriście, jego komiksach, a także o iście komiksowych perypetiach samego Ashiki. Ahoj przygodo!

czwartek, 25 listopada 2021

Aleja Janusza Christy w Ostrołęce

Fot.: Łukasz Jasiński

Ta piękna aleja już wkrótce będzie nosiła imię Janusza Christy. To pewne! Dziś władze Ostrołęki oficjalnie zatwierdziły projekt nadania alejkom w Parku Miejskim imion polskich twórców komiksów. Aleja Janusza Christy zacznie się przy Skwerze Polskiego Komiksu, przetnie aleje Szarloty Pawel, Jerzego Wróblewskiego i Szymona Kobylińskiego, a skończy się u zbiegu z aleją Bogusława Polcha.

Wniosek do Rady Miasta złożyli w tej sprawie dwaj ostrołęccy gwiazdorzy: Staszek Orłowski (kabaret Szuje) i Tomasz Samsel (grupa Tupolev), którym należą się wielkie brawa za pomysł i niebywałą skuteczność. Jak podaje serwis Moja Ostrołęka, uchwałę przyjęto jednomyślnie. Za "ukomiksowieniem" parku było 15 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosu i nie był przeciwny! W uzasadnieniu czytamy:

Realizacja przedłożonej inicjatywy może przyczynić się do uatrakcyjnienia wizerunku naszego miasta nie tylko w regionie, ale także w perspektywie całego kraju. Tak spersonalizowane nazewnictwo alei parkowych z pewnością zwróci uwagę licznego i wciąż rozwijającego się polskiego środowiska komiksowego, na które składają się zarówno twórcy, jak i czytelnicy.

Tego typu miejscowego uhonorowania polskich autorów historii rysunkowych nie podjęła się do tej pory żadna miejscowość w Polsce, dzięki czemu drogi wewnętrzne w ostrołęckim parku zyskają prawdziwie oryginalny i budzący zainteresowanie charakter. Taka okoliczność może sprawić, że parkowe aleje i skwer staną się rozpoznawalnym i wartym odwiedzenia punktem na mapie naszego miasta, a tym samym wzrosną walory turystyczne Ostrołęki.

Reszta spoczywa w rękach miasta, które zajmie się teraz wykonaniem tablic informacyjnych przy alejach i przy głównych wejściach do parku. A na wiosnę wszyscy ruszamy do Ostrołęki, która już niejedną komiksową imprezę widziała!

wtorek, 9 listopada 2021

Recenzent uprzedza (się)

W tym roku odeszły dwie osoby, dzięki którym w 1986 roku "Kajko i Kokosz" po raz pierwszy trafił na deski teatru. W sierpniu zmarła Bogusława Czosnowska, autorka i reżyserka widowiska, a w ubiegły czwartek Ryszard Jaśniewicz, ówczesny dyrektor Słupskiego Teatru Dramatycznego i odtwórca roli Hegemona. Na przełomie lat 70/80. oboje artyści występowali w gdańskim Teatrze Wybrzeże, dla którego w roku 1983 Czosnowska zrealizowała sztukę "O dwóch takich co ukradli księżyc" z komiksowym programem Janusza Christy (do obsady w ostatniej chwili dołączył Jaśniewicz). Warto przypomnieć, że Christa znał się z Czosnowską co najmniej od 1959 r., o czym pisaliśmy w artykule "Dobry 'Wieczór'?".

Większość tych informacji zawdzięczamy niestrudzonemu tropicielowi prasowych ciekawostek, Arkowi z Gdańska (dawniej z Gdyni), który tym razem znalazł w "Głosie Pomorza" interesującą recenzję słupskiego spektaklu. "Nie znam tego komiksu i - szczerze przyznaję - nie lubię tego gatunku" uprzedza na wstępie recenzentka, a za chwilę dodaje: "wolałabym cieszyć się dobrą literaturą w teatrze, a nie widowiskiem inspirowanym komiksami". Dostało się i Chriście i Czosnowskiej, jedynie Jaśniewicz został potraktowany łaskawie. Ech, dziś już nie ma takich recenzji... ale może to i lepiej.

poniedziałek, 8 listopada 2021

Zagadka pod Grunwaldem - rozwiązanie

Nasza zagadka sprzed dwóch tygodni uległa samorozwiązaniu. Poprawna okazała się odpowiedź nr 1, co potwierdził wczoraj sklep partnerski Fundacji "Kreska". Nowe puzzle oparte będą na szkicu Janusza Christy, przedstawiającym bitwę pod Grunwaldem w formie meczu koszykówki (można tu nawet znaleźć piłkę). Twórca nigdy rysunku nie ukończył. Podobno miał to być projekt puzzli reklamujących drużynę Trefl Sopot, założoną w roku 1995. To z kolei oznaczałoby, że Christa narysował go w czasach, kiedy już teoretycznie nie rysował. Szkic po raz pierwszy zaprezentowano publicznie w 2011 roku na wystawie "Janusz Christa, życie i twórczość" podczas XXII MFKiG w Łodzi.

Edu Art Media wydaje również dwa kalendarze na 2022 rok - jeden z okazji 50-lecia serii "Kajko i Kokosz", a drugi bez okazji, ze skandalizującym obrazkiem "Shanty". Oba są już dostępne w sklepie AleKreska.pl.