czwartek, 19 stycznia 2012

Franek z Nowej Wsi

Przedstawiamy kolejne sensacyjne znalezisko Adama Ruska. Równo rok temu badacz odnalazł graficzny prezent dla Jacka Fedorowicza, a teraz natknął się na nieznany dowcip rysunkowy Janusza Christy. Rysunek ukazał się w tygodniku "Nowa Wieś" nr 3/1961, czekał więc na odkrycie ponad 50 lat! Dodajmy, że obrazek jest niewielki (17 x 3 cm) i łatwo go było przegapić. Tym bardziej gratulujemy czujności.


Historyjka pochodzi mniej więcej z tego samego okresu, co żarty w "Tygodniku Morskim" - ma zbliżoną konstrukcję, narysowana jest w bardzo podobnym stylu, a bohater wygląda zupełnie jak Franek, czyli pierwowzór Koka z "T.M." (czyżby odrzut?). Nietypowe jest tylko miejsce publikacji, bo poza jednorazową przygodą z "Korakiem" w roku 1958, Christa nie współpracował z "Nową Wsią". Trzeba jednak pamiętać, że w latach 1959-1962 rysownik udzielał się gdzie się dało, co mogło mieć związek z pojawieniem się w rodzinie Christów istotnego czynnika kosztotwórczego w postaci... syna Marka.

EDIT: Sprawa ma nieoczekiwany ciąg dalszy. Klikajcie tutaj!

7 komentarzy:

 1. Adam jest po prostu niezastąpiony;)

  OdpowiedzUsuń
 2. O kurde! skąd macie taki zimowy nagłówek!? Czyżby Christa namalował kiedyś bałwana??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrz "Opowiadanie Koka" (dostępne w nowej pozycji Egmontu "Opowieści Koka" jako "Opowieści Koka: Arktyczna wyprawa").

   Usuń
  2. rysunek fajny, ale onomatopeję chłopaki zostawili nie tę co trzeba. Bo "cong" było zarezerwowane dla cięcia mieczem. Tutaj bardziej pasowałoby swojskie "jeb!"

   Usuń
  3. Hmm, zdawało mi się, że Kapral trzyma miecz...

   Usuń
  4. aaaa, to zwracam honor! Tego miecza właściwie nie widać, hehe.

   Usuń
 3. Kolejny gag, który został później ponownie wykorzystany. Jest taki sam pasek w "Dniach Gdańska" z Kajtkiem, w albumie "Kajtek i Koko w Londynie". Nie wiem jak w I wydaniu, ale jest w II poprawionym.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz wstawić w komentarzu działający link, zrób to w html-u. Powinno to wyglądać tak:
<a href="ADRES_LINKU">TWÓJ TEKST</a>
Podobnie robi się pogrubienie (bold):
<b>TWÓJ_TEKST</b>
i kursywę:
<i>TWÓJ_TEKST</i>
Powodzenia!