niedziela, 25 września 2011

Kierunek: Łódź

Już za kilka dni rozpocznie się 22. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Jeśli macie wątpliwości czy warto z tej okazji odwiedzić Łódź, to z przyjemnością je rozwiejemy. W tym roku nie tylko warto, ale wręcz trzeba! Staraniem Festiwalu, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwarto właśnie wielką wystawę komiksu. Składa się ona z ośmiu ekspozycji, a jedna z nich poświęcona jest życiu i twórczości Janusza Christy. Zgromadzono tam mnóstwo unikalnych eksponatów: niepublikowane szkice, oryginały plansz oraz pamiątki po autorze. Są też autentyczne przybory kreślarskie i biurko, na którym powstały komiksy o Kajku i Kokoszu. Największą (dosłownie) atrakcją jest legendarny szkic "Bitwa pod Grunwaldem", wykonany prawdopodobnie z myślą o firmie Trefl.

Szkic "Bitwa pod Grunwaldem". Foto: Andman/Polter

W Muzeum zobaczymy też prace Jerzego Wróblewskiego, Edwarda Lutczyna, Marka Szyszko i Tadeusza Raczkiewicza. Obszerną galerię zdjęć z wystawy opublikował serwis Polter - część o Januszu Chriście zaczyna się tutaj. Wernisaż odbył się 22 września, ekspozycja będzie czynna do 23 października.

W przeddzień wernisażu odbyło się też uroczyste odsłonięcie komiksowego murala w łódzkim parku im. Sienkiewicza. Wśród postaci namalowanych przez wrocławskiego artystę Piotra Saula spotkamy Tytusa, Romka, A'Tomka, Kleksa, Brombę, Koziołka Matołka, Kudłaczka, Bąbelka, Nerwosolka oraz oczywiście Kajka i Kokosza. Z ŁDK-u nie jest daleko, zdecydowanie warto zobaczyć. Dla przypomnienia - zeszłoroczny mural wyglądał tak.

Mural Piotra Saula (fragment). Foto: Urząd Miasta Łodzi

Zanim wyruszycie do Łodzi, nie zapomnijcie przeczytać najnowszego raportu z sieci:
 1. Kolega Mamoń napisał dla portalu Independent recenzję "Profesora Kosmosika" pt. "Christa odkurzony (i uzupełniony)".
 2. Na Esensji są już kolejne dwie części "Czaru Relaksu" Sebastiana Chosińskiego: nr 14 pt. "Anioł stróż towarzysza Mao i pechowi zbójcerze" ("Zamach na Milusia", "Palacze", "Łabędź") i nr 15 pt. "Mirmił - samobójca i dresiarz jak Superman" ("Zamach na Milusia", "Coś z ryb", "Bajka dla dorosłych").
 3. Przy okazji znaleźliśmy dość stary ranking "10 naj... Toasty" Wojciecha Gołąbowskiego. Kajko i Kokosz na drugim i czwartym miejscu!
 4. Na Allegro pojawiła się koszulka z Kokoszem i Milusiem, prawdopodobnie piracka. Poszła za jedyne 15 zł.

5 komentarzy:

 1. Wygląda jak oryginał, ale trzeba będzie sprawdzić na miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest reprodukcja.
  1. Oryginał ma szerszy margines,
  2. Christa przechowywał planszę złożoną na pół, a tutaj nie widać zagięcia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Marginesem bym się nie sugerował. Wszystkie prace są w passe-partout, więc marginesów nie widać. Co innego brak zagięcia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sprawdziłem, niestety jest to tylko kopia.
  Piotr

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz wstawić w komentarzu działający link, zrób to w html-u. Powinno to wyglądać tak:
<a href="ADRES_LINKU">TWÓJ TEKST</a>
Podobnie robi się pogrubienie (bold):
<b>TWÓJ_TEKST</b>
i kursywę:
<i>TWÓJ_TEKST</i>
Powodzenia!