niedziela, 25 września 2011

Kierunek: Łódź

Już za kilka dni rozpocznie się 22. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Jeśli macie wątpliwości czy warto z tej okazji odwiedzić Łódź, to z przyjemnością je rozwiejemy. W tym roku nie tylko warto, ale wręcz trzeba! Staraniem Festiwalu, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwarto właśnie wielką wystawę komiksu. Składa się ona z ośmiu ekspozycji, a jedna z nich poświęcona jest życiu i twórczości Janusza Christy. Zgromadzono tam mnóstwo unikalnych eksponatów: niepublikowane szkice, oryginały plansz oraz pamiątki po autorze. Są też autentyczne przybory kreślarskie i biurko, na którym powstały komiksy o Kajku i Kokoszu. Największą (dosłownie) atrakcją jest legendarny szkic "Bitwa pod Grunwaldem", wykonany prawdopodobnie z myślą o firmie Trefl.

Szkic "Bitwa pod Grunwaldem". Foto: Andman/Polter

W Muzeum zobaczymy też prace Jerzego Wróblewskiego, Edwarda Lutczyna, Marka Szyszko i Tadeusza Raczkiewicza. Obszerną galerię zdjęć z wystawy opublikował serwis Polter - część o Januszu Chriście zaczyna się tutaj. Wernisaż odbył się 22 września, ekspozycja będzie czynna do 23 października.

W przeddzień wernisażu odbyło się też uroczyste odsłonięcie komiksowego murala w łódzkim parku im. Sienkiewicza. Wśród postaci namalowanych przez wrocławskiego artystę Piotra Saula spotkamy Tytusa, Romka, A'Tomka, Kleksa, Brombę, Koziołka Matołka, Kudłaczka, Bąbelka, Nerwosolka oraz oczywiście Kajka i Kokosza. Z ŁDK-u nie jest daleko, zdecydowanie warto zobaczyć. Dla przypomnienia - zeszłoroczny mural wyglądał tak.

Mural Piotra Saula (fragment). Foto: Urząd Miasta Łodzi

Zanim wyruszycie do Łodzi, nie zapomnijcie przeczytać najnowszego raportu z sieci:
 1. Kolega Mamoń napisał dla portalu Independent recenzję "Profesora Kosmosika" pt. "Christa odkurzony (i uzupełniony)".
 2. Na Esensji są już kolejne dwie części "Czaru Relaksu" Sebastiana Chosińskiego: nr 14 pt. "Anioł stróż towarzysza Mao i pechowi zbójcerze" ("Zamach na Milusia", "Palacze", "Łabędź") i nr 15 pt. "Mirmił - samobójca i dresiarz jak Superman" ("Zamach na Milusia", "Coś z ryb", "Bajka dla dorosłych").
 3. Przy okazji znaleźliśmy dość stary ranking "10 naj... Toasty" Wojciecha Gołąbowskiego. Kajko i Kokosz na drugim i czwartym miejscu!
 4. Na Allegro pojawiła się koszulka z Kokoszem i Milusiem, prawdopodobnie piracka. Poszła za jedyne 15 zł.

5 komentarzy:

 1. Wygląda jak oryginał, ale trzeba będzie sprawdzić na miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest reprodukcja.
  1. Oryginał ma szerszy margines,
  2. Christa przechowywał planszę złożoną na pół, a tutaj nie widać zagięcia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Marginesem bym się nie sugerował. Wszystkie prace są w passe-partout, więc marginesów nie widać. Co innego brak zagięcia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sprawdziłem, niestety jest to tylko kopia.
  Piotr

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.