poniedziałek, 8 listopada 2021

Zagadka pod Grunwaldem - rozwiązanie

Nasza zagadka sprzed dwóch tygodni uległa samorozwiązaniu. Poprawna okazała się odpowiedź nr 1, co potwierdził wczoraj sklep partnerski Fundacji "Kreska". Nowe puzzle oparte będą na szkicu Janusza Christy, przedstawiającym bitwę pod Grunwaldem w formie meczu koszykówki (można tu nawet znaleźć piłkę). Twórca nigdy rysunku nie ukończył. Podobno miał to być projekt puzzli reklamujących drużynę Trefl Sopot, założoną w roku 1995. To z kolei oznaczałoby, że Christa narysował go w czasach, kiedy już teoretycznie nie rysował. Szkic po raz pierwszy zaprezentowano publicznie w 2011 roku na wystawie "Janusz Christa, życie i twórczość" podczas XXII MFKiG w Łodzi.

Edu Art Media wydaje również dwa kalendarze na 2022 rok - jeden z okazji 50-lecia serii "Kajko i Kokosz", a drugi bez okazji, ze skandalizującym obrazkiem "Shanty". Oba są już dostępne w sklepie AleKreska.pl.

4 komentarze:

 1. Kto robi tusz i kolor?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaje się, że Olszówka i Salamoński, ale pewności nie mam.

   Usuń
 2. Styl rysunku przypomina nieco projekt Janusza Christy oprawy graficznej do filmu "Tryumf Pana Kleksa" z 2001, który jednak nie został wykorzystany, chyba dlatego, że zbyt różnił się od wzorcowych rysunków Marcina Szancera. Czasem więc po 1995 Janusz Christa coś rysował.
  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkice do "Pana Kleksa" Christa wykonał w 1994 roku. Na rysunkach są daty.

   Usuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.