czwartek, 12 sierpnia 2010

Sopot, lato. Vademecum ...i nie tylko

W 1974 roku do kiosków Ruchu trafiła książeczka "Sopot, lato. Vademecum ...i nie tylko" Andrzeja Bajkowskiego. Trudno ją było przegapić - okładkę narysował Janusz Christa, i to w kolorze, co było u niego absolutną nowością. Christa zaczynał być już wtedy znany poza Trójmiastem. W Poznaniu i Łodzi ukazywały się w odcinkach komiksy z Kajkiem i Kokoszem, a dzieciaki przywoziły z wakacji gdański albumik "Kajtek i Koko w kosmosie".


Jedną z atrakcji książeczki był 10-planszowy komiks Christy "Niemoralna opowieść z morałem: 2+szwagier" z kapitalnym, wierszowanym tekstem Bajkowskiego. Część dymków celowo pozostawiono pustych, do uzupełnienia przez czytelników. Z powodu tej "ułomności" komiks nigdy nie został przedrukowany.


Spomiędzy mnóstwa zabawnych przewodników, informacji, felietonów, wywiadów i anegdot, wprawne oko fana mogło wyłowić jeszcze jedną perełkę: ilustrację Christy do artykułu "Legenda", sporządzoną (jakże by inaczej) w formie niemego komiksu. Rysunki są frywolnym komentarzem do czterech rzeźb z sopockiego parku - rzeźby nr 3 brakuje, jest tylko cokół.


Wpis dedykuję panu Grzegorzowi Ł. z Gdańska, z wielkim podziękowaniem.

4 komentarze:

 1. Wojtek Obremski: Uf, po wielu latach starania właśnie stałem się posiadaczem tego cuda. Myślę, że 101 zł na Allegro to niezbyt wygórowana cena?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja swój pierwszy egzemplarz kupiłem w kiosku na Mokotowskiej w Warszawie. Potem ktoś go ode mnie pożyczył. Następny dostałem wiele lat później od pewnego miłego pana z Trójmiasta. Za darmo!

   Usuń
 2. Wojtek Obremski: Pięknie! Teraz oglądam sobie archiwum allegro i widzę, że w 2007 r,. kilka egzemplarzy sprzedano za... 4,99 zł! Pocieszam się tylko, ze te czasy już minęły:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie dostałem od kogoś w prezencie, zupełnie za free🙂

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.