środa, 25 sierpnia 2010

Przyklej sobie Hegemona

Dzisiaj dostaliśmy mailem tyle nowych eksponatów, że nie wiemy od czego zacząć. Może na początek rzecz najbardziej tajemnicza - kalkomania z Kajkiem i Kokoszem (11 x 15 cm). Nawet nie tyle kalkomania, co prawdopodobnie zmywalny tatuaż, jakich kiedyś było pełno w zagranicznych gumach do żucia. A tu mamy produkt najwyraźniej krajowy.

Prawie wszystkie postacie pochodzą ze "Skarbów Mirmiła", jedynie zbójcerzy skopiowano z "Cudownego leku". Zawęża nam to trochę przedział czasowy, bo oba komiksy ukazały się w Świecie Młodych w latach 1980-1981, a w albumach cztery lata później. Ostrożnie obstawiamy końcówkę lat 80-tych.


Wykopalisko przysłał nam Wojciech Jama, twórca Muzeum Dobranocek. Dziękujemy!

1 komentarz:

  1. To nie są tatuaże , to kalkomanie które pojawiły się w Polsce na przełomie lat 80/90. drukowane były na arkuszach A5 (jeśli dobrze pamiętam) i miały specyficznie (kchekchem) dobrane kolory. nie były to kalkomanie tematyczne a zawierały obrazki dobrane chyba absolutnie przypadkowo i postacie Christy występowały na nich tuż obok innych wzorów. Z tego co widzę kolorystyka i postacie są inne od tych które sam posiadałem więc kto wie, może było tego jeszcze więcej?

    OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.