sobota, 14 sierpnia 2010

Kajtek i Koko u czeskiej Polonii

Z tego co wiemy, komiks z Kajtkiem i Kokiem udało się wyeksportować tylko raz. Był to eksport bliskiego zasięgu i bez tłumaczenia, ale jednak eksport. W roku 1991 "Zwariowana wyspa" ukazała się w Czeskim Cieszynie, w polonijnym miesięczniku dla dzieci Nasza Gazetka. W każdym numerze drukowano 8 stron komiksu, które należało wyjąć z gazety i złożyć w mini-broszurkę. Po skompletowaniu wszystkich broszurek, układało się je w zgrabny albumik. Słodkie, prawda?


Nasza Gazetka ma już pół wieku, do roku 1990 wychodziła pod strawnym dla czechosłowackich władz tytułem Gazetka Pioniera. Po aksamitnej rewolucji wydawcą została Rada Naczelna Harcerstwa Polskiego w Republice Czeskiej i spolszczyła nazwę. W miesięczniku publikowano również "Tytusa, Romka i A'Tomka" z bratniego Świata Młodych. Obecnie, jako dwutygodnik, Nasza Gazetka nadal promuje rodzimy komiks wśród Polonii na Zaolziu (m.in. prace Tadeusza Raczkiewicza).


Odkrycie zawdzięczamy Adamowi Ruskowi (źródło: "Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych"). Za zdjęcia i szczegółowe informacje serdecznie dziękuję panu Janowi Kubiczkowi, redaktorowi NG.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.