niedziela, 1 sierpnia 2010

Pocztówki

W 1987 roku Christa na zlecenie Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej narysował komiksowy kalendarz promujący bezpieczeństwo na drogach, i to właśnie z niego pochodzi ilustracja, która znalazła się na poniższej pocztówce.


Kolejna pocztówka, wydana na początku lat 90-tych przez anarchistyczny Fanzin "Eden", porusza temat walki o prawa zwierząt. Ilustracja - choć na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie podróbki - jest autentycznym rysunkiem Christy z czasów, gdy autor rysował już rzadko i niechętnie. Wydawca zastąpił oryginalne napisy tekstem Adama Grygoła.


Oryginalna ilustracja

Trzecia pocztówka, autorstwa Tomasza Leśniaka, została wydana z okazji 50-lecia twórczości Janusza Christy. Można ją było otrzymać na 8 Warszawskich Spotkaniach Komiksowych w 2008 roku. Na odwrocie kartki należało napisać życzenia dla Janusza Christy i wrzucić do specjalnej skrzynki. Wśród autorów życzeń organizatorzy akcji rozlosowali nagrody, i to nie byle jakie - zwycięzca zgarnął oryginalną planszę Kajka i Kokosza!

4 komentarze:

 1. Tomasz LeśniAk, jak sądzę?

  OdpowiedzUsuń
 2. Też tak sądzę :) Dzięki, poprawione.

  OdpowiedzUsuń
 3. O, trafiłem na wydaną przeze mnie pocztówkę :) Pragnę dodać, że Pan Janusz dał mi zgodę na wydanie tej pocztówki, skoro nie była ona wydana dla zarobku, lecz by pozyskać fundusze na działania na rzecz praw zwierząt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale fajnie. Możesz powiedzieć kiedy Christa to narysował (obstawiam okolice 1994) i kiedy wydałeś pocztówkę? Pozdrowienia!

   Usuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.