piątek, 30 września 2011

Jak Prusowie Christę kopiowali

Temat fascynacji i inspiracji dość często przewija się na naszym blogu. Dziś nie będzie jednak ani słowa o Świecie Przygód, Vaillancie, Asteriksie, czy o gagach z odzysku. Wręcz przeciwnie - tym razem omówimy sytuację odwrotną, na przykładzie mało znanej publikacji promującej warmińskie miasteczko.

Komiks Krzysztofa Bujnowskiego "Jak Prusowie z Krzyżakami wojowali" wydany został w 2000 roku w Bartoszycach, dzięki wsparciu Urzędu Miasta. Na 40 czarno-białych planszach autor z przymrużeniem oka przedstawił historię powstania tamtejszego zamku. Legenda narysowana i opowiedziana jest w sposób przystępny dla młodego czytelnika, obfituje w zabawne zestawienia średniowiecza ze współczesnością (np. znak "zakaz fotografowania" stojący przy świętym drzewie). Wszystko byłoby super, gdyby nie powracające co jakiś czas wrażenie, że gdzieś już to chyba widzieliśmy...

Na przykład postacie. Czy to nie Kajko, Jaga i Łamignat?
Żywy inwentarz też wygląda znajomo ("Skarby Mirmiła").
Tak samo dzika zwierzyna, widziana od tyłu ("Dzień Śmiechały")...
... i od przodu ("Dzień Śmiechały"). Wędkarz też, choć z innej bajki ("Festiwal czarownic").
Podobne są środki transportu ("Festiwal czarownic")...
... znaki ostrzegawcze i architektura ("Szkoła latania").
Wreszcie - regionalna kuchnia ("Skarby Mirmiła") i biesiadnicy ("Dzień Śmiechały").

Szczególnie polecamy pierwszych 9 stron komiksu, potem "cytaty" się kończą. Komiks ukazał się w wersji papierowej oraz online na portalu miejskim Olsztyna. Wprawdzie kilka lat temu portal został przebudowany i skany zniknęły, ale od czego jest Wayback!

1 komentarz:

  1. Według mnie komiks jest całkiem ciekawy i dopracowany historycznie. Dziwne jednak, że autor wkłada w usta Prusów łacińską nazwę Wisły, "Vistula", zamiast rodzimej dla nich nazwy "Viksla".

    Robert z Gdyni

    OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.