piątek, 23 września 2011

Powrót na Morze

Prace realistyczne stanowią tylko niewielki ułamek w dorobku Janusza Christy. Większość z nich, jak "Opowieść o Armstrongu", "Skarby starego zamczyska", "Korak syn tarzana" czy ilustracje książkowe dla Wydawnictwa Morskiego, powstała na samym początku jego kariery, jeszcze przed "Kajtkiem-Majtkiem".

Christa wrócił do kreski realistycznej w połowie lat 70-tych, po niemal dwóch dekadach przerwy. Doskonale pamiętamy komiksy z Relaxu (choćby "Zaginioną załogę" oraz "Gucka i Rocha"), ale zaczęło się nieco wcześniej. W latach 1975-1976, gdy Christa przechodził z Wieczoru Wybrzeża do Świata Młodych, opublikował w miesięczniku Morze serię ilustracji do opowiadań marynistycznych. Dwa z tych rysunków można było zobaczyć w Giełdzie Komiksów nr 6, pozostałe cztery prezentujemy poniżej. W rzeczywistości miały format A5.

Hammond Innes "Dynamit", Morze 8/1975Hammond Innes "Dynamit", Morze 9/1975
R. Łaniecki "Mała złota Dinghty", Morze 5/1975Georges Blond "Filipińscy piraci", Morze 11/1976

Morze ukazywało się w latach 1924-2000 nakładem Wydawnictwa Ligi Morskiej i Rzecznej. Jeśli będziecie mieli kiedyś dostęp do starych numerów miesięcznika, zwróćcie też uwagę na wspaniałe obrazy statków i żaglowców autorstwa Adama Werki.

1 komentarz:

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.