wtorek, 13 września 2011

Genealogia, punkowcy i Hellboy

Dzisiejszą wędrówkę po Internecie zaczynamy na stronie rodziny Kawał. Pamiętacie drzewo genealogiczne Kajka i Kokosza? Od naszej ostatniej wizyty bardzo się rozrosło (zresztą nie bez naszego udziału). Obok zdjęć z inscenizacji, pojawili się rodzice Koka z drugich "Opowieści Koka", wujostwo Kajtka z "Profesora Kosmosika i Marsjan" i przodkowie obu bohaterów ze "Złotego pucharu". Jeśli przyjdą Wam do głowy kolejne uzupełnienia, piszcie.

Genealogia Kajka i Kokosza, nowa wersjaKoszulka "Kajko i Kokosz"

Zanim napiszecie, przeczytajcie kolejne niusy:
 1. W internetowym sklepie Rock Metal Shop wciąż można kupić proekologiczne pocztówki sprzed kilkunastu lat z rysunkiem Janusza Christy (pisaliśmy o nich tutaj). Co więcej, są też koszulki z tymi rysunkami. Oba gadżety umieszczone zostały w kategorii... "punkowe".
 2. Egmont przesunął datę premiery "Profesora Kosmosika" z 5 na 12 września (czyli na wczoraj), za to obniżył cenę z 69,99 zł na 49,99 zł. Tak trzymać, przynajmniej z ceną.
 3. Po przerwie wakacyjnej Kajko i Kokosz wracają na deski Teatru Jaracza w Olsztynie. Najbliższy spektakl 22 września.
 4. Niestrudzony Sebastian Chosiński doszedł już do 13. numeru Relaksu. Najnowsze odcinki noszą tytuły: "Polacy na Antarktydzie i myślonauci w kosmosie" oraz "Lenin wiecznie żywy i operacja samum". Znajdziemy w nich m.in. recenzje 5. i 6. odcinka "Kajka i Kokosza".
 5. Podcastowy blog "Kombinat" wystartował z cyklem audycji "Jabłonki Henryka" o komiksach z PRL-u. Będzie o Świecie Młodych, Relaksie, nostalgii i oczywiście o "Kajku i Kokoszu" - tak przynajmniej wynika z pilotażowego pierwszego odcinka. Słuchajcie w środy.
 6. Niejaki MultiGameplayGuy dokończył wideo-przewodnik po grze komputerowej "Szkoła latania" (pisaliśmy o nim w poprzednim wydaniu). Na YouTubie można już obejrzeć filmiki nr 3, 4, 5, 6, 7 i 8.
 7. Również na YouTubie pojawiła się druga część amatorskiego słuchowiska "Skarby Mirmiła". Czyta Edward Snopek (początek tutaj).
 8. Maciej "Empro" Prożalski zamieścił na swoim blogu fanart z Kajkiem i Kokoszem. Jest to trzecia praca z "Antologii memoria Janusza Christy", jaka w sierpniu wyciekła do Internetu.
 9. Niewiele brakowało, by Kokosz znów wystąpił na plakacie MFKiG. Niestety, projekt Krzysztofa Ostrowskiego z Kokoszo-Hellboyem nie został zatwierdzony. W tym roku łódzką imprezę będzie promował taki oto fotokomiks.
 10. Natomiast na plakacie czwartkowych warsztatów w gdańskiej Pracowni Komiksowej wypatrzyliśmy brzuch Kokosza. Też go widzicie, czy mamy omamy?
Maciej "Empro" ProżalskiKrzysztof OstrowskiWarsztaty komiksowe

Dziękujemy za uwagę, zapraszamy na następne wydanie.

4 komentarze:

 1. A gdzie umieścić w rodzie Kajka rysownika komiksów (vide: Skarby Mirmiła)? Może chodzi o ojca - Janusza? ;)
  Pozdrawiam
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 2. Kajko i Kokosz to potomkowie Kajtka i Koka. A gdzie potomkowie Kajka i Kokosza - Roch i Gucek ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Christa powinien figurować jako ojciec Kajtka-Majtka. Cała reszta wynika z tego prostego faktu. Tak go przedstawiono w pierwszym wywiadzie z 1958 r. (jest w Zeszytach Komiksowych), pada tam nawet tekst: "Kajtek miał tylko ojca i nigdy nie miał mamy".

  Wprawdzie potem dziennikarze pisali też o Chriście jako o "ojcu Kajtka i Koka" (byli braćmi?), a nawet "ojcu Kajka i Kokosza" (900 lat wcześniej?), ale to przecież niemożliwe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pan Paparura wygląda jak krewny Koka i Kokosza.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.