czwartek, 5 lipca 2012

Kajtkomania 2012

Materiały prasowe o nowym wydaniu "Kajtka i Koka w kosmosie" znaleźć można niemal wszędzie, nawet na portalach, które normalnie nie poświęcają komiksowi ani jednego wiersza. Pojawiły się też pierwsze reakcje branżowe, recenzje i wywiady. Wybraliśmy dla Was najciekawsze.

Odrzucona okładka rozdziału VI.
W kolorze. Wszystkie są w kolorze!
Przemysław Gulda z Gazety Wyborczej:
Dzięki tej edycji "Kajtka i Koka w kosmosie" kanon polskiego komiksu zyskał nowy, bardzo ważny fundament, bez którego nie będzie można od dziś pisać i mówić o historii tego gatunku.

Mamoń z Independent:
To po prostu komiks, który każdy fan polskiego komiksu powinien przeczytać. Fan, który nowym wydaniem powinien być w końcu w pełni usatysfakcjonowany. [...] I jak tu nie wierzyć, że marzenia - te, które w dzieciństwie wydawały się nierealne - mogą się spełnić?

Instytut Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA:
Wierni czytelnicy przygód słynnego duetu (oraz kolekcjonerzy wszystkich dzieł związanych z seriami autorstwa Janusza Christy) koniecznie muszą zaopatrzyć się w wolumin wydany nakładem wydawnictwa Egmont, bowiem obszerniej i lepiej przygotować już Kajtka i Koka nie można.

Sebastian Frąckiewicz z Polityki:
Warto zapoznać się z tym opasłym tomem, by odkryć Christę na nowo i zobaczyć całą masę ciekawych projektów postaci, planet i miejsc. Z taką kreatywnością dziś sopocki mistrz mógłby zarabiać krocie w branży gier wideo.

Tomasz Kołodziejczak (wydawnictwo Egmont) w wywiadzie dla Polskiego Radia:
Dokonanie Christy jest wybitne absolutnie. To jest facet, który siedząc przy swoim biureczku, sam w Sopocie, wymyślił kosmiczną przygodę na taką skalę, nad jaką normalnie pracują dziesiątki scenarzystów filmowych. [...] Muszę powiedzieć, że ja, jako miłośnik talentu Christy, jego czytelnik od kilkudziesięciu lat, marzyłem zawsze, żeby wreszcie móc przeczytać "Kajtka i Koka w kosmosie" w całości. W CAŁOŚCI! No i to się udało.

Arkadiusz Salamoński (przygotowanie do druku) w wywiadzie dla magazynu KZ:
Na dzień dzisiejszy jest to ostatni tom, jaki ukazuje się w ramach mojej współpracy z wydawnictwem przy reedycji przygód Kajtka i Koka. Obecnie zostały już wznowione wszystkie tomy z tej serii i dlatego mówię, że jest to tom ostatni, kolejnych po prostu już nie ma.

Oryginalna, kolorowa wersja wyklejki (kolaż: Arkadiusz Salamoński)

Tymczasem popkulturalny portal Esensja udaje, że "Kajtek i Koko w kosmosie" się nie ukazał. Jeden z najważniejszych polskich komiksów nie został nominowany ani do czerwcowego, ani do lipcowego notowania Listy Przebojów Komiksowych. A więc zgodnie z regulaminem plebiscytu, nigdy już nie znajdzie się w tym zestawieniu. Nie, żeby nam jakoś specjalnie zależało... Ale redaktorom Esensji gratulujemy rozeznania w komiksowym rynku.

11 komentarzy:

 1. star - bardzo ciekawe recenzje i wywiady. Szczególnie ostatni wywiad z Arkadiuszem Salamońskim. Za to "recenzja" z polityki - żenada. Ocena 4/6? Co to ma być? Ostatnio tak się uśmiałem jak na onecie ktoś ocenił płytę Joshua Tree zespołu U2 na 7/10. Pewnych rzeczy po prostu nie wypada oceniać niżej niż max.
  Ja sam pokusiłem się na króciutką recenzyjkę Kajtka i Koka w Kosmosie. jakby ktoś był zainteresowany to dostępna jest na merlinie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolega Arek Salamoński mówi: "Obecnie zostały już wznowione wszystkie tomy z tej serii i dlatego mówię, że jest to tom ostatni, kolejnych po prostu już nie ma." Wydane są faktycznie wszystkie, ale kilka wciąż wymaga poprawek!

  Np w tomie "Na tropie Pitekantropa":
  w "Kajtek i Koko wśród piratów" brak 4 pasków z 226
  w "Kajtek i Koko w krainie baśni" brak 10 z 348 pasków
  w "Na tropach Pitekantropa" brak 4 z 368 pasków

  w tomie "Śladem białego wilka" brakuje 10 z 312 pasków

  Nigdzie nie ukazały się dwa paski specjalne:

  "Nadzwyczajne przygody Kajtka-Majtka" [Wybory do Rad Narodowych]
  "Przygody Kajtka i Koka" [Jubileusz 10-lecia Wieczoru Wybrzeża]

  W "Złotym pucharze" brakuje 2 pasków ze środka komiksu i 3 z wstepu (nawiązanie do Kajtka i Koka).

  W "Szrankach i Konkurach" brak chyba z 16 pasków ze środka.

  No i maaaaasa braków w tomie "Kajtek, Koko i inni":

  "Opowieść o Armstrongu" - 8 pasków - BRAK!!!
  "Kuku Ryku" - 11 plansz - BRAK 5 odcinków
  "Kichaś" - 1 pasek - BRAK!!!
  "Jack O'Key" - 4 plansze - BRAK!!!
  "Detektyw Trop" - 6 plansz - BRAK 2 odcinków
  "Przyśmiewki o nałogach" - 5 plansz - BRAK!!!
  "Hair po polsku" - 1 plansza - BRAK!!!
  "Niemoralna opowieść z morałem: 2+szwagier" - 10 plansz - BRAK!!!
  "Sopocka legenda" - 1 plansza - BRAK!!!
  "Kalafit" - 1 plansza - BRAK!!!


  A ilustracje z puzzli i nie tylko? A szkice? Legendarny plan Mirmiłowa? Z tego też by się pokaźne tomisko uzbierało (jakiś artbooki czy co...)

  A więc, Egmoncie, do dzieła!

  Kokosz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi z kolei marzyloby sie kupno czegos w rodzaju 'Janusz Christa - Wieczor Wybrzeza - Dziela wszystkie', czyli lata 1958-1975 o ile sie nie myle - bylo tego pewnie z 5000 paskow - opublikowane w kilku tomach (jeden bylby chyba grubszy niz szerszy), pasek po pasku, tak jak ukazywaly sie po kolei. Do tego postscriptum z rysunkami zamieszczonymi poza paskiem, a takze okazjonalnymi grafikami z innych czasopism jak np. Jazz.
   Wszystkie rysunki oczywiscie 'cyfrowo odszumione i zremasterowane'. Bez ciec, bez skrotow, bez cenzury.

   Pytanie tylko, czy zachowaly sie WSZYSTKIE numery WW z tamtych lat...

   Dla podkreslenia wagi moich slow, Silacz palnie piescia w stol.

   Usuń
  2. Gazety są na pewno wszystkie, jak nie w jednej bibliotece, to w innej, ale nie o każdym rysunku wiemy. Ciągle wypływają nowe, np. ten i ten. Myślę, że na takiego super-integrala jest po prostu za wcześnie. Może za parę lat.

   Usuń
  3. Też mi się wydaje, że A. Salamoński jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.

   Robert z Gdyni

   Usuń
 4. Jak to się nie da lepiej przygotować Kajtka i Koka?

  Jeśli chodzi o przygody w kosmosie, to można wydać je w większym formacie, w kolorze, na lepszym papierze... Choć mam nadzieję, że pod względem merytorycznym już o wiele lepiej nie da się wydać tego komiksu (acz na forum Gildii jest już coś o jakichś wpadkach: http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,34141.msg1197271.html#msg1197271).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. star - Też zauważyłem, że te paski są odwrócone ;)

   Usuń
  2. W polskich warunkach lepiej nie można. To i tak cud, że Egmont w ogóle zdecydował się na pełną edycję. Przy tej objętości, ograniczonym budżecie i napiętych terminach drobne błędy są nieuniknione. To wydanie wyglądałoby i tak dużo gorzej, gdyby nie bezinteresowna pomoc wielu fanów. Poza tym o czym byśmy pisali, gdyby wszystko było idealnie ;)

   Usuń
 5. Można lepiej, trzeba tylko chcieć!

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.