poniedziałek, 9 lipca 2012

Kalendarz 1989

Kiedy pisałem o kalendarzu na rok 1990, mój naplasterkowy kompan Kapral, opierając się na swoich notatkach i mglistych wspomnieniach, próbował mi wmówić, że taki sam kalendarz ukazał się też w roku poprzednim. Nie kupiłem tego. Ani sam Kapral, ani nikt ze znanych nam kolekcjonerów nie dysponował bardziej namacalnym dowodem na istnienie starszej wersji.

Aż tu nagle dostaliśmy od Łamignata sensacyjnego maila, a w nim link do aukcji internetowej. Sprzedawca oferował kalendarz z Kajkiem i Kokoszem na rok... 1989. A więc jednak! Kapral triumfował, ja musiałem wchodzić pod stół i odszczekiwać, Łamignat tylko pukał się w głowę.


Podstawową różnicą w stosunku do wersji z roku 1990 jest logo drogówki Milicji Obywatelskiej. Inny jest też wydawca: Biuro Ruchu Drogowego KGMO we współpracy ze spółką Polprodukt (w drugim kalendarzu był to już sam Polprodukt). W stopce podany jest nakład 200.000 egz. oraz ręcznie dopisana sygnatura cenzora U-112, który dziwnym trafem nie wyłapał ukrytego żartu Christy z wypiętym w krzakach jegomościem.

Były więc nie dwa, ale trzy milicyjne kalendarze: komiksowe na lata 1987 i 1988 oraz planszowy na rok 1989. Natomiast ten z roku 1990 został najprawdopodobniej wydany "na lewo".


Za zdjęcia dziękujemy nowemu nabywcy tego rarytasu - kolekcjonerowi Markowi Kaniewskiemu, który kolejny raz wspiera nas zdjęciami ze swoich zbiorów.

5 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. a ja dziś znalazłem taki artykuł na joe-monster.pl

  http://www.joemonster.org/art/20531/Komiksy_ktore_w_dalszym_ciagu_czekaja_na_ekranizacje

  OdpowiedzUsuń
 3. precz z Kapralem!!!

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.