środa, 19 października 2011

Rysunkowe figle

Miesiąc temu nasz druh Łamignat opisał lekcję rysunku, której osobiście udzielił mu Janusz Christa. Miałem nieodparte wrażenie, że gdzieś to już wcześniej widziałem, zacząłem więc wertować archiwum. Przeczucie mnie nie zawiodło.

3 czerwca 1961 roku, z okazji Tygodnia Dziecka (co to takiego?) Wieczór Wybrzeża zamieścił konkurs z nagrodami pt. "Kto wie?". W pierwszej części młodzi czytelnicy musieli wykazać się wiedzą o "Niezwykłych przygodach Kajtka-Majtka". By wygrać nagrody książkowe, należało odpowiedzieć na dziesięć pytań. W drugiej części, opisanej jako "figle rysunkowe", Kajtek-Majtek zachęcał do zabawy w dorysowywanie ludzkich twarzy do literek lub cyferek - zupełnie tak samo, jak opisywał to Łamignat. A więc już dwie dekady wcześniej Janusz Christa udzielał młodym rysownikom wskazówek, mających na celu kształtowanie wyobraźni i warsztatu.

Korzystając z okazji, mam dla Was zadanie. Ponieważ pytania z wiedzy o Kajtku-Majtku wcale się nie przeterminowały, zapraszam do sprawdzenia swojej wiedzy. Albumy w dłoń (wystarczy "Poszukiwany Zyg-Zak" oraz "Profesor Kosmosik") i klikamy w obrazek. Uprzedzam, że łatwo nie będzie. Odpowiedzi możecie wpisywać w komentarzach, a nagrodą będzie wirtualny uścisk dłoni Prezesa... eee... to znaczy Hegemona.

3 komentarze:

 1. 1. Tak (drobniutkie).
  2. Na szelkach.
  3. Udał się do Profesora w celu wyleczenia kataru.
  4. Ahoj!
  5. "Bardzo słabo".
  6. Detektyw Albin vel Zyg-Zak.
  7. Król Baltazar.
  8. Łakomy dzik.
  9. Sam "Czarny".
  10. Wywiąże się dramatyczna walka, z której zwycięsko wyjdzie marynarz, a biedny zwierz zostanie skonsumowany.

  Dominik z Bochotnicy

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulacje !!! Wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.
  A oto obiecana nagroda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję! Wzruszenie odbiera mi głos! :)

  Dominik z Bochotnicy

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.