środa, 12 października 2011

Od Tik-Taka do hip-hopu

Widzieliśmy już echa "Kajka i Kokosza" w budownictwie, sporcie, harcerstwie, malarstwie, górnictwie, a nawet w wojsku. Dziś będzie muzycznie.

KOMIKSY, KOMIKSY, MAGICZNE OBRAZKI

Lata 80-te to złote czasy piosenki dziecięcej. TVP nadawała "Tik-Taka" i "Dyskotekę pana Jacka", czołowi tekściarze i kompozytorzy (m.in. Krzesimir Dębski) pisali przeboje dla młodych odbiorców, a w amfiteatrach królowała Natalka Kukulska, Krzyś Antkowiak, Fasolki i Majka Jeżowska. Na płycie "A ja wolę moją mamę" z roku 1986 Jeżowska zaśpiewała jeden ze swoich wielkich przebojów pt. "Komiksy - magiczne obrazki" z tekstem Jacka Cygana. Jedna ze zwrotek kończyła się słowami: "Ja do wilka robię oko / na mnie czeka Kajko i Kokosz". Była to prawdopodobnie pierwsza piosenka, w której pojawili się nasi ulubieńcy (niestety, nie znaleźliśmy jej na YouTubie). Ale nie ostatnia.

POPULARNY JAK SMOK MILUŚ

Następna dekada należała do bohaterów w rajtuzach i trzeba ją było po prostu przeczekać. A potem dzieciaki wychowane w latach 80-tych dorosły i same zaczęły śpiewać o rzeczach sobie bliskich, w tym o Kajku i Kokoszu. Legendarna formacja Kaliber 44 w utworze "Wena" (2000) porównała nawet hip-hop do Milusia: "To dla iluś popularny jak Smok Miluś / HIP HOP ma wyróść..." (tak im się zrymowało). O smoku usłyszycie w 1:36.


MÓJ BOHATER KAJKO

W utworze "Nie odejdę stąd" (2010) O.S.T.R.ego i Emade wokalista wylicza swoje preferencje: "Jak potrawa - to tatar / Jeśli napój - herbata / Mój kraj - to Polska / Mój bohater - Kajko". Może nie jest to specjalnie O.S.T.R.e, ale jakże szczere i sympatyczne. Słuchajcie od 0:40, pełny tekst znajdziecie tutaj. Ten przykład przysłał nam Anonimowy Grzybiarz.


CO WYCZYNIA KOKOSZ

Nostalgia za dzieciństwem dopadła też warszawski duet Flexxip. W piosence "8-8" (2003) chłopaki wspominają rok 1988 i śpiewają, a właściwie mówią o drugim z bohaterów kultowego komiksu: "Jednak jako młokos wolałem wiedzieć co wyczynia Kokosz". Tutaj macie słowa, a poniżej piosenkę. Kokosz pojawia się w 2:54.


O Kokoszu mowa też w kawałku "Ławka, chłopaki z bloków" Numeru Raz i DJ Zero, ale chodzi chyba o pseudonim kolegi, a nie o postać z komiksu (tekst).

ZAMACH NA MILUSIA

Kolejny utwór w naszym zestawieniu to instrumentalny "Zamach na Milusia" (2010) Przemysława Śledzia "Sledziuhy", byłego gitarzysty grupy Mr. Zoob. Kawałek pochodzi z płyty "Caveman", można go ściągnąć za darmo z serwisu Last.fm. Więcej informacji o płycie znajdziecie na stronie MuzykaPL.


Jak widać, do "Kajka i Kokosza" najchętniej przyznają się hip-hopowcy. Być może rockmanom nie wypada o tym śpiewać. Nawet w słynnym kawałku "Załoga G" elektro-punkowego Hurtu (2005) pojawia się Tytus, McGyver i Asterix, ale o wojach Mirmiła nie ma ani słowa. Gdyby wpadło Wam w ucho coś rockowo-kajkoszowego, nie zapomnijcie nam o tym napisać.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.