piątek, 15 października 2010

KiK c.d.: Ziuto, Żukowski, anonimowy DTP-owiec

W poprzednich odcinkach:
- Kiełbus, Jezierski, Olszówka,
- Leśniak, Śledziu, Kopeć, Mazur,
- Fijał, Ciaciuch, Ruducha i konkurs Egmontu,
- Klimek, Jałowy, Wolski, Regner,
- Derkacz, Raczkiewicz, Birek, Skrzydlewski.

Przykład Derkacza wyraźnie pokazał, że wcale nie trzeba być rasowym komiksiarzem, rozpoznawalnym przez innych komiksiarzy, żeby skutecznie zmierzyć się z "Kajkiem i Kokoszem". W tym odcinku postanowiliśmy pójść tym tropem, zwłaszcza, że MFK-owa "Antologia memoria Janusza Christy" nie przyniosła spodziewanej nawałnicy nowych kandydatur. Nawet cartoonowcy, na których tak liczyliśmy, nie pokazali pazura. Dwaj dzisiejsi pretendenci (ostatni już) to rysownicy, którzy przed laty mieli komiksowy epizod, ale bez ciągu dalszego. Trzecią, dodatkową kandydaturę potraktujcie z przymrużeniem oka.

WIESŁAW "ZIUTO" SKUPNIEWICZ

Ilustrator z zawodu, komiksiarz z doskoku. Największą komiksową aktywność wykazywał ok. 10 lat temu w "Świecie Komiksu" - a to sam, a to do scenariuszy Tobiasza Piątkowskiego ("Kastor Krieg"). Zawodowiec pełną gębą, potrafi odnaleźć się niemal w każdej stylistyce, co udowadnia swoim ogromnym portfolio. Danonki, Kubusie, Mlekołaki, Cheetos - wszędzie tam znajdziecie postacie rysowane lub stworzone przez Ziuta. No i świetne wrażenie robi jego "Orient Men", chociaż wiadomo, że Baranowskiego jest znacznie łatwiej podrobić niż Christę.

Świat Komiksu, 2002Świat Komiksu, 2002???

JAROSŁAW ŻUKOWSKI

Były komiksiarz, dobrze znany czytelnikom AQQ. W latach 90-tych publikował szorty niemal w każdym numerze tego magazynu. Jego kreska, początkowo dynamiczna ("Sztuka życia"), stopniowo ulegała uproszczeniu. W roku 2004 zebrane historyjki z AQQ ukazały się w albumie "Więzień: Podkop", po czym Żukowski zniknął z horyzontu. Obecnie jego nazwisko można znaleźć na malowankach dla dzieci, a w najlepszym wypadku na bajeczkach (nie mamy tylko pewności, czy to jest ten sam Jarosław Żukowski). A może by tak mały come back?

Sztuka życia, AQQ 1994Kelvin & Celsjusz 1994Baśnie i legendy, 2010

ANONIMOWY DTP-OWIEC

Nasz ostatni kandydat nie jest osobą, tylko metodą. Polega ona na wycinaniu postaci z komiksów Christy i układaniu ich w nowe rysunki. Egmont z powodzeniem stosuje ją do projektowania okładek (opisywaliśmy to szczegółowo w sierpniu), więc czemu nie rozciągnąć procederu na całe albumy? A przynajmniej stripy. Gotowego oprogramowania jest mnóstwo (choćby u Marvela), materiału też, można więc produkować "Kajki i Kokosze" na skalę przemysłową. Co prawda metoda ma pewne ograniczenia, ale nikt nie wymyślił lepszego i tańszego sposobu "żeby to wyglądało jak kreska Christy".


Uff... No i wyczerpaliśmy całą listę. 21 kandydatur, od A do Ż. Rysownikom damy jeszcze parę dni na ewentualną poprawę wizerunku i wrzucenie nowych plansz, a potem przystępujemy do głosowania.

2 komentarze:

  1. A te collage na okładkach Kajtka i Koka to nie robił Arek Salomoński przypadkiem? ;-) A co do Żukowskiego to pod tym linkiem jest niezła rzecz ;-) http://www.arystoteles.com.pl/modules.php?name=Sklep&plik=lista&nazwa=opis&nr_katal=4a1bf411eff5d&hthost=1&store_id=2

    OdpowiedzUsuń
  2. He he "Jeżyk Jerzy" :-) Znajomo brzmi. Można by też zrobić książeczkę "Kajkuś i Kokoszek" :-)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.