czwartek, 7 października 2010

KiK c.d.: Derkacz, Raczkiewicz, Birek, Skrzydlewski

W poprzednich odcinkach:
- Kiełbus, Jezierski, Olszówka,
- Leśniak, Śledziu, Kopeć, Mazur,
- Fijał, Ciaciuch, Ruducha i konkurs Egmontu,
- Klimek, Jałowy, Wolski, Regner.

Po krótkiej przerwie wracamy do naszej zabawy. W tym odcinku pójdziemy śladami "Kajka i Kokosza", i to w sensie dosłownym. Potencjalnych kontynuatorów będziemy szukać w tych samych gazetach i magazynach, w których publikował Christa. Zaczniemy od Wieczoru Wybrzeża, potem przejdziemy do Świata Młodych, by skończyć na Relaksie. Pomysł tylko pozornie wygląda na głupawy i nierealistyczny. Przekonacie się, że wcale tak nie jest.

ZBIGNIEW DERKACZ

W roku 1988 stworzył z Radosławem Kleczyńskim ("Kic Przystojniak") komiks "Sakwą i mieczem", który miał zastąpić "Kajka i Kokosza" w Wieczorze Wybrzeża. I ta rekomendacja w zupełności nam wystarczy. Niestety, średniowieczno-kosmiczna seria urwała się nagle po 65 odcinkach. Poza tym o Derkaczu niewiele wiadomo. W roku 1991 wydał największy polski komiks ("Czary-Mary", format A3), a w ostatnich latach pracował dla "Świata Przygód z Hugo", razem z Piątkowskim, Mazurem, Koniorem, Danielem de Latour i Bereniką. EDIT: Z prawej strony znajdują się nowe rysunki z serii "Kajkosze", powstałe w odpowiedzi na naszą akcję.


TADEUSZ RACZKIEWICZ

Raczkiewicz rozpoczął karierę przebojowo, komiksem "Kuśmider i Filo". Był to 30-odcinkowy serial ze scenariuszem Jerzego Dąbrowskiego, narysowany w stylu Asteriksa. Ukazał się w Świecie Młodych w roku 1976, na fali popularności "Kajka i Kokosza". Autor "Tajfuna" ma też na koncie inne komiksy humorystyczne, czasem rysowane w stylu bardzo zbliżonym do Christy. Wprawdzie przekroczył już sześćdziesiątkę, ale jest w doskonałej formie, wrócił do rysowania komiksów i nawet polubił życie konwentowe. Więc kto wie?

Kuśmider i Filo, 1976Onufry Zagłoba contra Frankenstein, 1974

WOJCIECH BIREK

Człowiek-instytucja: teoretyk (doktorat o komiksie), działacz (RAK), juror (MFK), tłumacz, scenarzysta i rysownik. Debiutował komiksami "Polanin Semko" i "Podróże po Dzikim Zachodzie" na łamach Relaxu, w rubryce... "Listy". Był wówczas uczniem II klasy liceum plastycznego w Jarosławiu. Jego okrągła kreska z czasem stawała się coraz bardziej francuska. Nas urzekł komiks "Kacper i Grotańczycy" (Boom! 1992, remake własnej serii z Wiadomości Skierniewickich, 1988). Naprawdę nie mielibyśmy nic przeciwko borostworom w szninklowo-moebiusowej stylistyce.

Relax #22, 1978Boom!, 1992Boom!, 1992

JACEK SKRZYDLEWSKI

Skrzydlewski, już jako 20-latek publikował zawodowo w Razem, Relaksie i Świecie Młodych. Od tej pory rysuje komiksy dość regularnie, choć rzadko. Ostatnio wydał "Planetę robotów" ze scenariuszem Macieja Parowskiego (stworzona w roku 1989). Natomiast kilka lat temu, na potrzeby zbiorczej edycji Egmontu, Skrzydlewski pokolorował trzy tomy "Szranków i konkurów". Kolor wyszedł mu jakby trochę zbyt płaski, ale bardzo w stylu Christy.

Relax #17, 1978Wyprawa na Ziemię, 1988Planeta robotów, 1989

UWAGA! To już ostatni moment, żeby zgłaszać kandydatów na rysownika "Kajka i Kokosza". Na maile lub komentarze z propozycjami czekamy tylko przez tydzień, do 14 października. Pamiętajcie o dobrym uzasadnieniu, najlepiej z próbkami twórczości.

8 komentarzy:

 1. Łoł!!! S T R A C H!!!!
  Pamiętam jak wpadłem do domu z tym numerem Relaxu, wertuję kartki, a tu... Strach!!!
  Leżałem i kwiczałem!
  Zapomniałem już że to Jacek S. rysował :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ta odslona bardzo mnie zaskoczyla - no i mam juz swoj typ na nastepce mistrza. O ile jego prace nie sa delikatnie przerobionymi kopiami rysunkow Christy, to obedzie sie nawet bez "przyuczenia do zawodu" ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Stare dzieje... a tutaj http://kajkosze.blogspot.com/ prezent dla red. na-plasterki.
  zd

  OdpowiedzUsuń
 4. "I wyfrunął jak Fenix z popiołów... "
  No to teraz już wiadomo /redahtorzy/ co porabiał Derkacz, ha ha ha!
  Jam pod wrażeniem, i głośne braFka które tu słychać, to moje!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. A tak w kwestii formalnej, jaką metodą będzie wybrana metoda głosowania?! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Metoda głosowania będzie wybrana przez Krwawego Hegemona, czyli w pełni demokratycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oł szit!Kiedy zobaczyłem te rysunki Zbyszka Derkacza uświadomiłem sobie, że jeśli mógłbym kiedyś zobaczyć wznowioną serię Kajka i Kokosza czy Kajtka i Koka rysowaną we własnym stylu innego rysownika, to chciałbym żeby to była kreska Zbyszka Derkacza. Mimo pewnych różnic wypada to znakomicie. Gratulacje Darku! Ja się w obliczu takiej konkurencji chowam i porzucam wszelkie myśli o rysowaniu KiK nawet z nudów...

  OdpowiedzUsuń
 8. sławomir zajączkowski22 października 2010 22:46

  Chciałem gorąco pozdrowić fanów "Kajka i Kokosza" i redakcję bloga!

  Super inicjatywa z szukaniem następców Christy! Gorąo trzymam kciuki!!!!
  Mam nadzieję, że Egmont pójdzie po rozum do głowy i da się przekonać,
  że waro kontynuować "Kajka i Kokosza" czy "Kajtka i Koka".

  Z prezentowanych przez Was prac rysowników, na pewno będzie można coś
  wybrać. Świetnie, że zebraliście je w jednym miejscu.

  Zbyszek Derkacz - świetny: mam ten jego komiks "Czary-mary" o którtym
  wspominaliście w opisie, nie wiedziałem jednak , że robił komiks "Sakwą i mieczem" (z R.Kleczyńskim - którego jako scenarzystę już zgłaszam:)) - praca tak bardzo w klimacie Christy! I że rysownik jest w wielkiej formie.

  Birek - no, znów - rozczytywałem się w
  komiksie "Kacper i kryształowy klucz" z Wiadomości Skierniewickich - też o tym wspomnialiście, brawo! Ten komiks miał klimat właśnie Christy, choć
  rysunkowo były i inne inspiracje.

  Wtreszcie Wojtek Olszówka - dla mnie facet zauroczony Christą jego
  komiksy pamiętam jeszcze z fanzinu GKF "Czerwony Karzeł". Także w tym
  roku na MFKiG był jego komiks - jak najbardziej w klimatach Christy.
  Jest chyba bardziej christowy niż sam mistrz!

  Także inni...znakomici.

  pozdrawiam
  Sławek Zajączkowski.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.