wtorek, 26 października 2010

Dobiegnijmy te konie

"Patrzę: wisi na ścianie obraz. Na nim pędzą konie. Więc ja patrzę obok, powinien być drugi obraz dokąd te konie dobiegły. Nie ma - no bez sensu. A ja bym chciał, żeby było coś dalej."
Janusz Christa - wyznania spisane

A czy Wy, patrząc na puzzle Christy, nie chcielibyście wiedzieć co było dalej? Albo wcześniej? Nam od jakiegoś czasu (po komentarzu Radgiera) chodzą po głowach takie myśli, szczególnie ostatnio, gdy okazało się, że rysowników mamy pod dostatkiem. Dlatego dziś spróbujemy spojrzeć na puzzle jak na źródło niewykorzystanych pomysłów, w większości absurdalnych i tym fajniejszych, że rzuconych od niechcenia, na marginesie serii. Jeśli mamy ochotę na nowe przygody Kajka i Kokosza, to może zacznijmy tam, gdzie sam Christa narysował konie, które nigdzie nie dobiegły... I dobiegnijmy je za niego. Oto kilka przykładów:


UFO nad Mirmiłowem

Kręgi w zbożu, mózgi w słojach, kopia Lubawy, Miluś kontra Mechamiluś. Piękny temat, z pewnością można go rozegrać jeszcze lepiej. A my mamy w archiwum dowód, że Christa naprawdę planował taki komiks (szczegóły musimy na razie trzymać w tajemnicy).


Szkoła surfowania

Z tego dałoby się ukręcić nie tylko szorta, ale cały album "Na wczasach 2". Trzeba tylko wymyślić gdzie Kajko i Kokosz znaleźli takie fale. Przecież nie na Bałtyku - Bałtyk był dobry w PRL-u, teraz musi być egzotyka. Może na wyspie Halo-Fela (Kalendarz 1988)?
2+1

Wyraźny crossover z "Bajkami dla dorosłych". Komiksowy Kalendarz 1988, z którego pochodzi scenka, nie zawiera sugestii co do ciągu dalszego. Tzw. "akcja" może więc rozwijać się na różne sposoby. Wesołe skrzaty zwiększają ilość kombinacji.
Sąd boży

Sportowa rywalizacja zamiast knucia i bijatyk? Po 50 próbach zdobycia Mirmiłowa to nawet miła odmiana. Ale co będzie, jeśli wygra Hegemon? Podobny motyw pojawił się w "Złotym pucharze", z tym, że to było w czasach przedzbójcerzowych.W oparach absurdu

Kajka i Kokosza nawiedzają przedziwne wizje: latający Kapral, piraci, Indianie, kosmici... Niestety, Christa nie wyjaśnił jakie zioła paliła Jaga w ognisku, żeby zafundować wojom aż taki odlot. I czy na pewno było to legalne?


Miluś bez dwóch nóg

Miluś zazwyczaj miał cztery nogi, a tu ma tylko dwie. Obcięli mu, odpadły, czy po prostu wciągnął podwozie? Temat znany od dawna, ale nikt go jeszcze fabularnie nie rozwinął.
Drobiazgi

1. Facet wypróżnia się za krzakiem, i to na oczach woja z drogówki. Epickie!
2. Kajak w fosie, czyli "Nóż w wodzie" według Christy.

Więcej tego typu "kwiatków" znajdziecie na kolejnych puzzlach, ich zdjęcia prezentowaliśmy w zbiorczym poście. Tym razem celowo pominęliśmy skandaliczne "Shanty", bo po pierwsze nie ma tam Kajka i Kokosza, a po drugie ta układanka zasługuje na szczególne potraktowania i kiedyś poświęcimy jej osobny wpis. A na koniec jak zwykle przypominamy o plebiscycie!

3 komentarze:

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.