czwartek, 27 grudnia 2012

Książka o Kajtku i Koku?

"Gazeta Wyborcza" umieściła "Kajtka i Koka w kosmosie" na liście "100 książek roku 2012". Miejsce w rankingu nie ma żadnego znaczenia, bo kolejność jest alfabetyczna. Natomiast sam fakt, że komiks pojawił się w jednym zestawieniu z literaturą, stanowi pewien przełom. Nie jesteśmy tylko pewni, czy taki przełom jest nam do czegokolwiek potrzebny. Bo my lubimy komiksy za to, że są komiksami, a nie za to, że udają książki.

I jeszcze garść różnych różności:
 • Łukasz "Bofzin" Kuciński, autor tytusowo-kajkoszowych okładek, otworzył kolejną swoją wystawę w Sochaczewie, tym razem w Domu Nauczyciela. Wystawa nosi tytuł "Komiksy, magiczne obrazki". Na plakacie można wypatrzeć Kajka, Kokosza i Hegemona.
 • Na dawno nie odwiedzanym portalu "Funky diva" pojawiły się nowe artykuły o albumach z serii "Kajko i Kokosz": "Na wczasach", "Zamach na Milusia", "Skarby Mirmiła", "Cudowny lek" i "Festiwal czarownic". Linki do poprzednich zamieściliśmy tu i tu.
 • Znaczek łódzkiego "Expressu Ilustrowanego" z Kajkiem i Kokoszem sprzedał się na Allegro za 63 zł. Cena niezbyt wygórowana, zwłaszcza, że ten sympatyczny komiksowy gadżet ma już prawie 40 lat.
 • A propos "Expressu Ilustrowanego", mamy zdjęcia najstarszej koszulki z komiksami Janusza Christy, pochodzącej jeszcze z głębokiego PRL-u. Szukaliśmy jej od lat i wreszcie znaleźliśmy - w pierwszym odcinku serialu "Dziewczyna i chłopak" z roku 1977. Niestety, filmowy Tomek ustawia się tak sprytnie, że nie widać czy kadr na koszulce to "Złoto Mirmiła", czy "Robot BX-27". Z tego co wiemy, w Łodzi w latach 1970. wyprodukowano co najmniej dwa różne wzory gazetowo-komiksowych tkanin. A może ktoś z Was miał takie szpanerskie wdzianko?

EDIT: Obie koszulki się w końcu znalazły: jedna tu, druga tam.

6 komentarzy:

 1. Miałem taką koszulkę! Chyba nawet oba wzory :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie uchowało Ci się jakieś zdjęcie? Hegemon też taką miał, ale zostało tylko wspomnienie.

   Usuń
  2. Nie wiem, czy to dwa wzory koszulki, czy może jeden wzór tkaniny, który cięto "jak popadnie". Tym niemniej, przebrana za Tomka Tosia ma już koszulkę nieco inną, ale podobnie jak brat, sprytnie się ustawia:
   http://fototeka.fn.org.pl/public/cache/1-F-1914-20-800x800.jpg
   http://fototeka.fn.org.pl/public/cache/1-F-1914-31-800x800.jpg
   http://fototeka.fn.org.pl/public/cache/1-F-1914-36-800x800.jpg

   Pytko z Bogdańca

   Usuń
  3. PS. Fotosy z serwisu Fototeka Filmoteki Narodowej, przepraszam, zapomniałem dopisać.

   PzB

   Usuń
  4. To jest chyba ta sama tkanina. Ta druga (raczej starsza) miała więcej kadrów komiksowych.

   Usuń
 2. Jeśli mnie pamięć nie myli (a chyba nie) to miałem koszulkę z kadrem z "Robota BX-27".

  Marek W.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga, Twój komentarz nie ukaże się natychmiast, bo najpierw cenzura musi go zatwierdzić. Przepraszamy za przejściowe trudności. Prosimy nie regulować odbiorników.