czwartek, 12 kwietnia 2012

Pocztówka na bis

Buszując po sieci można natknąć się na ciekawe rzeczy. Tym razem wypatrzyłem zdjęcie pocztówki z Kokoszem. Niby nic specjalnego - pocztówka, wydana w 1987 przez KAW ze środków PZU i Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej MO, była nam od dawna doskonale znana. Na ilustracji, pochodzącej z komiksowego kalendarza na rok 1987, widać lekcję z udziałem Kokosza, chłopca i niezbyt pilnego niedźwiedzia. Moją uwagę zwróciła jednak nieco inna szata graficzna, a zwłaszcza dodatkowe logo Fundacji Pro-Lege. Czym prędzej nawiązałem kontakt ze szczęśliwym posiadaczem owego rarytasu, a okazał się nim... nasz dobry znajomy Arek Florek - autor "Świata dzielnych wojów", licznych fAnaliz i fanowskich okładek.

"Nowa" pocztówka Fundacji Pro-Lege, Policji i PZU S.A.

Na otrzymanych od Arka skanach widać jeszcze więcej zmian. Drobnej, ale wielce wymownej korekcie poddano tekst na rewersie - "funkcjonariusza MO" zastąpił "policjant". Zamiast miejsca na znaczek i adresata pojawiła się reklama towarzystwa ubezpieczeniowego i w ten sposób pocztówka zmieniła się w ulotkę. Usunięto też stopkę, a wraz z nią tak cenne dla kolekcjonera informacje, jak nakład i rok produkcji. Przy okazji zniknął identyfikator cenzora K-106, tego samego, który dopuścił do druku kalendarz 1988, "Tajemniczy rejs", "Wojów Mirmiła" i "Bambi". No, ale czasy były już inne...

"Stara" pocztówka MO i PZU

Nowa pocztówka została wydana przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, Fundację Pro-Lege oraz inspektoraty PZU S.A. w Opolu. Od Arka i fundacji dowiedziałem się, że kartka rozdawana była uczniom przez policjantów na początku roku szkolnego, podczas pogadanek o bezpieczeństwie. Nie udało się niestety ustalić dokładnej daty wydania, a jedynie przedział lat 1992-1999. Pocztówki prawdopodobnie dodawane były do specjalnie przygotowanych książeczek pt. "Pierwszaki" (dla pierwszaków) lub "Dziewiątka" (dla trzecioklasistów). W ubiegłym roku "Dziewiątka" miała już XVII wydanie, zatem ukazuje się mniej więcej od roku 1995. Jeśli macie bardziej precyzyjne informacje - piszcie.


Na koniec chciałbym serdecznie podziękować pracownikom Fundacji Pro-Lege, którzy w poszukiwaniu pocztówki przekopali cały magazyn, choć niestety na próżno :)

1 komentarz:

  1. Zapodałem temat na policyjnym forum, może ktoś pamięta tą akcję ew. posiada kartkę.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga, Twój komentarz nie ukaże się natychmiast, bo najpierw cenzura musi go zatwierdzić. Przepraszamy za przejściowe trudności. Prosimy nie regulować odbiorników.