wtorek, 19 lipca 2011

77 i 1 (post okolicznościowy)

Dziś przypada 77. rocznica urodzin Janusza Christy... oraz pierwsza rocznica naszego bloga. Zbieżność dat była zupełnie przypadkowa, słowo zbójcerza. Po prostu 19 lipca 2010 nasz pierwszy post ukazał się na blogu, który miał jeszcze jakąś roboczą nazwę, nie pamiętamy już nawet jaką. O tym przedziwnym zbiegu okoliczności zorientowaliśmy się dopiero w zeszłym tygodniu. Tak czy owak, okrągły rok za nami i trzeba go jakoś podsumować.


Początkowo traktowaliśmy "Na plasterki" jak okienko wystawowe dla naszych zbiorów. Wydawało nam się, że tematów wystarczy najwyżej na kilka miesięcy i to przy bardzo oszczędnym gospodarowaniu postami. Tymczasem przez rok natłukliśmy aż 180 wpisów (a więc co drugi dzień) i takie sytuacje jak na obrazku zdarzały się rzadko. Zawsze kiedy brakowało nam pomysłów, z odsieczą przybywali fani, bombardując nas komentarzami i mailami o swoich znaleziskach. Niektórzy z nich stali się częścią plasterkowej ekipy. Na przykład nasz człowiek w Sopocie - Łamignat właśnie w tej chwili przygotowuje coś absolutnie rewelacyjnego. Wkrótce się przekonacie. I tak to się kręci, w atmosferze ogólnej życzliwości i zrozumienia dla naszego niegroźnego dziwactwa.

Tematów nie zabrakło również dlatego, że ten rok był wyjątkowo udany dla fanów Christy. Ukazały się aż dwie antologie komiksowe (gdańska i łódzka, tej drugiej towarzyszyła wystawa na MFKiG), Egmont wydał kolejną planszówkę z Kajkiem i Kokoszem, rozpoczęły się prace nad nową grą komputerową, a także figurkami. Komiksy Christy miały nowe edycje papierowe i reedycje elektroniczne. W Olsztynie wystawiono spektakl "Kajko i Kokosz", ukazał się film dokumentalny o autorze, a władze Sopotu zaczęły poważnie rozważać budowę komiksowej osady i pamiątkowej ławeczki. Były też mniejsze inicjatywy, jak choćby turniej wiedzy o "Kajku i Kokoszu", harcerski rajd trasą Mirmiłowską, czy wreszcie nasz konkurs "KiK c.d.". Oby tak dalej!

Wystawa na XXI Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier, Łódź 2010
Bartek KuczyńskiAndrzej Janicki

I to tyle tytułem podsumowania. A teraz dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie, prosimy o więcej i wracamy do roboty. No i oczywiście na plasterki!!!

8 komentarzy:

 1. Na plasterki! Dobra robota, zaglądam co drugi dzień!

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozdrawiam i życzę kolejnego udanego roku!
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 3. zaglądam regularnie! kolejnych 777 lat bloga!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki! Nasz kolejny rok zacznie się już jutro i to mocnym uderzeniem. Zajrzyjcie rano :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ... to może jakaś uczta z okazji pierwszych urodzin 'Na plasterki'?

  Powodzenia i wielu nowych i ciekawych odkryć!

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej z okazji urodzin naszego patrona. W każdym razie czegoś takiego jeszcze nie było :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W jednym z komentarzy
  do „Świata dzielnych wojów PDF” (przy okazji zachęcam do dyskusji bo jakoś nikt się do niego jeszcze nie odniósł;-( wskazałem na istniejące (moim zdaniem) powiązania Potwora z Loch Ness z Miłasią
  Po wczorajszym – jubileuszowym – wpisie zajrzałem do galerii prac Bartka Kuczyńskiego , zobaczyłem rysunek " Smocza Jama" i omal nie spadłem z krzesła;-)... chyba domyślam się źródeł inspiracji, he, he!
  Pozdrawiam
  Piotr

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.