piątek, 29 lipca 2011

Powiększ mnie!

Trzy pierwsze komiksy "Kajko i Kokosz" ze Świata Młodych liczyły po 35 plansz, a "Zamach na Milusia" z Relaxu - tylko 33. KAW zawsze dodawał do nich po kilka rysunków Christy, żeby objętość albumów uzupełnić do składki drukarskiej. W sumie w różnych wydaniach ukazało się 17 takich dodatkowych, wielkoformatowych ilustracji. Spróbuję je dziś uporządkować.

Pierwszy album, zawierający dwa komiksy: "Szkoła Latania" i "Wielki Turniej", ukazał się w roku 1981. Są tu aż cztery czarno-białe ilustracje z serii "Powiększ mnie!". Zostały one podzielone na kwadraty, dzięki czemu można było przenieść rysunki kratka po kratce na większy format, ładnie pokolorować i gotowe plakaty powiesić sobie na ścianie. W każdym razie taki właśnie był zamysł autora albo wydawcy. Niemal te same rysunki, choć w nieco innym układzie, znajdziemy również w pierwszym wydaniu "Zamachu na Milusia" (1983) i w drugiej edycji "Szkoły latania" (1986 - tu pojawia się nowy Kokosz).

"Szkoła latania / Wielki
turniej" KAW 1981
"Zamach na Milusia"
KAW 1983
"Szkoła latania"
KAW 1986
Wszystkie powyższe wydania

Dokładnie ten sam pomysł powtórzono w albumie "Na wczasach" (1983) i w drugim wydaniu "Wielkiego turnieju" (1986), ale już z nowymi rysunkami.

"Na wczasach" KAW 1983"Wielki turniej" KAW 1986Wszystkie powyższe oraz
"Na wczasach" Muza 1990

W kolejnych wydaniach "Wielkiego Turnieju", "Szkoły latania" i "Na wczasach" z roku 1988, obok Kajka i Kokosza pojawiły się rysunki innych postaci z komiksu. Były to już jednak typowe obrazki do kolorowania. Dwa pierwsze zostały też użyte w puzzlach.

"Szkoła latania" KAW 1988
"Wielki turniej" KAW 1988
"Na wczasach" KAW 1988Wszystkie powyższe

Jednak najciekawsze i najbardziej efektowne rysunki pojawiły się w czwartym wydaniu "Szkoły Latania" z 1990 roku (Spółdzielnia Zespół). Naprawdę warto kupić ten komiks dla tych kilku ilustracji. Zwróćcie uwagę na Hegemona i Kaprala - jestem pewien, że widzieliście już te buźki "Na plasterkach".

"Szkoła latania" Zespół 1990

Dziwi trochę fakt, że do tej pory żadna oficyna nie sięgnęła po te wspaniałe ilustracje, żeby skompilować z nich książeczkę do kolorowania. Co prawda ukazały się dwa takie wydawnictwa: "Kolorowanka-zgadywanka" (Jupi Direct 2001) i "Festiwal zagadek Kajka i Kokosza" (Egmont 2004), oba jednak bazowały na powiększonych bądź przerobionych kadrach z komiksów.

6 komentarzy:

 1. Ach! Powiększało się, to tak. Szczególnie ze "Szkoły latania" (wydanie z 1986).

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak ktoś potrafił, to powiększał :) Mi pozostawało jedynie kalkowanie. Śledziu a nie ostał Ci się może gdzieś taki własnoręcznie wykonany plakacik? Pochwaliłbyś się dziełem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, niestety. Przepadło w mrokach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiększało się w ten sposób też i inne ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolorowanki, kolorowankami, ale dla mnie przykrym jest że Egmont nie wejdzie w puzzle z wykorzystaniem rysunków ze stron tytułowych z kolorowego wydania "Kajtka i Koka w kosmosie" :( Nie mówiąc już o szerszym rozwinięciu tego ciekawego tematu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Egmont chyba odstąpił prawa do puzzli Fundacji "Kreska".

   Usuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.