piątek, 29 lipca 2011

Powiększ mnie!

Trzy pierwsze komiksy "Kajko i Kokosz" ze Świata Młodych liczyły po 35 plansz, a "Zamach na Milusia" z Relaxu - tylko 33. KAW zawsze dodawał do nich po kilka rysunków Christy, żeby objętość albumów uzupełnić do składki drukarskiej. W sumie w różnych wydaniach ukazało się 17 takich dodatkowych, wielkoformatowych ilustracji. Spróbuję je dziś uporządkować.

Pierwszy album, zawierający dwa komiksy: "Szkoła Latania" i "Wielki Turniej", ukazał się w roku 1981. Są tu aż cztery czarno-białe ilustracje z serii "Powiększ mnie!". Zostały one podzielone na kwadraty, dzięki czemu można było przenieść rysunki kratka po kratce na większy format, ładnie pokolorować i gotowe plakaty powiesić sobie na ścianie. W każdym razie taki właśnie był zamysł autora albo wydawcy. Niemal te same rysunki, choć w nieco innym układzie, znajdziemy również w pierwszym wydaniu "Zamachu na Milusia" (1983) i w drugiej edycji "Szkoły latania" (1986 - tu pojawia się nowy Kokosz).

"Szkoła latania / Wielki
turniej" KAW 1981
"Zamach na Milusia"
KAW 1983
"Szkoła latania"
KAW 1986
Wszystkie powyższe wydania

Dokładnie ten sam pomysł powtórzono w albumie "Na wczasach" (1983) i w drugim wydaniu "Wielkiego turnieju" (1986), ale już z nowymi rysunkami.

"Na wczasach" KAW 1983"Wielki turniej" KAW 1986Wszystkie powyższe oraz
"Na wczasach" Muza 1990

W kolejnych wydaniach "Wielkiego Turnieju", "Szkoły latania" i "Na wczasach" z roku 1988, obok Kajka i Kokosza pojawiły się rysunki innych postaci z komiksu. Były to już jednak typowe obrazki do kolorowania. Dwa pierwsze zostały też użyte w puzzlach.

"Szkoła latania" KAW 1988
"Wielki turniej" KAW 1988
"Na wczasach" KAW 1988Wszystkie powyższe

Jednak najciekawsze i najbardziej efektowne rysunki pojawiły się w czwartym wydaniu "Szkoły Latania" z 1990 roku (Spółdzielnia Zespół). Naprawdę warto kupić ten komiks dla tych kilku ilustracji. Zwróćcie uwagę na Hegemona i Kaprala - jestem pewien, że widzieliście już te buźki "Na plasterkach".

"Szkoła latania" Zespół 1990

Dziwi trochę fakt, że do tej pory żadna oficyna nie sięgnęła po te wspaniałe ilustracje, żeby skompilować z nich książeczkę do kolorowania. Co prawda ukazały się dwa takie wydawnictwa: "Kolorowanka-zgadywanka" (Jupi Direct 2001) i "Festiwal zagadek Kajka i Kokosza" (Egmont 2004), oba jednak bazowały na powiększonych bądź przerobionych kadrach z komiksów.

4 komentarze:

 1. Ach! Powiększało się, to tak. Szczególnie ze "Szkoły latania" (wydanie z 1986).

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak ktoś potrafił, to powiększał :) Mi pozostawało jedynie kalkowanie. Śledziu a nie ostał Ci się może gdzieś taki własnoręcznie wykonany plakacik? Pochwaliłbyś się dziełem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, niestety. Przepadło w mrokach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiększało się w ten sposób też i inne ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.