czwartek, 14 czerwca 2018

Królewska Konna

W dniach 22-24 czerwca w Bibliotece Manhattan (Gdańsk, al. Grunwaldzka 82, GCH Manhattan) odbędzie się kolejna edycja GDAK-a, czyli Gdańskich Spotkań Komiksowych. Z plakatu wesoło pozdrawiają nas tegoroczni jubilaci, Gucek i Roch, a i w programie imprezy nie zabraknie atrakcji dla fanów Janusza Christy:
 • wystawa Fundacji Kreska pt. "60 lat Kajtka i Koka oraz 40 lat Gucka i Rocha Janusza Christy",
 • prelekcja "Kajtek i Koko, Gucek i Roch. Historie oparte na faktach" (sobota 12:00),
 • prezentacja "Kajko i Kokosz. Nowe Przygody 3: Królewska Konna" – prowadzący Tomasz Kołodziejczak (sobota 16:00).
Skupmy się na tej ostatniej pozycji, bo zdaje się, że red. Kołodziejczak wypaplał właśnie tytuł nowego albumu o przygodach Kajka i Kokosza (być może było to przeciek kontrolowany). Z wcześniejszych zapowiedzi Egmontu wiemy, że komiks ukaże się w listopadzie i będzie zawierał tylko jedną, pełnometrażową historię, stworzoną przez Maćka Kura (scenariusz), Sławka Kiełbusa (rysunki) i Piotra Bednarczyka (kolor). Nie ujawniono jeszcze okładki albumu, więc pozwoliłem sobie zrobić małą atrapę. Może nie jest najpiękniejsza, ale na razie musi wystarczyć.


Na pierwszy rzut oka tytuł "Królewska Konna" może wydawać się trochę zbyt westernowy jak na komiks o średniowiecznych wojach. Nic bardziej mylnego. Nasi najwierniejsi czytelnicy zapewne pamiętają, że jest to cytat z notatek Janusza Christy, opublikowanych parę lat temu na naszym blogu.* Wszystko wskazuje więc na to, że Maciek Kur sięgnął po autentyczne, niewykorzystane pomysły twórcy "Kajka i Kokosza". Brawo! Jesteśmy na TAK. A nawet 3 razy TAK!


* Niech Was nie zmyli data wpisu "KiKiLeaks". Post był całkiem serio, tylko że nikt w niego nie uwierzył. I o to chodziło w tym primaaprilisowym żarciku.

2 komentarze:

 1. Cosik z innej beczki, nie wiem gdzie to wpisac to dam tutaj: podgladam wlasnie otwarcie Mundialu, a tam na scenie ozdobne ptaszysko, ktore Jacek Laskowski zapowiedzial jako Żar-ptak - no i skojarzenie ze Szrankami i konkurami nasuwa sie blyskawicznie...

  jarl Björn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żar-ptak to postać z rosyjskiej bajki. Stąd podejrzenie, że ziemie księcia Oleszy leżały na wschodzie.

   Usuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.