poniedziałek, 25 czerwca 2018

GDAK Christą stoi

W niedzielę zakończyły się Gdańskie Spotkania Komiksowe GDAK 2018. Było kameralnie, merytorycznie i jak zwykle przemiło. W tym roku za temat przewodni obrano 60-lecie Kajtka i Koka oraz 40-lecie Gucka i Rocha. Z okazji podwójnego jubileuszu Fundacja "Kreska" przygotowała specjalną wystawę, a "Na plasterki" okolicznościową prelekcję w formie milicyjnej teczki osobowej.


Prawdziwym hitem okazało się sobotnie spotkanie, na którym Tomasz Kołodziejczak, Maciej Kur i Piotr Bednarczyk ujawnili kolejne szczegóły najnowszego tomu "Kajka i Kokosza" pt. "Królewska Konna". Festiwalową publiczność zmroziła widoczna na slajdzie data premiery - 2019 zamiast 2018. Na szczęście okazało się, że to tylko literówka.


Album ma liczyć 44 plansze. Fabuła oparta będzie na niewykorzystanych pomysłach Janusza Christy (co udało nam się rozszyfrować już tydzień temu). Żeby jeszcze bardziej zbliżyć się do pierwowzoru, Sławek Kiełbus tym razem nałoży tusz "analogowo", zaś tabletu użyje tylko do szkicowania. Pod koniec spotkania Tomasz Kołodziejczak pokazał pierwszą planszę komiksu i to aż w czterech fazach: scenariusz Maćka Kura, szkic i tusz Sławka Kiełbusa oraz kolor Piotra Bednarczyka. Przepraszamy za jakość zdjęć, ale ze wzruszenia nie mogliśmy ustawić ostrości. Będzie to przecież pierwszy pełnometrażowy album o Kajku i Kokoszu od prawie 30 lat.


EDIT: W poniedziałek po południu Egmont wrzucił do sieci szkic w "trochę" lepszej rozdzielczości. Można przeczytać literki!


A teraz kilka ciekawostek dla zbieraczy komiksowych gadżetów. Na jednym z festiwalowych stoisk można było kupić całą serię cudnych ceramicznych bibelotów, wyprodukowanych przez Wojtka Olszówkę: figurki Kajtka, Koka i Milusia oraz kafel z dzielnymi marynarzami, a wszystko to w dwóch wersjach kolorystycznych. Nie można było natomiast kupić czerwonej koszulki, w której paradował szef GDAKa, ani portretu Wita wykonanego przez Mietka Fijała. Szkoda...


A propos Fijała, to autorzy "Oskara i Fabrycego" pochwalili się próbnymi wydrukami prawie całego drugiego albumu (pisaliśmy o nim tutaj). Rysunki są tak dobre i tak bardzo w stylu Christy, że nie zdziwilibyśmy się, gdyby wkrótce Egmont powierzył Mietkowi którąś z serii po Mistrzu.


I na tym kończymy naszą krótką relację z GDAKa. Pozdrawiamy wszystkich christomaniaków, których mieliśmy przyjemność spotkać w Gdańsku. Do następnej imprezy!

4 komentarze:

 1. Widziałem, jak Mieczysław Fijał rysował komuś crossover Oskara i Fabrycego z Kajkiem i Kokoszem. Byłoby fajnie, gdyby właściciel wysłał ten rysunek na "plasterki" i się pochwalił światu.

  A przy okazji Rysunki w drugim tomie "Oskara..." wyglądają znacznie lepiej, niż w pierszym. Podoba mi się, jak postacie kobiece zostały narysowane ^_^


  -Kleszcz-

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, mówię o tym, który rysował na ostatnim GDAKu. Kajko i Kokosz wyglądali zza krzaków i zobaczyli Oskara i Fabrycego. Co ciekawe, rysunek nie znalazł się w komiksie, tylko w jakimś szkicowniku.

   -Kleszcz-

   Usuń
 2. Czy figurki Wojtka Olszówki będzie można gdzieś kupić ? Czy macie kontakt do Autora ?

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.