czwartek, 28 czerwca 2018

Gdaś uprzejmie donosi

1.
W tym roku Kajko i Kokosz znów nie zmieścili się na plakacie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. I to po raz ósmy z rzędu. Ostatnio bohaterowie Christy dostąpili tego zaszczytu w roku 2010.

2.
Mamy pierwszą od wielu lat serię oficjalnych gadżetów. Dzięki Muzeum Narodowemu w Krakowie i Fundacji "Kreska" fani będą mogli zapełnić swoje piwnice kajkoszowymi zeszytami, piórnikami, pocztówkami, zakładkami, magnesikami, gumkami-myszkami, a na czołach przykleić sobie tatuaże. Wszystkie te skarby, towarzyszące wystawie "Teraz komiks!", są do nabycia w sklepie internetowym Artbookstore. Nakład podobno nie jest duży, więc radzimy się pospieszyć.


3.
Po krótkiej przerwie konserwacyjnej wystawa "Kajko i Kokosz: Komiksowa archeologia" znów ruszyła w Polskę. Tym razem zawędrowała do Muzeum w Koszalinie. Wernisaż odbył się w samo południe 2 czerwca. Dokładnie o tej samej godzinie, 200 kilometrów dalej, zaczynała się w Sopocie rodzinna impreza "Tropami Kajka i Kokosza". Więcej zdjęć znajdziecie tutaj i tutaj.


4.
Artur Szrejter, były redaktor serii "Kajko i Kokosz" w Egmoncie, z zawodu archeolog, napisał swego czasu ciekawy tekst pt. "Poganie przez 200 lat stanowili większość w chrześcijańskim państwie Piastów". Szrejter twierdzi, że aż do końca XII wieku chrześcijaństwo w Polsce przyjęło się tylko w dużych grodach, zaś na prowincji wciąż panowało pogaństwo. Mamy więc naukowe potwierdzenie tezy Arka Florka ("Świat dzielnych wojów"), że Christa wcale nie popełnił błędu rysując biskupa w stolicy i wyznawców Trygława w Mirmiłowie.

5.
Autor legendarnej "Maczugi Łamignata", Arkadiusz Klimek zapowiedział gościnny występ zbójcerzy w swoim następnym komiksie, a nawet pokazał szkic jednego z kadrów. Zapamiętajcie tytuł: "Peruńska wataha" tom 2.


6.
Łukasz Kuciński znalazł w sieci kilka T-shirtów z Kajkiem i Kokoszem. Producent bliżej nieznany (dalej też nie), prawdopodobnie z Jamsborga.


7.
W Boże Narodzenie do kin trafi nowy film animowany z Asteriksem pt. "Le secret de la potion magique" (Tajemnica magicznego napoju). Filmowi towarzyszyć będzie specjalny album z ilustracjami Fabrice'a Tarrin. Czyżby szykowała się zmiana na stanowisku rysownika serii? Zajrzyjcie tutaj i zobaczcie, że Tarrin radzi sobie z Asteriksem nie gorzej niż Didier Conrad.


8.
W zestawieniu "20 komiksów, dzięki którym twoje dziecko może pokochać czytanie", opracowanym przez serwis Booklips, "Kajko i Kokosz" uplasował się na pierwszej pozycji, wyprzedzając takich gigantów jak "Smerfy", "Tytus, Romek i A'Tomek" czy "Asteriks". Jakoś nas to specjalnie nie zaskakuje.

9.
W poprzednim wydaniu "Gdasia" narzekaliśmy, że dziatwa szkolna nie chce czytać "Kajka i Kokosza". Na szczęście nie jest to reguła. Biblioteka Pedagogiczna w Kutnie zorganizowała międzyszkolny Turniej Czytelniczy pod hasłem "W świecie Kajka i Kokosza". Jak czytamy na stronie SP2 "uczniowie odpowiadali na pytania, wykonywali zadania pisemne, wykazując się wiedzą dotyczącą treści komiksu Janusza Christy Kajko i Kokosz. Szkoła latania". Tak trzymać!


I to by było na tyle.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.