czwartek, 7 czerwca 2018

Kajko i Kokosz znów w ŁDK-u

Kiedyś Kajko i Kokosz regularnie gościli w Łódzkim Domu Kultury, ale to było jeszcze zanim MFKiG przeniósł się do Atlas Areny. I nagle po 6 latach woje Mirmiła wrócili do ŁDK-u. Oto bowiem przedwczoraj, 5 czerwca w pamiętnej sali 313 odbyła się prelekcja pt. "Humor i fantastyka w komiksach Janusza Christy", rozpoczynająca cykl "Fantastyczne Popołudnia". Oddajmy głos organizatorom:

* * *

W trakcie tych popołudniowych spotkań będziemy rozmawiali, omawiali, prawdopodobnie również i dyskutowali o fantastyce szeroko rozumianej w jej różnych formach – literaturze, filmie, komiksie. I właśnie twórczość rodzimego przedstawiciela tej ostatniej z wspomnianych odmian fantastyki będzie tematem pierwszego "Fantastycznego Popołudnia".

Janusz Christa – bo o nim będziemy mówili – pozostaje nadal jednym z najpopularniejszych (choć, niestety, już nieżyjących) polskich twórców komiksu, mimo że zadebiutował ponad 60 lat temu i większość swego dorobku tworzył w zupełnie innych od dzisiejszych realiach społeczno-ekonomicznych. Cóż takiego uniwersalnego tkwi w twórczości Janusza Christy, że po dziś dzień jego opowieści rysunkowe są czytane, ciągle bawią i śmieszą, a przy tym – co ciekawe – podobają się zarówno czytelnikom młodszym stażem i wiekiem, jak i osobom bardziej dojrzałym? I dlaczego przez niemal 20 lat z twórczością tego znakomitego rysownika dane było zapoznać się bardzo wąskiej grupie czytelników naszego kraju?

O sprawach tych oraz innych aspektach twórczości Janusza Christy opowie Sławomir Graczyk ze Stowarzyszenia Miłośników Erpegów i Fantastyki – zdeklarowany fan fantastyki, który od wielu lat regularnie uczestniczy (czasami jako prelegent) w różnych festiwalach i zjazdach jej miłośników. A przy okazji jest również zdeklarowanym i wieloletnim fanem twórczości Janusza Christy posiadającym w swych zbiorach prawie wszystkie oficjalne wydania komiksów tego autora.


* * *

Niestety, o prelekcji dowiedzieliśmy się już po fakcie. Za to Patryk Kurc był od nas znacznie czujniejszy i w samą porę wpadł do ŁDK-u, a nawet zrobił kilka zdjęć. Jak relacjonuje nasz człowiek, impreza miała kameralny charakter. Prelegent opowiadał o historii komiksów Christy, od "Wieczora Wybrzeża" poprzez "Świat Młodych" i "Relax", aż do albumów. Była charakterystyka postaci, przykładowe kadry, gry słowne itd. A co najważniejsze, spotkanie zorganizowane zostało przez (i dla) ludzi spoza komiksowego getta.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.