wtorek, 6 marca 2012

Christa na słodko

Twórcom komiksu trafiają się różne chałtury zlecenia. Po ich dzieła czasami wcale nie trzeba iść do kiosku czy księgarni, tylko do... sklepu spożywczego. Tytan pracy Jerzy Wróblewski już w latach 80-tych projektował etykiety do pieczywa i win. Nie tak dawno ilustracje Bohdana Butenki ozdobiły opakowania zupek Makarą. Kilkanaście lat temu można było kupić batoniki Komix z reprodukcjami kadrów "Kapitana Żbika", na opakowaniu wafelków pojawił się także Koziołek Matołek. Nikt jednak nie może się równać z Henrykiem Jerzym Chmielewskim. Jego Tytus, Romek i A'Tomek znaleźli się na etykiecie szampana, na opakowaniu pierników i miętówek, na kubełku KFC, a nawet - jako jedyni polscy bohaterowie komiksowi - dali się zjeść pod postacią żelkowych lizaków.

W tym zacnym komiksowo-spożywczym gronie nie mogło zabraknąć Janusza Christy. W roku 1999 na sklepowych półkach pojawiły się opakowania słodkich deserów firmy Wodzisław z rysunkami sympatycznego kosmity. Wprawne oko fana od razu mogło dostrzec podobieństwo do charakterystycznej kreski "Kajka i Kokosza". Zaraz jednak nachodziły nas wątpliwości: jak to? Christa na opakowaniu budyniu i kisielu? A jednak! Oto jak do tego doszło.

Mniej więcej w połowie lat 90-tych Christa nawiązał współpracę z agencją reklamową Jupi Direct - tą samą, która w 2000 roku szumnie ogłosiła "Wielki powrót wielkich przyjaciół", po czym wydała tylko dwa albumy. Pierwszą i bodajże jedyną jego pracą dla Jupi była seria (prawdopodobnie ośmiu) czarno-białych ilustracji, przedstawiających różne zabawne postacie nie związane z żadnym komiksem. Obok prezentujemy szkice. Część gotowych projektów mogliśmy zobaczyć w "Zeszytach Komiksowych" nr 9.

Gdy agencja otrzymała zlecenie na projekty opakowań dla firmy Wodzisław - potentata w branży dań instant, sięgnęła po te właśnie ilustracje. Producentowi najbardziej przypadła do gustu postać nr 4, czyli kosmita, i to ona ostatecznie znalazła się na paczuszkach budyniu i kisielu.


Łącznie do sklepów trafiło aż 10 różnych wzorów. Dzięki uprzejmości firmy Agro-Wodzisław możemy zaprezentować Wam wszystkie warianty opakowań na unikalnych ulotkach sprzed lat, które cudem uchowały się w archiwach przedsiębiorstwa. Za przysłanie nam tych naprawdę smakowitych kąsków jesteśmy dozgonnie wdzięczni.

5 komentarzy:

 1. Dzisiaj (08.03.2012) o godzinie 18.50 na TVP Kultura będzie kolejna emisja filmu ,,W ostatniej chwili - o komiksie w PRL-u".

  http://www.teleman.pl/tv/Polska-w-Dokumencie-w-Ostatniej-Chwili-o-Komiksie-w-Prl-u-681310

  Kto nie oglądał może nadrobić zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 2. witam,
  czy ktoś wie skąd mogę wziąć "zeszyty komiksowe nr 9"? chetnie bym zakupił...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej wysłać maila do wydawcy. Zdaje się, że będą robić dodruki, w tym także i nr 9.

   Usuń
  2. dziękuje ;)

   Usuń
 3. Bedzie dodruk na pewno. Czekam z niecierpliwoscią:)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.