poniedziałek, 2 maja 2011

Mirmiłowo w Sopocie

Dzisiejszy przegląd niusów dedykujemy wszystkim tym, którzy nie są pewni jaki polski komiks jest najbardziej kultowy.
 1. Czy w Sopocie stanie gród Kajka i Kokosza? Nie jest to wykluczone. Według serwisu Trójmiasto.pl, władze Sopotu są przychylne pomysłowi, tym bardziej, że Mirmiłowo miałoby powstać na bazie istniejącego Grodziska przy ul. Haffnera [w tej sprawie dostaliśmy wczoraj kilka maili, najszybszy był Marek Wilkowski].
 2. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na projekcję filmu Sławomira Malinowskiego "Christa". Specjalny pokaz odbędzie się 6 maja o godz. 18:00 w Dworku Sierakowskich. Wstęp wolny. Więcej szczegółów w serwisie Trójmiasto.pl.
 3. Na blogu fotografa Artura Nyka ukazał się ciekawy wpis pt. "Tłumacz" o pewnym wizjonerskim pomyśle z "Kajtka i Koka w kosmosie" i jego współczesnym zastosowaniu.
 4. W wywiadzie dla Newsweeka Paweł Szaniawski prowokacyjnie pyta Alberta Uderzo: "A może Asterix w jednej z przygód napotka na swej drodze któregoś z naszych przodków - bohatera z polskim rodowodem?". Rysownik odpowiada: "Na Teutatesa! To jest pomysł!". Pomysł rzeczywiście świetny, tyle że już nieco wyeksploatowany, choćby przez Śledzia i Artura Ruduchę.
 5. W magazynie komputerowym Level z roku 1996 znaleźliśmy recenzję przygodówki "Příhody z Galské země", czyli czeskiej wersji "Kajka i Kokosza" ze studia Seven Stars. Gra otrzymała bardzo przyzwoitą ocenę 5/7.
 6. Radgierowi udało się dokopać do gazety, z której pochodził znakomity wywiad z Christą pt. "Ostatni westman Sopotu". Szczegóły w oryginalnym wpisie.
 7. Na blogu Sinus Camera znaleźliśmy wpis sprzed czterech lat pt. "Okręg wyborczy Mirmiłowo", a w nim kilka komiksowych plakatów wyborczych, m.in. ten:

4 komentarze:

 1. Czytam tego njusa o grodzie i myślę sobie: nareszcie! Może warto wrócić do pomysłu na festiwal komiksów dla dzieci im J. Christy w Sopocie. Albo chociaż jakaś ławeczka z brązu na Monciaku. Na ławeczce albo Christa albo Kajko i Kokosz. Skoro Orłowo ma swoją ławeczkę z Mokwą, to Sopot może mieć ławeczkę z Christą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysł parku rozrywki KiK krąży od jakiegoś czasu po kraju. Najpierw miał być prywatny Park Fantasia pod Szczecinem, potem powiatowy gród Kajka i Kokosza pod Gnieznem. Oczywiście guzik z tego wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja czekam na ulice albo chociaż jakiś skwerek w Sopocie im. Janusza Christy. Ostatnio odsłonięto uroczyście mural z podobizną Krzysztofa Klenczona na budynku, który był kiedyś częścią składową sopockiego Non-Stopu. Mam nadzieję, że również Christa doczeka się jakiegoś fajnego upamiętnienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słusznie, tablica to stosunkowo niewielki koszt. Ale myślę, że bez wsparcia i lobbingu ze strony MFK/Conturu trudno będzie cokolwiek załatwić.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.