wtorek, 31 maja 2011

Gdzie stanie ławeczka Kajka i Kokosza?

Serwis Trójmiasto.pl poinformował, że władze Sopotu, zamiast latami czekać na budowę osady Kajka i Kokosza, planują w międzyczasie znacznie szybszą inwestycję. I tak, dzielnych wojów Mirmiła będziemy mogli spotkać osobiście na ławeczce w Sopocie. W Polsce już kilku bohaterów kreskówek i komiksów ma swoje pomniki - zobaczcie jak sympatycznie się prezentują:


Urząd Miasta ogłosił nawet na swojej stronie oficjalnej plebiscyt na najlepsze miejsce dla ławeczki. Ponieważ Kajko i Kokosz nie są i nie powinni być wewnętrzną sprawą Sopotu, wszystkich fanów Janusza Christy gorąco namawiamy do głosowania. Dla tych, którzy słabo znają miasto, Radgier przygotował krótki przewodnik po proponowanych przez Urząd lokalizacjach. Klikajcie w zdjęcia, żeby zobaczyć więcej w serwisie Panoramio.

Plac Zdrojowy - powstał po przebudowie dolnego odcinka sopockiego deptaka, czyli Monciaka (ul. Bohaterów Monte Cassino). Plac jest częścią tzw. Centrum Haffnera, sztandarowego projektu sopockiego magistratu. W tym roku cała ta inwestycja dostała nominację do nagrody "Makabryła Roku". Miejsce straciło klimat, ale niewątpliwie jest to centrum Sopotu i każdy turysta musi tam trafić.
Park Północny - jest to zabytkowy park nad samym morzem, ciągnący się od mola w stronę Gdyni. Jest to (moim zdaniem) najlepsza lokalizacja - z tym tylko, że park leży trochę na uboczu, a w nocy jest słabo oświetlony i chroniony. Ławeczka szybko mogłaby ulec dewastacji.
Ul. Wybickiego - na niej, pod numerem 40 mieszkał Janusz Christa. Ulica leży w górnej części Sopotu, pod lasem, mało kto tam dotrze. W tym miejscu powinna raczej zawisnąć tablica pamiątkowa.
Okolice kościoła św. Jerzego - kościół znajduje się w górnym odcinku Monciaka, na trasie dworzec PKP - molo. Miejsce niezłe, w sezonie przewijają się tam tłumy, podobnie jak przez Plac Zdrojowy. Znajduje się tam już pomniczek parasolki, upamiętniający niejakiego Parasolnika, ekscentrycznego osobnika, będącego przez wiele lat wizytówką Sopotu.
Grodzisko - pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie. Na uboczu. Tam powinna powstać osada Kajka i Kokosza, zgodnie z zapowiedziami władz miasta.

Jak widzicie, nie ma miejsca idealnego, ale po takim instruktażu możecie już iść głosować. Ankieta znajduje się po lewej stronie na samym dole. Za informację o ławeczce dziękujemy Jackowi. Zdjęcia pomniczków pochodzą z: portalu Czas Dzieci (1, 3), bloga Moje Miasto Łodź (2), Gazety Wyborczej (4), Wiadomości 24 (5, 6).

5 komentarzy:

 1. Do kolekcji można jeszcze dodać pomnik Fafika czekającego na profesora Filutka w Toruniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba najrozsądniejszą lokalizacją (moim zdaniem) byłby Plac Zdrojowy.

  OdpowiedzUsuń
 3. jako niesopocianin , byłbym za miejscem najłatwiej dostępnym dla wszystkich...

  ...lecz decyzję powinni jednak podjąć mieszkańcy. Oni najlepiej znają swoje miasto.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jednak mimo wszystko głosowałbym na okolice kościoła św. Jerzego. No, ale ja mam w tym swój interes. Pomiędzy restauracją "Ul" (dawniej "Złoty Ul") a kamienicą, w której znajduje się chyba Pizza Hut pojawi się nowy budynek, a w nim agencja detektywistyczna "Kajkosze".

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem Plac Zdrojowy nie jest dobrym miejscem. Przewalają się tam tłumy w sezonie. Plac służy przede wszystkim jako lokalizacja ogródków piwnych. Mogę się założyć, że codziennie przynajmniej raz jakiś zabawowicz się odleje na tę ławeczkę. Ławeczka powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym ale jednak nieco na uboczu. Ławeczka w parku jak najbardziej pasuje. Zbysiu nie bądź taki tajemniczy. Kiedy jakaś zajawka chociaż ;)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.