sobota, 27 lutego 2021

Serialowe Centrum Informacyjne (2)

Kajko i Kokosz wyskakują już z lodówek. Jak tak dalej pójdzie, "Serialowe Centrum Informacyjne" trzeba będzie aktualizować codziennie. Tym razem zaczynamy od prasy lokalnej. Wojtek Jama przysłał nam zdjęcie okolicznościowego artykułu z rzeszowskiej gazety "Super Nowości" (obok).

Wczoraj zaczęły się pojawiać przedpremierowe recenzje. Oto co sądzą dziennikarze:

 1. Konrad Kozłowski (Antyweb) jest bardzo zadowolony,
 2. Konrad Chwast (Rozrywka.Blog) bardzo zadowolony,
 3. Wojtek Smoła (IGN) bardzo zadowolony,
 4. Bartłomiej Piskorz (Filmożercy) zadowolony,
 5. Patryk Karwowski (Po napisach) zadowolony,
 6. Jędrzej Dudkiewicz (PPE) zadowolony,
 7. Kamila Czaja (Serialowa) trochę zadowolona, a trochę nie,
 8. Bartosz Godziński (naTemat) niezadowolony.
Po dwóch pierwszych odcinkach (tyle Netflix udostępnił recenzentom) zdecydowanie przeważają oceny pozytywne i to jest świetna wiadomość. Miejmy nadzieję, że po jutrzejszej premierze całej piątki będzie jeszcze lepiej (a propos, my też uważamy, że serial jest całkiem spoko).

Netflix rozesłał do mediów sporo materiałów promocyjnych, w tym screeny i kapitalny PDF pt. "Materiały dodatkowe". Broszura liczy 37 kolorowych stron i zawiera informaje o komiksach Christy, bohaterach pierwszego, drugiego i trzeciego (!) planu oraz o samym serialu. Są też tytuły wszystkich pięciu odcinków. Pierwsze dwa już znacie, czas na resztę: 3) "Złoty Puchar", 4) "Zamach na Milusia" i 5) "Sekret maczugi" (na podst. "Borostworów"). Ze sporą częścią materiału z PDF-a możecie zapoznać się w weekendowym magazynie Gazeta.pl.

Cały czas ukazują się nowe wywiady z twórcami serialu, ekspertami itd.:

 1. z Pauliną Christą, Eweliną Gordziejuk i Śledziem w Netflix Studio,
 2. bardzo komiksowa rozmowa z Jarosławem Boberkiem (Mirmił) w Brodach z Kosmosu,
 3. z Pauliną Christą, Eweliną Gordziejuk, Śledziem i Rafałem Skażyckim na Culture.pl,
 4. z Grzegorzem Pawlakiem (Hegemon) i Abelardem Gizą (Oferma) w Świecie Seriali,
 5. z Jarosławem Boberkiem także w Świecie Seriali,
 6. z wszystkimi powyższymi na Filmwebie,
 7. z drem Michałem Traczykiem z UAM w Polskim Radiu.

A teraz uwaga! Dziś o godz. 17:30 na profilu EC1 Łódź - Miasto Kultury wyemitowane zostanie spotkanie z Maciejem Kurem i Sławomirem Kiełbusem, twórcami komiksów z serii "Kajko i Kokosz. Nowe przygody". Jest to część wydarzenia online pt. "Mirmiłowo Forever: Spotkania wokół Kajka i Kokosza", przygotowanego przez Festiwal Komiksu i Gier. Następny punkt programu we wtorek o 19:00, a będzie to panel dyskusyjny na Zoomie. Liczymy na walny udział fanów Janusza Christy.

Zaczęliśmy ten post od realu i na realu kończymy. W Warszawie przy al. Jana Pawła II 18 powstaje (a może już powstał) mural z bohaterami serialu. Budynek łatwo znaleźć - jadąc od strony Dworca Centralnego stoi tuż za rondem ONZ po prawej stronie. Więcej zdjęć murala znajdziecie na stronie TVP info. To tyle na dziś. Jutro premiera!

fot. Olga Szymanik via Fundacja "Kreska"

4 komentarze:

 1. Na fali oczekiwania na premierę Kajka i Kokosza i licząc na zainteresowanie nim w całej Europie chciałbym wspomnieć, że w niemieckiej armii od października 2021 wprowadzają stopień kaprala. Czyżby zafascynowanie tradycją zbójcerzy?
  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałem tych recenzji, ale widizałem 1-szy odcinek i jakoś tak wszystko za szybko się dzieje. 10 sekund i od razu misja nocą do warowni zbójcerzy. Dla międzynarodowego widza, który włączy bez czytania opisu to kołujące, kim są te postacie, o co tu chodzi. Brakowało mi jakiegoś wprowadzenia. I załapałem wreszcie co mi nie pasowało od początku w serialowym Milusiu - niepotrzebnie końcówkę mordy mu zrobili na kształt dzioba. Za to fajne jest intro, nawiązujące do okładek i nie tylko. Jeżeli komentarz wysłał się 2 razy, to na skutek awarii bloggera - nie wiem, czy załapało, wiec piszę raz drugi. Z góry przepraszam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak właściwie to dziś animacje np. Steven Universe nie robią tradycyjnych wprowadzeń "kto jest kto" tylko poznaje się bohaterów wraz z rozwojem akcji

   Usuń
 3. Właściwie to chyba bym wolał, żeby zamiast tych 13-minutowych odcinków szybko prześlizgujących się po fabule komiksów, wykorzystać te same moce przerobowe na jeden porządny film, nawet z tą samą animacją.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.