czwartek, 31 stycznia 2013

(FANART) Bajki z Krakersa

Michał Antosiewicz, redaktor i wydawca magazynu komiksowego "Krakers", ujawnił zawartość 41 numeru pisma. Naszą uwagę (a właściwie uwagę Arka Florka, któremu dziękujemy za czujność) zwróciły dwie pozycje w spisie treści: 4 i 5. Są to dwie dwuplanszówki Adama Święckiego do scenariuszy Antosiewicza: "Bajka dla tajniaków" i "Bajka dla rencistów". Oba komiksy będą oczywiście nawiązywać do niezapomnianych "Bajek dla dorosłych" z "Relaxu". Święcki już dawno udowodnił, że w stylistyce Janusza Christy czuje się raczej swobodnie (patrz: "Zamorski napój" i "Na gościńcu"), więc oczekiwania mamy spore. Nakład magazynu będzie ściśle limitowany, zgodny z ilością zamówień, które można składać już teraz na adres mailowy s-m-a@tlen.pl.
SPROSTOWANIE: 9 lutego Gildia podała, że obie "Bajki" wypadły z nowego "Krakersa". Szkoda...
Nie będą byłyby to pierwsze pastisze "Bajek dla dorosłych" na łamach "Krakersa". Pionierem był tu Marek Turek, którego "Bajka dla bezrobotnych" ukazała się w "Krakersie" nr 11 (1/2000). Rok później, w "Krakersie" nr 15 (1/2001) Michał Antosiewicz opublikował "Bajkę dla emerytów", z własnym scenariuszem i rysunkami Jarosława Gacha.

Dzięki uprzejmości autorów, możemy dziś zaprezentować te mało znane komiksy sprzed kilkunastu lat i czynimy to z ogromną przyjemnością. Dodajmy tylko, że oba szorty opatrzone były nagłówkami o treści: "Januszowi Chriście w podziękowaniu za Bajki dla dorosłych".

"Bajka dla bezrobotnych", scenariusz i rysunki Marek Turek (2000)

W tym miejscu znajdował się komiks "Bajka dla emerytów" ze scenariuszem Michała Antosiewicza i rysunkami Jarosława Gacha (2001). Niestety, w dniu 16 marca 2015 r. scenarzysta wystosował do nas następujące żądanie:

Nie podoba się Pana sposób wysławiania się o mojej pracy (sformułowania w stylu "kuriozalne wydawnictwo", sugerowanie, że publikuję same zapchajdziury, czy dosyć złośliwe zwroty w stylu "Michaś już nie potrafi" i kolejne w komentarzach), dlatego postanowiłem wycofać moją zgodę z dalsze publikowanie na Pana blogu efektów mojej pracy - komiksu "Bajka dla emerytów". Proszę usunąć komiks.

Nasz klient nasz per pan :)

Więcej fanowskich "Bajek dla..." znajdziecie w christowych monografiach. W "Zeszytach Komiksowych" nr 9 (2009) ukazały się dwie "Bajki zdecydowanie nie dla dzieci" Macieja Andrysiaka (scen.) i Aleksandry Spanowicz (rys.) oraz nieco hermetyczna "Bajka dla dorosłych" Rafała Tomczaka. Natomiast w skład łódzkiej "Antologii memoria Janusza Christy" weszła "Bajka dla dorosłych: Los zawsze sprawiedliwy" Macieja Jasińskiego (scen.) i Krzysztofa Trystuły (rys.) oraz trzecia "Bajka zdecydowanie nie dla dzieci" duetu Andrysiak & Spanowicz.

A teraz dla tych, którzy czytają nasze teksty do końca, mamy sensacyjny bonus, a zarazem zagadkę: który z bohaterów dzisiejszego posta narysował takiego pięknego Kokosza? Jeżeli uda Wam się zgadnąć, będziemy namawiać naszego/ą tajemniczego/ą artystę/kę na wyciągnięcie z szuflady następnych kajkoszowych próbek.

8 komentarzy:

 1. Kokosz jest od Marka Turka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo! Marek podobno ma tego więcej :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Fakt. Teraz dałem trochę większą, żeby było widać czyja.

   Usuń
 3. http://www.komiks.gildia.pl/news/2013/02/krakers-41-bez-bajek :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za usunięcie komiksu.

  M. Antosiewicz

  OdpowiedzUsuń
 5. W "Krakersie - 45/2016" będzie kolejna bajka - "Bajka dla rencistów" - Michał Antosiewicz, ilustracje Koalar, czyli ci sami autorzy co "Bajki dla tajniaków" z "Krakersa - 41/2013".

  OdpowiedzUsuń

Uwaga, Twój komentarz nie ukaże się natychmiast, bo najpierw cenzura musi go zatwierdzić. Przepraszamy za przejściowe trudności. Prosimy nie regulować odbiorników.