sobota, 9 czerwca 2012

Obrazki z wystawy

Mamy kilka nowych informacji o wystawie "Kajko i Kokosz - najdzielniejsi woje Mirmiła", otwartej niedawno w Jastrzębiu-Zdroju. Po pierwsze, jest to zupełnie nowa wystawa. Opowiada o postaciach stworzonych przez Christę - o ich charakterach na bazie dobranych przykładów. Na ekspozycji będzie można po raz pierwszy zobaczyć komplet oryginałów "Koncertu Kaprala", a także autentyczne przybory kreślarskie, których Christa używał do rysowania komiksów. Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych i archiwum rodzinnego autora. Być może później wystawa zawita do Muzeum w Wałbrzychu, a w przyszłości również w inne miejsca.

Wystawa reklamowana jest nieznanym wcześniej szkicem. Pochodzi on z tej samej serii, co rysunki z plakatów dołączonych do "Mirmiłowa Wielkiego", "Podstępu Kaprala" i "Rozprawy z Hodonem". Naliczyliśmy już 15 takich powiększonych kadrów (albo fragmentów komiksu), więc raczej nie miały to być ilustracje do kalendarza. Może pocztówki? Za wzór tym razem posłużył Chriście kadr z "Mirmiła w opałach". Widać, że rysownik początkowo trzymał się oryginału, potem jednak postanowił trochę przerobić Kokosza.


Z innych ciekawostek, to wczoraj, czyli trzy dni przed terminem, ukazał się "Kajtek i Koko w kosmosie". Nie będziemy zdradzać żadnych szczegółów, wolimy poczekać na Wasze reakcje.

16 komentarzy:

 1. To może coś zdradzicie, dacie jakieś zdjęcia, ponieważ najszybciej go przeczytam za półtorej tygodnia, ponieważ dostanę go na prezent na urodziny. Najbardziej mnie ciekawi czy będą w nim te dodatkowe paski, które Christa zrobił albo dla albumu, albo przy przedrukach w innych dziennikach. Oraz jakie są artykuły.

  OdpowiedzUsuń
 2. star - niestety na stronach sklepów internetowych nadal niedostępny :-(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałbym kiedyś kupić art-book składający się z samych szkiców i pomocnych rysunków; takich jat ten powyżej, jak słynny klaser Christy zawierający rozrysowane Mirmiłowo i drużyny postaci.

  OdpowiedzUsuń
 5. http://komiksomania.pl/publicystyka/galeria/kajtek-i-koko-w-kosmosie-eksperyment-orion/p/2.html

  Na podstawie tego widać, że w tym wydaniu są i paski zrobione później i te pierwotne. Bardzo dobrze. Trzymam kciuki, że jak najszybciej dacie jakiegoś newsa.

  OdpowiedzUsuń
 6. star - a w Gdańsku KiK w Kosmosie nadal nie do zdobycia. Jutro wybieram się do kolejnych empików i księgarni...mam nadzieję, że gdzieś upoluję. Komiksu nadal nie ma w sklepach internetowych - ogólnie dystrybucja leży. Z takim np Thorgalem byłoby to nie do pomyślenia...:/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale za to już jest na Allegro.

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 8. star - Niby jest na allegro, ale nie do końca...bo wysyłka dopiero w czwartek. Po kolejnej inspekcji księgarni i empików można stwierdzić, ze komiks nie został wydany :P

  OdpowiedzUsuń
 9. No właśnie. Ciekawi mnie co w sensie praktycznym oznacza data wydania w przypadku komiksów Egmontu. Czy jest to np. 1-en dzień po zakończeniu pracy maszyn drukarskich albo najwcześniejszy dzień wysyłki do hurtowni itp?

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sensie praktycznym, to ja swój egzemplarz miałem już w piątek :)

   Usuń
 10. http://aros.pl/ksiazka/kajtek-i-koko-w-kosmosie

  73 złote, wysyłka jutro, przesyłka od 7 złotych.
  Sklep pewny, ZAWSZE wysyłają na czas.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzisiaj kupiłem swój egzemplarz w księgarni w Gdańsku. ( W każdym razie nie w EMPIKU). Spośród oryginałów z Wieczoru Wybrzeża zmianie uległ chyba tylko jeden, pierwszy dymek na stronie 8. ( nie wiem czy był to mimo wszystko dobry pomysł). Samo wydanie jest według mnie rewelacyjne. Przy pierwszym otworzeniu czułem się jakbym widział całkiem nowy komiks, mimo że posiadam zarówno wydanie z 2001 jak i wydanie klubowe. Zastanawiam się tylko, dlaczego jeden z rozdziałów nazywa się "Fatalny rozkaz". Zawsze wydawało mi się, że fatalnym rozkazem miał być rozkaz Koka, który doprowadził do zniszczenia komputera, ale to wydarzenie znajduje się przecież w rozdziale "Planeta robotów".

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie chodziło o rozpylenie środka antywojennego? Na okładce Christa narysował Baraimów.

   Usuń
 12. Podejrzewam, że szkice mogły być ilustracjami koncepcyjnymi do filmu animowanego.
  ---
  Wit

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej wtedy by były bez dymków.

   Usuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.