sobota, 9 czerwca 2012

Obrazki z wystawy

Mamy kilka nowych informacji o wystawie "Kajko i Kokosz - najdzielniejsi woje Mirmiła", otwartej niedawno w Jastrzębiu-Zdroju. Po pierwsze, jest to zupełnie nowa wystawa. Opowiada o postaciach stworzonych przez Christę - o ich charakterach na bazie dobranych przykładów. Na ekspozycji będzie można po raz pierwszy zobaczyć komplet oryginałów "Koncertu Kaprala", a także autentyczne przybory kreślarskie, których Christa używał do rysowania komiksów. Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych i archiwum rodzinnego autora. Być może później wystawa zawita do Muzeum w Wałbrzychu, a w przyszłości również w inne miejsca.

Wystawa reklamowana jest nieznanym wcześniej szkicem. Pochodzi on z tej samej serii, co rysunki z plakatów dołączonych do "Mirmiłowa Wielkiego", "Podstępu Kaprala" i "Rozprawy z Hodonem". Naliczyliśmy już 15 takich powiększonych kadrów (albo fragmentów komiksu), więc raczej nie miały to być ilustracje do kalendarza. Może pocztówki? Za wzór tym razem posłużył Chriście kadr z "Mirmiła w opałach". Widać, że rysownik początkowo trzymał się oryginału, potem jednak postanowił trochę przerobić Kokosza.


Z innych ciekawostek, to wczoraj, czyli trzy dni przed terminem, ukazał się "Kajtek i Koko w kosmosie". Nie będziemy zdradzać żadnych szczegółów, wolimy poczekać na Wasze reakcje.

14 komentarzy:

 1. To może coś zdradzicie, dacie jakieś zdjęcia, ponieważ najszybciej go przeczytam za półtorej tygodnia, ponieważ dostanę go na prezent na urodziny. Najbardziej mnie ciekawi czy będą w nim te dodatkowe paski, które Christa zrobił albo dla albumu, albo przy przedrukach w innych dziennikach. Oraz jakie są artykuły.

  OdpowiedzUsuń
 2. star - niestety na stronach sklepów internetowych nadal niedostępny :-(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałbym kiedyś kupić art-book składający się z samych szkiców i pomocnych rysunków; takich jat ten powyżej, jak słynny klaser Christy zawierający rozrysowane Mirmiłowo i drużyny postaci.

  OdpowiedzUsuń
 5. http://komiksomania.pl/publicystyka/galeria/kajtek-i-koko-w-kosmosie-eksperyment-orion/p/2.html

  Na podstawie tego widać, że w tym wydaniu są i paski zrobione później i te pierwotne. Bardzo dobrze. Trzymam kciuki, że jak najszybciej dacie jakiegoś newsa.

  OdpowiedzUsuń
 6. star - a w Gdańsku KiK w Kosmosie nadal nie do zdobycia. Jutro wybieram się do kolejnych empików i księgarni...mam nadzieję, że gdzieś upoluję. Komiksu nadal nie ma w sklepach internetowych - ogólnie dystrybucja leży. Z takim np Thorgalem byłoby to nie do pomyślenia...:/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale za to już jest na Allegro.

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 8. star - Niby jest na allegro, ale nie do końca...bo wysyłka dopiero w czwartek. Po kolejnej inspekcji księgarni i empików można stwierdzić, ze komiks nie został wydany :P

  OdpowiedzUsuń
 9. No właśnie. Ciekawi mnie co w sensie praktycznym oznacza data wydania w przypadku komiksów Egmontu. Czy jest to np. 1-en dzień po zakończeniu pracy maszyn drukarskich albo najwcześniejszy dzień wysyłki do hurtowni itp?

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sensie praktycznym, to ja swój egzemplarz miałem już w piątek :)

   Usuń
 10. http://aros.pl/ksiazka/kajtek-i-koko-w-kosmosie

  73 złote, wysyłka jutro, przesyłka od 7 złotych.
  Sklep pewny, ZAWSZE wysyłają na czas.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzisiaj kupiłem swój egzemplarz w księgarni w Gdańsku. ( W każdym razie nie w EMPIKU). Spośród oryginałów z Wieczoru Wybrzeża zmianie uległ chyba tylko jeden, pierwszy dymek na stronie 8. ( nie wiem czy był to mimo wszystko dobry pomysł). Samo wydanie jest według mnie rewelacyjne. Przy pierwszym otworzeniu czułem się jakbym widział całkiem nowy komiks, mimo że posiadam zarówno wydanie z 2001 jak i wydanie klubowe. Zastanawiam się tylko, dlaczego jeden z rozdziałów nazywa się "Fatalny rozkaz". Zawsze wydawało mi się, że fatalnym rozkazem miał być rozkaz Koka, który doprowadził do zniszczenia komputera, ale to wydarzenie znajduje się przecież w rozdziale "Planeta robotów".

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie chodziło o rozpylenie środka antywojennego? Na okładce Christa narysował Baraimów.

   Usuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.