środa, 11 stycznia 2012

Detektyw Trop

W latach 60-tych Janusz Christa rysował dla Wieczoru Wybrzeża nie tylko paski z przygodami Kajtka-Majtka, ale też liczne ilustracje, dowcipy, reklamy, konkursy oraz inne krótkie formy komiksowe (albo para-komiksowe). Do tych ostatnich można zaliczyć publikowany na przełomie 1960/61 cykl zagadek kryminalnych "Detektyw Trop". Łącznie ukazało się sześć odcinków - cztery na Boże Narodzenie i Nowy Rok, jeden w marcu i ostatni na Wielkanoc. Czytelnicy mogli sprawdzić swoje detektywistyczne umiejętności, przy czym od razu dało się je zweryfikować, bo redakcja pod każdym epizodem zamieszczała odpowiedź. Trochę to jednak psuło zabawę.

Z pierwszymi czterema odcinkami mogliście się zapoznać w antologii "Kajtek, Koko i inni". Dziś pokazujemy Wam dwa ostatnie. Nie chcemy popełnić błędu Wieczoru Wybrzeża, więc celowo usunęliśmy rozwiązania. Zapraszamy do klikania w obrazki i samodzielnego zmierzenia się z największymi kryminalistami PRL-u. Nie wpisujcie odpowiedzi w komentarzach, tylko przysyłajcie je nam mailem. Prawidłowe rozwiązania podamy pojutrze pod spodem.
Wieczór Wybrzeża 01.04.1961Wieczór Wybrzeża 10.03.1961
__________________

Mamy piątek, czas na rozwiązanie zagadki.

Dostaliśmy tylko pięć odpowiedzi, w dodatku nie wszystkie poprawne. Trudniejsze okazało się pierwsze zadanie, najciekawsza odpowiedź brzmiała: "kasę obrobił specjalista grzecznie leżący w łóżeczku - niestety po skoku zapomniał dokładnie się przebrać, bo prawy rękaw ma inny niż reszta piżamki". Może nie jest to strzał w dziesiątkę, ale tok rozumowania nam się podoba. Natomiast w drugiej zagadce wszyscy wskazali właściwą osobę, chociaż z różnych powodów. Jak brzmiało rozwiązanie z Wieczoru Wybrzeża przekonacie się ponownie klikając w obrazki.

Jako pierwszy poprawnej odpowiedzi udzielił Paweł Popiel i to on otrzymuje w nagrodę tradycyjny uścisk dłoni. Gratulujemy.

9 komentarzy:

 1. Wielkie dzięki za to, że chce się Wam robić ten blog! Takie smaczki, jak dzisiejsze "brakujące" odcinki przygód Detektywa Tropa - coś wspaniałego. A myślałem, że skoro Egmont ich nie opublikował, to już ich nie poznam. A propos, może tak uda się wam zamieścić również brakujące odcinki z "Kuku-Ryka"? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nam się chce :)
   W zasadzie to nic nie stoi na przeszkodzie by zapoznać się z tworczością Christy. Z naszą bibliografią miesiąc w bibliotece powinien wystarczyć :)

   Usuń
  2. Pewnie tak, ale raczej niewiele bibliotek w kraju ma kompletne roczniki Wieczoru Wybrzeża. Moja na pewno się do nich nie zalicza :)

   Usuń
  3. Trzeba spróbować - jak nie w tej, to w innej. Taki los fana.

   Usuń
  4. Ja próbowałem :) Chyba tylko w Bibliotece Narodowej w Warszawie ostały się roczniki Wieczoru Wybrzeża z tamtych lat.

   Usuń
 2. Wiem, wiem,... Ale z prowadzenia blogu nie rezygnujcie!
  :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeglądałem katalog internetowy Biblioteki Narodowej, i odniosłem wrażenie, że przejęcie "Wieczoru Wybrzeża" przez "Dziennik Bałtycki" w latach 90-tych spowodowało duże zamieszanie w klasyfikacji katalogów, tak, że obecnie wygląda to tak, jakby rzeczywiście nawet w Bibliotece Narodowej nie mieli roczników "Wieczoru" z dawnych czasów.

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 4. kurnacz. dla mnie pierwsza zagadka była mega prosta. Na rozwiązanie drugiej nie wpadłem ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. fajnee te zagadki .! ^^

  OdpowiedzUsuń

Uwaga, Twój komentarz nie ukaże się natychmiast, bo najpierw cenzura musi go zatwierdzić. Przepraszamy za przejściowe trudności. Prosimy nie regulować odbiorników.