środa, 17 sierpnia 2011

Christa w DTV

Wczoraj na kanale TVP Historia, w ramach codziennych emisji archiwalnych wydań Dziennika Telewizyjnego, można było obejrzeć nagranie z 16 sierpnia 1987. Między 25 a 26 minutą pojawiła się 20-sekundowa wzmianka o Januszu Chriście i komiksowym, edukacyjnym kalendarzu o zasadach ruchu drogowego z Kajkiem i Kokoszem.

Oprócz okładki komiksu "Na wczasach" oraz kadrów z kalendarza, mogliśmy zobaczyć Christę podczas pracy. Co ciekawe, materiał ten został nakręcony dużo wcześniej, gdyż ilustracja pokrywana tuszem przez rysownika powstała w 1986 roku (tu możecie zobaczyć oryginał). W tle, na ścianie udało nam się jeszcze dojrzeć okładkę programu teatralnego "O Piaście i Popielu".

Mini reportaż dla DTV przygotował Sławomir Malinowski, autor filmu  dokumentalnego "Christa".


O znalezisku poinformował nas Marek W. Dziękujemy!

7 komentarzy:

 1. Oczywiście doskonale pamiętam ten kalendarz, z pewnością pomógł mi w zdobyciu [fanfary] Karty Rowerowej [/fanfary].

  OdpowiedzUsuń
 2. A obok okładki programu wisi pierwsza wersja okładki "Zamachu na Milusia". Tak wisiała przypięta szpilkami do tapety i się zniszczyła ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. JCh może udawać, że rysuje (tym bardziej,że trzyma Carmena w ręce;)a rysunek wygląda na skończony).
  Takie ujęcie JCh w pracowni widziałem mniej więcej w tym samym czasie w Teleexpresie (już chyba o tym pisałem kiedyś na blogu) z informacją o powstawaniu KiK W Krainie Borostworów, ale nie jestem w stanie sobie przypomnieć czy był to ten sam materiał czy podobny...
  Marek W.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja pamiętam program TV, ale nadawany rano w paśmie dla dzieci (może były ferie lub wakacje?)z Christą i fragmentami albumu "Mirmił w opałach". JCH pokazywał końcówkę album, z dużym kadrem Mirmiłowian poza godem.

  OdpowiedzUsuń
 5. @M. Sledzinski
  hehe, ja swojej karty rowerowej do dziś nie odebrałem :)
  A kalendarz był (jest) bardzo fajny i idealny do nauki podstaw zasad ruchu drogowego dla dzieciaków.

  @Łamignat
  Dobre masz oko, bo ja patrzyłem i patrzyłem co to za drugi rysunek wisi i za cholerę nie mogłem dojrzeć bo straszna pikseloza wychodziła na powiększeniu :)

  @Marek W.
  Palenie niekoniecznie musi przeszkadzać w pracy :)
  Rysunek nie jest skończony.Brakuje dymków i kolorów, także na bank jest to odgrzewany kotlet. Zresztą pokazaliby raczej Christę z którąś z plansz kalendarza a nie z ilustracją, którą narysował specjalnie dla Pana SM.

  @ Marek W. @incal

  Wszystkie materiały o Chriście dla telewizji przygotowywał raczej Pan SM i jest zapewne jedyną osobą, które je posiada (i tak pewnie już zostanie, bo nasze prośby o udostępnienie materiałów od prawie roku pozostają bez odpowiedzi).

  OdpowiedzUsuń
 6. Chcąc nie chcąc stuknął Wam właśnie setny post! A do końca roku daleko... Trzymajcie się!
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 7. Te materiały do TV, to na bank robił wszystkie Pan Sławomir M. Zresztą powyższy materiał wcisnął Dziennikowi przy okazji reportażu o festiwalu sopockim, który jest parę minut wcześniej. Tak na marginesie, to nic się nie zmienił ;)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.