Zwiastun "Szkoły latania", Świat Młodych 96/1975 |
Jako pierwsze, w roku 1981, ukazały się "Szkoła Latania" i "Wielki turniej", w niezwykle efektownej i nietypowej - jak na tamte czasy - szacie graficznej. Komiksy zostały wydane w jednym tomie jako tzw. flip book, czyli książeczka do czytania z obu stron. Dwie historyjki wydrukowano do góry nogami względem siebie, a każda z nich posiadała własną okładkę z charakterystyczną czarną obwódką. Wewnątrz dodano całostronicowe rysunki postaci i przedmowy Janusza Christy do każdego komiksu. Autor w niezwykle dowcipny sposób, wcielając się raz w Kajka, a raz w Kokosza, wprowadza czytelnika w klimat komiksu. Dowiadujemy się, że bohaterowie narodzili się w Wieczorze Wybrzeża jako Kajtek i Koka [sic!] a sam autor pochodzi z Sopotu. Christa skorzystał również z okazji, żeby poruszyć temat podobieństwa swoich bohaterów do Asterixa. Niestety, w późniejszych wydaniach ze wstępów zrezygnowano.
Komiksy są wiernymi przedrukami ze Świata Młodych. Jednakże mimo iż Christa, nauczony doświadczeniem współpracy z Wieczorem Wybrzeża, starał się pilnować, żeby oryginały plansz wracały do Niego w komplecie, do "Wielkiego turnieju" musiał na nowo narysować aż półtorej strony.
"Wielki turniej", Świat Młodych | "Wielki turniej", KAW |
Do wydania albumowego Christa namalował przepiękne okładki, chyba najlepsze w serii. Ciekawe, że charakterystyczne liternictwo tytułów pojawiło się dopiero w następnych albumach i wznowieniach.
Zanim Egmont zdecydował się opublikować pełną edycję Kajka i Kokosza, w 2000 roku próbę wznowienia serii w nowej szacie graficznej podjęła firma Jupi Direct. Mimo hucznych zapowiedzi i zakrojonej na szeroką skalę kampanii reklamowej, ukazały się jedynie dwa pierwsze albumy. I może dobrze, gdyż warstwa edytorska wydania pozostawiała wiele do życzenia. Strona tytułowa wiała amatorszczyzną a nazwanie albumów zeszytami było po prostu nieporozumieniem.
Ulotka - Jupi Direct | Znaczek - Jupi Direct |
Na oryginalnych planszach, które udostępnił na swojej stronie kolekcjoner Tomasz Gorycki (tutaj i tutaj) można dostrzec, że "Wielki turniej" miał pierwotnie nosić tytuł "Wielki wyścig". Czyżby autor dopiero w trakcie rysowania zmienił zdanie na temat dyscypliny, w jakiej Bek miał zmierzyć się z Taranem?
Chyba jednak nie... Przecież komiks powstał w roku 1976 jako "Kajko i Kokosz", a tytuł "Wielki turniej" pojawił się po raz pierwszy pięć lat później w KAW-owskim flip booku.
KAW 1986 i 1988 | Zespół 1990 | Jupi Direct 2000 |
KAW 1986 i 1988 | Jupi Direct 2000 |
Powyższym tekstem Łamignat rozpoczyna serię artykułów o starych, przed-Egmontowskich wydaniach "Kajka i Kokosza". Cykl nosi nazwę "2w1", bo w każdym odcinku omówione zostaną dwa komiksy. (Kapral)
O kurna! Ależ świetny post! Uwielbiam takie analityczne i rzeczowe podejście do tematu. Brawo! W życiu nie wiedziałem, że te 1,5 strony było inne w różnych wydaniach. Świetne odkrycie.
OdpowiedzUsuńCzy tylko w Świecie Młodych jest to inne półtorej strony? Nie ukazało się potem w żadnej z wersji albumowych?
OdpowiedzUsuńPamiętam doskonale moment kiedy promowano wydania Jupi Direct. Były chyba nawet bilbordy. Niestety niepotrzebnie przekombinowali okładkę, co odbierało urok pierwowzoru. Te wszystkie ozdobniki, pasek na górze - były niepotrzebne. Zupełnie tak jak z odcinkami kapitana Żbika rysowanymi przez Polcha, a wznowionymi przez Muzę. Najgorzej jak wydawnictwa starają się ingerować w kształt oryginalnej formy 'uatrakcyjniając' wznowienia.
Swoją drogą, posiadam to podwójne wydanie :-)
No, na 100-ówkę :) Przecież bym nie pisał, gdybym nie sprawdził ;) Lelum Polelum!
OdpowiedzUsuń