piątek, 1 kwietnia 2011

Lost, czyli Zwariowana wyspa

Niby wiedzieliśmy, że "Zwariowana wyspa" ukazała się w Czechach, a gry z Kajkiem i Kokoszem w kilku krajach europejskich, ale znalezisko przysłane przez Tomka, naszego czytelnika zza oceanu, zaskoczyło nas zupełnie. Jest to zdjęcie nowojorskiego Sunday News z roku 1976, a właściwie komiksowego dodatku do gazety. Górna historyjka to nic innego jak fragment "Zwariowanej wyspy", która była, jak się zdaje, ulubionym towarem eksportowym Christy.

Rysownik nigdy o tej publikacji nie wspominał - albo nic o niej nie wiedział, albo nie chciał się wychylać. Dziwne to trochę, bo za Gierka Stany Zjednoczone nie były już synonimem zła; w Warszawie od 1972 roku produkowano Coca-Colę, a w 1975 hucznie obchodzono 200-lecie USA. Zastanawiające jest natomiast co innego: zbieżność tytułu i tematyki z amerykańskim serialem telewizyjnym "Lost: Zagubieni" (bezludna wyspa, grupa rozbitków, elementy science-fiction). Gdyby tydzień temu ktoś nam powiedział, że producenci "Lost" mogli wzorować się na polskim komiksie, pewnie byśmy nie uwierzyli, ale w tej sytuacji...

Aby powiększyć, klikajcie w zdjęcie.

EDIT: Szczegóły w komentarzach.

13 komentarzy:

 1. "Nice try" jak to mawiają anglojęzyczni ;) Niestety na kilometr śmierdzi primaaprilisowym żartem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To nie jest prima aprilis? Niezwykłe znalezisko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Orzesz WY!!! Fałszerstwo niemal idealne :-) Przez chwilę się dałem nabrać! Ale super ktoś to zrobił. Moje gratulacje :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. he! he! he! - Ładnie zmontowany (od strony graficznej oczywiście) i pomyślany żart:)

  prawie uwierzyłem....

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za LOLe, chichoty i emoty. Sorki, że przez cały dzień ukrywaliśmy Wasze komentarze. Wyświetlamy je hurtem dopiero teraz, bo chcieliśmy nabrać wszystkich odwiedzających, a nie tylko pierwszego. Zresztą pierwszy komentarz był akurat ostro demaskujący :)

  Wielkie dzięki także dla Tomka z Esensji za podsunięcie pomysłu. Mieliśmy parę innych, ale nie tak fajnych. Swoją drogą, tegoroczny prima aprilis wypadł wyjątkowo blado w komiksowych mediach. Udało mi się znaleźć tylko jeden wkręt, ale za to bardzo udany.

  OdpowiedzUsuń
 6. Rozpocząłem dzień wizytą na blogu i przyznam szczerze, że kompletnie zapomniałem, że dzisiaj jest 1 kwietnia. Przez pierwsze trzydzieści sekund miałem mocno opadniętą szczękę, szczególnie, że Christa opowiadał mi kiedyś o planach wydawniczych zagranicą. Gratulacje, żart się udał :) Swoją drogą super to wszystko pasuje. Rysunek Christy podany w tej otoczce, utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że tworzył komiks na naprawdę światowym poziomie. Nie wiedzą Jankesi co stracili ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. A już myślałem, że odkryłem jak zrodził się pomysł na serial "LOST" (Zagubieni)- na trzecim kadrze występuje Locke (może John Locke), a na ostanim Kajtek wspomina o "Innych" (The others) :-)W sumie, kto zaprzeczy, że twórcy serialu nie czytali nigdy "Zwariowanej wyspy".

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że ktoś to wyłapał. Locke to w oryginale Bosman, a w ostatnim dymku Christa pisał o "tamtych", więc przerobiłem na "innych" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. to jest prima aprilis, jako wierny poszukiwacz tworczosci christy odrazu chcialem to miec, i oto co znalazlem ;)

  http://cgi.ebay.com/Dick-Tracy-Lil-Abner-NY-Sunday-News-Comics-4-4-1976-/370495851530?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5643460c0a

  OdpowiedzUsuń
 10. @Anonimowy
  Hehe, czyli jednak dałeś się nabrać, skoro rozpocząłeś poszukiwania czasopisma :)
  Link do zdjęcia: trafiony-zatopiony.

  Początkowo chcieliśmy w ogóle zmienić tytuł gazety na "Chicago Express Illustrated", ale pozostaliśmy przy oryginalnym, żeby było bardziej wiarygodnie :)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.