wtorek, 26 kwietnia 2011

Puzzle albo nie puzzle

Oto dwa rysunki, które po raz pierwszy ukazały się dopiero po śmierci Janusza Christy, w poświęconym mu 9. numerze Zeszytów Komiksowych. Możemy jedynie pospekulować w jakim celu zostały narysowane.

BOROSTWORY
Tajemnicza plansza z roku 1991, przedstawiająca Kajka i Kokosza z borostworami, była tych samych rozmiarów co 600-elementowe "Shanty" i "Wakacje" (60 x 40 cm). Christa nie rysował bez powodu aż tak dużych prac, więc ilustracja prawie na pewno powstała z myślą o kolejnych puzzlach. Dlaczego jednak układanka z tym wzorem nigdy się nie ukazała? Szczerze mówiąc, nie mamy pojęcia... Wiemy natomiast, że Janusz Christa sprzedał oryginał jednemu z fanów. Jeśli szczęśliwy posiadacz czyta te słowa, prosimy o kontakt.


PRA-SHANTY
Najsłynniejszymi puzzlami Christy były pikantne "Shanty", w których portowe nabrzeże aż roiło się od zabawnych detali. Poniższa ilustracja (format A4), którą po raz pierwszy prezentujemy w kolorze, z pewnością była ich pierwowzorem. Sądząc po stylu, powstała znacznie wcześniej niż "Shanty", być może nawet pod koniec lat 60-tych, a już na pewno przed przejściem do Świata Młodych, o czym świadczy kolor nałożony bezpośrednio na kreskę (patrz: "Pasowanie"). Jeśli tak, byłby to prawdziwy rarytas, bo pierwszą barwną pracę rysownik opublikował dopiero w roku 1974 (okładka "Vademecum").


Nie tylko wiek, ale i przeznaczenie tego rysunku pozostaje zagadką. Mogła to być wprawka, kolejne demo, projekt plakatu, okładki albo układanki, ale raczej nie puzzli, bo tych jeszcze się wtedy w Polsce nie produkowało. Sprawę jeszcze bardziej komplikują poniższe rysunki koncepcyjne, gdzie zamiast portu widać tropikalną wyspę. Z lewego szkicu do ostatecznej wersji "Szant" trafił np. hamak między masztami. Natomiast motyw Neptuna i jego dworu Christa po prostu lubił, umieścił go zarówno w "Opowieści Koka" (1965), jak i w "Kajtku i Koku w kosmosie" (1969).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.