środa, 23 lutego 2011

Plakat na 102

Polscy fani nigdy nie byli rozpieszczani nadmiarem komiksowych gadżetów. Jeśli ktoś chciał udekorować ścianę albo szafkę podobizną ulubionego bohatera, zdany był na własną inwencję twórczą, przynajmniej do czasów AQQ. Aż dziw bierze, że Świat Młodych, którego główną atrakcją bądź co bądź był komiks, nie wpadł na pomysł zamieszczania plakatów z bohaterami własnych serii: Tytusem, Binio Billem, Orient Menem czy Kleksem. Pod tym względem miłośnicy Christy byli trochę uprzywilejowani, bo Kajko i Kokosz, jako jedyne postacie komiksowe,* pojawili się na rozkładówce ŚM, w ogromnych rozmiarów plakacie (format A2), dodanym do wywiadu z Januszem Christą pt. "To się da czytać!" Obie te atrakcje ukazały się w numerze 102 z roku 1990.

Plakat, ŚM 102/1990Autograf

Wykorzystany na plakacie rysunek powstał około roku 1985. Jako pierwszy, w wersji czarno-białej i bez dymka, zamieścił go łódzki Express Ilustrowany, razem z pierwszym odcinkiem "Cudownego Leku" (ani kolor, ani dymek nie wyglądają zresztą na robotę Christy). Zapewne niektórzy z Was wiedzą też, że rysownik chętnie wysyłał lub wręczał swoim fanom pomniejszone do formatu A5 i odbite na papierze kredowym kopie tego obrazka (na zdjęciu powyżej), jako pamiątkowe autografy. A poniżej: pierwsza strona ŚM oraz zdjęcie z wywiadu, przedstawiające rysownika z wnuczką Pauliną.


_____________
* Nie licząc kalendarzy ze Świata Młodych: z Tytusem (1964, jedna plansza co miesiąc na pierwszej stronie) oraz dwóch z Kleksem (1991,1992).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.