poniedziałek, 14 lipca 2025

Frankofonia 1963-1966

«« ODCINEK 15 »»

Ten odcinek będzie prawdziwą ucztą dla oczu. Mamy połowę lat 60., style atome wyszedł już poza ramy tygodnika "Spirou" i zawojował rynek franko-belgijski. Poziom graficzny jest tak wyśrubowany, że w dzisiejszym wpisie nie znajdzie się ani jeden kiepsko narysowany komiks, co przecież zdarzało się we wcześniejszych rozdziałach.

"Spirou" miał nie tylko znakomitych rysowników, ale też świetne pomysły, np. komiks o wikingach na wesoło. Możecie mi nie wierzyć, ale wcześniej prawie nikt tego próbował. Mimo, że rzeźnicy z północy już przed wojną brylowali w popkulturze, to zawsze ukazywano ich w wersji realistycznej. Teraz to się miało zmienić, dzięki serii "Hultrasson le Viking", jej spin-offowi "Sépadeffasson" i wreszcie późniejszemu o dwa lata "Asteriksowi i Normanom".

Hubuc, Jean-Marie Borbouse - Dudule
Vicq, Maurice Tillieux, Marcel Remacle, Marcel Denis, Vittorio Leonardo - Hultrasson le Viking
Marcel Remacle, Marcel Denis - Sépadeffasson le Viking

Kolejnym nowym tematem z cyklu "dawno i nieprawda" stał się Orient, głównie dzięki Rogerowi Camille ps. Kiko, rysownikowi urodzonemu w Egipcie. Kiko rozpoczął karierę pod koniec latach 50. w arabskim piśmie dla dzieci "Samir", następnie wyemigrował do Kanady, a w końcu do Belgii, gdzie rysował w studio Franquina. Tu razem ze swoim mistrzem stworzył komiks "Foufi", publikowany początkowo w libańskim tygodniku "Superman", a potem w "Spirou". Resztę macie na fiszkach.

Jacques Devos, Kiko - Djinn
André Franquin, Kiko - Foufi
Lucien De Gieter, Kiko - Ali-Bibi, le petit fakir

Mam jeszcze dwa komiksy ze "Spirou", a potem kilka fiszek z mniejszych czasopism. W tej grupie najciekawszy wydaje mi się "Alertogas", może dlatego, że starożytnej Grecji było dotąd jak na lekarstwo.

Hubuc, Jacques Devos - Alertogas
Maurice Rosy, Eddy Ryssack - Fortunat et Minux
Jean Trubert - Roderic 007
Michel Motti - Ibello le petit roi / Le petit Roy Prosper

Do ostatniej grupy trafiły tygodniki "Vaillant" (po rebrandingu tytuł zmieniono na "Pif") i "Tintin", a w nich same gwiazdy: nawrócony na style atome Jean Cézard, podejrzanie grzeczny Marcel Gotlib, późniejszy założyciel magazynu "Fluide Glacial" i współtwórca nowej fali, następnie William Vance ("XIII", "Bruno Brazil") i Jo-El Azara ("Clifton"). Zwróćcie uwagę na Czarnego Księcia z komiksu o duszku Arturze. Jeśli wydał Wam się znajomy, to gratuluję spostrzegawczości. Klon tej postaci widzieliśmy w jugosłowiańskim komiksie "Mak Makić", wydanym rok później.

Jean Cézard - Arthur le fantôme justicier: Le segneur de Malpartout, Arthur contre l'insaisissable Prince noir
Marcel Gotlib - Gai-Luron
Yves Duval, William Vance - Ce Hun pas comme les autres
Jo-El Azara - Thou-Rist

C.D.N.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz wstawić w komentarzu działający link, zrób to w html-u. Powinno to wyglądać tak:
<a href="ADRES_LINKU">TWÓJ TEKST</a>
Podobnie robi się pogrubienie (bold):
<b>TWÓJ_TEKST</b>
i kursywę:
<i>TWÓJ_TEKST</i>
Powodzenia!