środa, 9 lipca 2025

Belgia flamandzka 1961-1967

«« ODCINEK 14 »»

Tytuł odcinka miał brzmieć "Niderlandy 1961-1967", ale w ostatniej chwili zorietowałem się, że nie ma tu ani jednego komiksu z Holandii. Wszystkie, co do jednego, pochodzą z Flandrii, czyli tej części Belgii, w której mówi się po flamandzku.

Zacznijmy od Willy Vandersteena, prawdziwego stachanowca, który w ciągu 18 lat zdołał natrzaskać jakieś 50 albumów "Suske en Wiske", w tym 10 starożytno-średniowiecznych. Z całej tej sterty wyciągniemy tylko jeden tom, pochodzący z tego samego okresu, co galijski "Arthur" Cézarda i wykonany według identycznego szymela. Czyżby Belgia też chciała mieć własnego "Asteriksa"? Mogę to zrozumieć.

Przejdźmy teraz do "Tintina". Podczas ostatniej pogadanki o rynku frankofońskim wspomniałem, że magazyn Hergégo nie poddał się powszechnej asteriksomanii. A jednak dwaj Belgowie przemycili kilka interesujących nas komiksów, i to do obu edycji tygodnika - frankofońskiej i flamandzkiej ("Kuifje"). Zapamiętajcie ich nazwiska, bo jeszcze sporo namieszają w segmencie D&N: Arthur Berckmans (Berck) i Hugo De Reymaeker (Hurey, Fonske).

Jeśli chodzi o Reymaekera, to od razu mogę podać trzy przykłady: 1) one-shot, 2) średniowieczny epizod bardzo długiej serii typu "mydło i powidło" i 3) 11-tomowy spin-off tegoż albumu (tak przynajmniej zrozumiałem - poprawcie mnie, jeśli coś się nie zgadza).

A teraz dwa komiksy reklamowe z "Tintina", czyli coś, co bardzo rzadko będzie się pojawiać w tym zestawieniu. Pierwszy jest reklamą piwa Viking, drugi samego "Tintina" (o ile to w ogóle jest komiks). Autorami tych drobiazgów są nasi dobrzy znajomi: Berck i Hurey.

Na koniec zostawiłem dwie ciekawostki. Najpierw komiks narysowany wypisz-wymaluj w stylu amerykańskiego stripa "B.C." Johnny'ego Harta (opowiadałem o nim poprzednio), a tuż za nim pierwszy na mojej liście, ale nie ostatni, komiks o napiętych stosunkach chrześcijańsko-arabskich.

PS. Gdyby ktoś z Was przypadkowo natknął się na komiks "De Toethoorn", albo z magazynu "Strip" albo z "Ohee!" #138 (1965), bardzo proszę o kontakt. Potrzebny mi skan albo dobre zdjęcie chociaż jednej planszy, na której widać będzie średniowiecze: kostiumy, architekturę, klimat, niekoniecznie historycznie poprawne. Z góry dzięki.

C.D.N.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz wstawić w komentarzu działający link, zrób to w html-u. Powinno to wyglądać tak:
<a href="ADRES_LINKU">TWÓJ TEKST</a>
Podobnie robi się pogrubienie (bold):
<b>TWÓJ_TEKST</b>
i kursywę:
<i>TWÓJ_TEKST</i>
Powodzenia!