piątek, 7 maja 2021

Gród Milusia zaprasza

Z animacji "Kajko i Kokosz" do sopockiego parku - nowy plac zabaw już gotowy

W Parku Południowym w Sopocie zadomowili się nowi mieszkańcy. Od dzisiaj można ich spotkać na placu zabaw, który pozwala przenieść się do serialowego świata słowiańskich wojów. Główną atrakcją Grodu Milusia jest wielki Smok Miluś, a towarzyszą mu przyjaciele - Kajko i Kokosz.

W świecie słowiańskich wojów

Od 28 lutego na Netflix dostępna jest animowana seria "Kajko i Kokosz", a już od dzisiaj w Sopocie - mieście autora przygód o słowiańskich wojach - można spotkać nowych mieszkańców. Sopocki plac zabaw inspirowany bohaterami z Mirmiłowa powstał, aby zaprosić fanów do poznawania serialowego świata, a także, by uhonorować Janusza Christę, który wychował się i tworzył w Sopocie.

- To ogromna przyjemność powiedzieć: zapraszam do zabawy na nowym placu zabaw – w Grodzie Milusia w Sopocie – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Cieszę się bardzo, że udało nam się w tak ciekawy i kreatywny sposób upamiętnić postać Janusza Christy, sopocianina, autora kultowych komiksów "Kajko i Kokosz". Wierzę, że ten plac będzie miejscem łączącym pokolenia. Mam nadzieję, że najmłodsi, po wspaniałej zabawie, zaciekawieni postacią Milusia, sięgną po komiksy oraz serial o bohaterach z Mirmiłowa, a ich rodzice po latach wrócą do szalonych przygód średniowiecznych wojów - dodaje.

Gigantyczny smok i inni mieszkańcy Mirmiłowa

Gród Milusia to nazwa placu zabaw, o której zdecydowali miłośnicy serialu w internetowym głosowaniu. Jego przestrzeń zaaranżowano tak, by opowiadała historię serialowych bohaterów - Kajka, Kokosza i smoka Milusia, który jest główną atrakcją placu. Jego sylwetka to wielofunkcyjna powierzchnia, stworzona z połączonych ze sobą bali drewna, typowych dla grodu Mirmiłowo. Smok potrafi wodzić za dziećmi wzrokiem, a jego szyję oplata hamak, w którym można się zrelaksować. W ciele Milusia są otwory, przez które można zaglądać lub wchodzić do jego brzucha. Dzieci mogą wspiąć się na grzbiet smoka po łapach, wykonanych z klawiszujących walców. Miluś został zaprojektowany tak, aby każdym z elementów można było bawić się intuicyjnie, jednocześnie pobudzając zmysły.

- Smok Miluś to jedna z moich ulubionych postaci serialu "Kajko i Kokosz". Doceniam go za jego z natury wesoły, figlarny i rozbrykany sposób bycia – mam nadzieję, że podobnie jak widzowie serialu NETFLIX i czytelnicy komiksów Janusza Christy. Wierzę, że gigantyczny Miluś w Sopocie odzwierciedla charakter naszego bohatera i przeniesie dzieci jak i rodziców do magicznego świata, pobudzając w ten sposób do kreatywności - mówi Ewelina Gordziejuk, showrunnerka serialu.

Przy wejściu na plac zabaw odwiedzających witają główni bohaterowie serialu "Kajko i Kokosz". Niosą oni drewniane bale, z których zbudowany jest wielki smok. Nieopodal znajduje się wzniesienie, z którego można obserwować Milusia. Ci, którzy zechcą się do niego zbliżyć, mogą zjechać ze zjeżdżalni i po kilku krokach znaleźć się tuż pod nosem największej atrakcji placu zabaw. Nie zapomniano także o najmłodszych dzieciach, które mogą przyglądać się serialowym bohaterom, skacząc na trampolinie.

Na placu zabaw umieszczono również Kalejdoskop Przyjaźni - efekt internetowej akcji, zorganizowanej w marcu na cześć wyjątkowej więzi, która łączy głównych bohaterów serialu. Każdy, kto opisał ulubioną przygodę, którą przeżył wspólnie z przyjacielem, miał szansę uwiecznić symbol swojej przyjaźni w sopockim parku. Imiona uczestników zostały umieszczone na Kalejdoskopie Przyjaźni i na długo pozostaną wyjątkową pamiątką. Kiedy przyjaciele staną po przeciwległych stronach kalejdoskopu, mogą nie tylko na siebie spojrzeć, ale również zrobić sobie niezwykłe, artystyczne zdjęcie.

- Moim marzeniem jako wnuczki Janusza Christy było upamiętnienie mojego dziadka w Sopocie, czyli w mieście tak ważnym dla niego osobiście. Uważam, że komiksy łączą pokolenia i chyba dlatego ucieszyła mnie możliwość powstania miejsca nawiązującego do jego twórczości. Myślę, że stworzony w Sopocie plac zabaw oddaje ducha komiksu i zachęci rodziny do spędzania czasu na świeżym powietrzu wspólnie ze smokiem Milusiem - mówi Paulina Christa, wnuczka, spadkobierczyni i prezes Fundacji Kreska im. Janusza Christy.

Gród Milusia jest owocem współpracy władz Sopotu, Fundacji Kreska i Netflix. Za projektem placu stoi pracownia architektury i urbanistyki BUDCUD oraz projektantka IZA RUTKOWSKA, a za jego utrzymanie i konserwację odpowiada Miasto Sopot.

Serialowi bohaterowie w Sopocie

Plac zabaw to nie jedyna atrakcja Sopotu inspirowana animacją "Kajko i Kokosz". Już niedługo ruszy także gra miejska, która przybliży jej uczestnikom biografię Janusza Christy i jego więź z Sopotem, a także pomoże jeszcze bliżej poznać postaci znane z kultowych komiksów i serialu.

Ponadto fani serii "Kajko i Kokosz", chcący zgłębić wiedzę o animacji, mogą skorzystać ze specjalnej strony internetowej https://kajkoikokosz.wp.pl/. To źródło informacji na temat powstawania serialu, gdzie znajdują się nagrania, w których twórcy opowiadają o procesie przenoszenia historii z papieru na ekran, a także o tym, jak powstawała ścieżka dźwiękowa serialu, a miłośnicy komiksów dzielą się swoimi pierwszymi wspomnieniami związanymi z bohaterami animacji.

Materiał prasowy Netflix

2 komentarze:

  1. Wygląda jak typowe wyciągnięcie kasy z budżetu miasta. Do zabawy się raczej nie nadaje, za to do ciągłych remontów - jak najbardziej. A smok jest dla małych dzieci przerażający.

    OdpowiedzUsuń
  2. ALE TEN MILUŚ WSPANIAŁY :DDDD

    OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.