wtorek, 23 marca 2021

Serialowe Centrum Informacyjne (5)

EKSPORT

Ponoć serial Netflixa dostępny jest na razie wyłącznie w Polsce, a nasi dzielni recenzenci uważają, że to się w ogóle na eksport nie nadaje. Tymczasem "Kajko i Kokosz", bez błogosławieństwa Netflixa i ekspertów, sam się już wyeksportował... na wschód. Wpiszcie w wyszukiwarce np. мультфильм Кайко и Кокош смотреть онлайн бесплатно i wyskoczy Wam kilka tysięcy (!!!) stron, gdzie można go oglądać za friko, z całkiem niezłym rosyjskim pół-dubbingiem. Męczące są tylko pop-upy z paniami, ale gdzieniegdzie ich nie ma, np. w serwisie o wdzięcznej nazwie Zetflix :)

W wyszukiwarce grafiki można też znaleźć rosyjską wersję komiksu "Złoty puchar", oczywiście tak samo legalną. Gdyby Egmont zechciał to kiedyś u nich wydać, przynajmniej będzie miał gotowe tłumaczenie.

MURALE

W poprzednim wydaniu SCI mural na Zwierzynieckiej w Krakowie mogliśmy zobaczyć tylko w miniaturkach. Duże zdjęcie przysłał nam Wojtek Marzec, który jako pacholę studiował nasze posty, a dziś studiuje na UJ. Obok dwa znalezione w sieci zdjęcia murali wrocławskich (temu z lewej w nocy mrugają gwiazdki). Netflix wyraźnie postawił na lokalność - w Krakowie mamy smoka, a we Wrocławiu polsko-niemieckie pojednanie.

Kraków2 x Wrocław

A teraz prawdziwa bomba: okazało się, że warszawski mural na Kruczej/Brackiej jest ruchomy! Oto dowód:

RECENZJE

Wysyp trwa, chociaż tzw. świńską górkę mamy już chyba za sobą. W kategorii "Najkrótsza recenzja" wygrywa Krzysztof Marcin Klimczak (autor rysunku po prawej), w kategorii "Najdłuższa recenzja" zdecydowanie Tomasz Ork Rudnicki (nr 17), a w kategorii "Największy skok ciśnienia" ex equo panowie Dymiński i Sowiński (nr 13 i 14).

 1. Piotr Gociek i Łukasz Adamski (Polskie Radio),
 2. Bartosz Węglarczyk i Piotr Markiewicz (Onet),
 3. Marcin Cichoński (Dziennik Gazeta Prawna) 7:30,
 4. Luiza Dobrzyńska (Paradoks),
 5. Jan Urbanowicz (Exu Magazine),
 6. Grzegorz Purwin (ProAnima),
 7. Grzegorz Cyga (Geek Tech Media),
 8. Kinoman (Autorski przewodnik kulturalny),
 9. Piotr Wałkówski (Writerat),
 10. Kajetan Wykurz i Paweł Borkowski (Kinotok),
 11. Artur Tojza (W pajęczej sieci),
 12. Marcin i Andrzej (Retronauci 2000),
 13. Piotr Dymiński (Piotr Dymiński),
 14. Rafał Sowiński (Popmoderna),
 15. Pinio (Pinio Horror Show),
 16. Wojciech Podgórski (Uniwerek TV),
 17. Kreskówkast feat. Ork (YouTube),
 18. Czy warto obejrzeć? (YouTube),
 19. Spocky (YouTube),
 20. Życie jest Czadowe! (YouTube),
 21. Krzysztof Zieliński (YouTube),
 22. Nerdololo (YouTube).

PRASA

W staromodnych papierowych gazetach zapanowało prawdziwe porozumienie ponad podziałami. Duże artykuły o serialu ukazały się jednocześnie w "Gazecie Polskiej" (#10/2021) i w dodatku telewizyjnym do "Gazety Wyborczej" (10.03.2021). Oba tygodniki chwalą, ale ten z lewej strony (tzn. na zdjęciu z prawej) jakby mniej, chociaż okładkę i tytuł dał zdecydowanie lepsze.

EMPIK

Serial Netflixa medialnie przebił nawet pożegnanie z Papciem Chmielem. W ostatnim tygodniu, miesiącu i w całym 2021 roku najlepiej sprzedającym się komiksem Empiku jest "Szkoła latania", a zaraz za nią pudełko "Tytusów". Dla porównania, w roku 2020 najpopularniejszy "Kajko i Kokosz" uplasował się dopiero na miejscu 31 i były to... "Szranki i konkury" ("Tytusy" na 37.). Myślę, że hejterom definitywnie wytrąca to z rąk argument, jakoby "Kajko i Kokosz" zawdzięczał swój sukces bibliotekom szkolnym i wpisaniu go na listę lektur.

INNE CIEKAWOSTKI OKOŁOSERIALOWE

Ostatnio Elle Man rozmawiał z Abelardem Gizą (Oferma), ProAnima i RedBull ze Stefanem Wesołowskim (kompozytor), zaś Antyweb i Gazeta Wyborcza ze wszystkimi. Poza tym Śledziu uczył jak narysować Kajka i Kokosza, Odys Korczyński znalazł dowody na to, że logika w bajkach nie istnieje (m.in. w serialu Netflixa), a Radio Gdańsk w audycji z cyklu "Kresowy Salonik" poświęciło sporo miejsca młodości Janusza Christy. Zaawansowanym polecamy quiz jaką postacią z KiK jesteś, natomiast początkującym, dla których serial jest pierwszym kontaktem z "Kajkiem i Kokoszem", radzimy obejrzeć filmik z serii "Towary Modne" (poniżej). Adam Śmiałek dokonuje w nim rzeczy niemożliwej, tzn. w 20 minut streszcza 20 albumów Christy. Brawo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.