poniedziałek, 19 listopada 2012

Kajko w Szkocji, Mirmił w kryminale

Myśleliśmy, że nasza akcja okładkowa padła, a okazuje się, że nie całkiem. Najnowszą fikcyjną okładkę "Kajka i Kokosza" przysłał nam 10-letni Wojtek Marzec. Brawo! Widać, że Wojtek bardzo uważnie studiuje nasze posty. Druga okładka też ma coś wspólnego z tematyką bloga, o czym zaraz się przekonacie.


"Ziarno prawdy" Zygmunta Miłoszewskiego (2011) to kryminał, ciąg dalszy bestsellerowego "Uwikłania". Arek Florek znalazł w tej książce całkiem ciekawe fragmenty. Jedna z bohaterek, pani prokurator, zwraca się do swego kolegi łamanym Christą: "Mirmiłku, nie filozofuj" (str. 120). Ta sama pani czytając "Tytusa, Romka i A'Tomka", stwierdza jednak: "zestarzałam się chyba, nie śmieszy mnie już prawie wcale..." (str. 185). Potem narrator opisuje policjanta: "niski, drobny, z dużym nosem, przypominał komiksowego Kajka" (str. 235 - jak to, Kajko z dużym nosem?) Jeszcze przed polską premierą prawa do książki zostały sprzedane wydawcy amerykańskiemu. Ciekawe co z tego zostanie w tłumaczeniu?

Z kolei Łukasz "Bofzin" Kuciński wygrzebał z jakiejś starej gazety rebus z rycerzem Rubrykiem z "Cudownego leku". Opis rebusu brzmi: "rebus kołowy, 2-wyrazowy, o początkowych literach N.J." Spróbujcie to rozwiązać. Myśmy polegli, a Łukaszowi się udało.


Na koniec tradycyjnie garść niusów:

10 komentarzy:

 1. Brawa dla Wojtka! 10 lat i juz 'zmalowac' cos takiego! Rosnie nam nie tylko nowe pokolenie milosnikow Christy ale i tworcow komiksowych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Puzzle są rewelacyjne. Mój czas to 27.23

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój 13:20 :)
   Niepokoi mnie napis "Best time 7:42"

   Usuń
  2. Na pewno nie za pierwszym razem i nie przez kogoś kto nie ma przed sobą obrazu wzorcowego dużej wielkości. 7:42 oznacza układanie jednego puzzla co ok. 4 sekundy. Trudno osiągnąć taką prędkość na komputerze, w końcu przesuwanie kursora myszy też zajmuje za każdym razem min. 2-3 sekundy.

   Robert z Gdyni

   Usuń
 3. Myślę, że rozwiązanie rebusu to "Na jagody" (pierwszy obrazek symbolizuje wyraz Odyn - Huginn i Muninn to para kruków towarzysząca temu nordyckiemu bogowi, drugi zaś wyraz ajag, czyli wyraz Gaja - Matka-Ziemia czytany wspak (stąd strzałka)).
  Tomek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bofzin też tak twierdzi.

   Usuń
  2. To cieszę się, że nie ja jeden tak twierdzę :)
   Tomek

   Usuń
 4. Wojtek Obremski: Ej, ej, z jakiego "Zamachu na Milusia"?? Czy ten rysunek nie pochodzi czasem z "Cudownego Leku"??

  OdpowiedzUsuń
 5. W tłumaczeniu wyjdzie Asterix - ten mały Gal kichawę miał relatywnie sporą...

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.