poniedziałek, 8 marca 2021

Serialowe Centrum Informacyjne (4)

W REALU

Jeżeli w drugim odcinku SCI pisaliśmy, że Kajko i Kokosz wyskakują z lodówek, to co możemy teraz napisać? Że czają się za każdym rogiem? To nie byłoby dalekie od prawdy. Zresztą sami zobaczcie jak dziś wyglądają ulice polskich miast.

W-wa, ul. Bracka 25W-wa, ul. Marszałkowska 111 (fot. Marcin Gleb)Sopot, Monciak

Wszystkie te kilkudziesięciometrowe banery i murale przebił krakowski olbrzym, zamontowany na dawnym Hotelu Forum. Chodzą słuchy, że jest to największy bilbord w Polsce.

Kraków, ul. Konopnickiej 28 (fot. Andrzej Płatek)

Drugi krakowski mural (ul. Zwierzyniecka) wyróżnia się Milusiem-gigantem, co należy chyba odczytać jako ukłon pod adresem wawelskiego smoka. Wrocław nie miał wyjścia i musiał zaszokować czymś innym - odpalcie filmik i sami zobaczcie czym.

Kraków, ul. Zwierzyniecka 22 (fot. Reporter)Wrocław, wybrzeże Juliusza Słowackiego 5

Rozmiary ulicznych malowideł dość dobrze obrazuje poniższe zdjęcie, przy czym jest to jeden z mniejszych murali. Widoczne na sąsiedniej fotografii tajemnicze konstrukcje z płyt OSB to przyszły plac zabaw im. Milusia w Sopocie (nazwę sami mamy wybrać w głosowaniu). Ciekawe co będzie następne... Może pomnik Janusza Christy?

W-wa, ul. BrackaSopot, Łazienki Południowe

W WIRTUALU

Netflix uruchomił specjalną stronę internetową "Kajko i Kokosz", poświęconą serialowi i związanym z nim atrakcjom (opisaliśmy ją w czwartkowym poście). Dla bywalców forów i social mediów amerykański nadawca przygotował 22 cięte riposty w serwisie Giphy. Na przykład takie:

Natomiast na urządzenia mobilne udostępniono facebookową relację z quizem o "Kajku i Kokoszu", a także kajkoszowe efekty do aparatów Instagrama i Facebooka.

NA PAPIERZE

W "Polityce" ukazała się krótka recenzja pióra Kuby Demiańczuka (na zdjęciu z lewej), a w "Do Rzeczy" długa, dwustronicowa Piotra Goćka (w środku). Obaj panowie są fanami komiksu, obaj wystawili serialowi wysokie oceny i... obaj zatytułowali swoje artykuły "Woje Mirmiła". Great minds think alike. Zapowiedź serialu zamieścił też dwumiesięcznik "Netfilm" (z prawej). Jeśli traficie na kolejne wzmianki w prasie, koniecznie dajcie nam znać.

WE FRANCJI

Dosłownie dwa dni po premierze "Kajka i Kokosza" Francuzi ogłosili, że będą kręcić dla Netflixa serial animowany o Asteriksie. Kreskówka ma być oparta na motywach albumu "Walka wodzów", a showrunnerem będzie Alain Chabat, twórca aktorskiego filmu "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" z 2002 r. I po co myśmy tych Francuzów uczyli jeść widelcami? Żeby nam teraz podbierali najlepsze pomysły? Skandal!

RECENZJE

Tu mamy istną eksplozję. Netflixowego "Kajka i Kokosza" chcą oceniać wszyscy: młodzi, starzy, literaci, grafomani, gracze, geeki, a nawet ideolodzy. Ci ostatni są oczywiście najśmieszniejsi. Na przykład red. Wiktor Świetlik wyartykułował na Interii wszystkie obsesje, z których nabijaliśmy się w "Poradniku fana walczącego". Niezawodny w takich razach ASZdziennik podsumował to tekstem pt. "Nikt nie krytykuje Kajka i Kokosza za niepoprawność polityczną, więc prawicowe media same muszą". Było nawet zabawnie, ale dr Tomasz Pstrągowski (Krytyka Polityczna) postanowił udowodnić, że red. Świetlk miał jednak rację i całkiem serio zaatakował serial za zbyt mało "pełnokrwistych postaci kobiet po czterdziestce", "brak postaci dziewczęcej" oraz przemilczenie "narodowościowego zróżnicowania średniowiecznej Polski czy szerzej Słowiańszczyzny". BTW, wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet! A teraz poważne recenzje:

 1. Bartosz Czartoryski (Filmweb),
 2. Paweł Mączewski (Radio Kampus),
 3. Julian Jeliński (Brody z Kosmosu),
 4. Łukasz Adamski i Julian Jeliński (wPolsce),
 5. Borys Nieśpielak i Remigiusz Maciaszek (Rock i Borys),
 6. Maciej Gaździcki (Geex),
 7. Konrad Bosiacki (Konsolowe),
 8. Małgorzata Smoleń (Styl.fm),
 9. Tomasz Drabik (Mechaniczna Kulturacja),
 10. Patryk Głażewski (Arytmia),
 11. Fedotido (Joe Monster),
 12. Aneta Kyzioł, Jakub Demiańczuk i Bartek Chaciński (Polityka),
 13. Jakub Janiszewski, Joanna Malicka i Bartosz Staszczyszyn (TOK.FM),
 14. Piotr Gociek i Piotr Moc (Radio Opole, słuchajcie od 24:00),
 15. Łukasz Muszyński i Jakub Popielecki (Serial Killers/Filmweb),
 16. Krzysztof Spór (Spór w kinie),
 17. Paweł Tissler (CDN),
 18. Michał Piepiórka (Bliżej Ekranu),
 19. Patryk Szczechowiak (Lokalny Fyrtel),
 20. Kaja Wolnicka (Moi Mili),
 21. Filmaxik (YouTube).

WYWIADY ITP.

Fala wywiadów zaczyna opadać. Z nowości mamy jedną rozmowę ze Śledziem w Brodach z Kosmosu, dwie z Eweliną Gordziejuk: w Polskim Radiu Lublin i u Moniki Bogdanowicz oraz imponującą "zbiorówkę" w Na ekranie. Techniczne zawiłości produkcji szeroko omówiło Stowarzyszenie Filmowców Polskich, jakiś dobry człowiek uzupełnił hasło "Kayko & Kokosh" w serwisie TV Tropes, a Mikołaj Kołyszko napisał artykuł dla początkujących pt. "8 rzeczy, które warto wiedzieć przed obejrzeniem serialu" (Niestatystyczny.pl). Na deser zostawiliśmy kuriozalny amatorski filmik pt. "Historia, fabuła i ciekawostki" (Wideo Ciekawostki), z którego można się dowiedzieć, że Janusz Christa urodził się we Lwowie (!), a władza ludowa biła obywateli za memy. I tym sympatycznym fejk-niusowym akcentem kończymy dzisiejsze wydanie CSI.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz wstawić w komentarzu działający link, zrób to w html-u. Powinno to wyglądać tak:
<a href="ADRES_LINKU">TWÓJ TEKST</a>
Podobnie robi się pogrubienie (bold):
<b>TWÓJ_TEKST</b>
i kursywę:
<i>TWÓJ_TEKST</i>
Powodzenia!