wtorek, 2 marca 2021

Serialowe Centrum Informacyjne (3)

No to premierę mamy już za sobą. W niedzielę o godz. 9:00 rano, zaraz po śniadaniu cała Polska zasiadła przed telewizorami/komputerami/tabletami/smartfonami (niepotrzebne skreślić), by obejrzeć pierwszych pięć odcinków serialu. Wystarczył jeden dzień, żeby "Kajko i Kokosz" stał się najczęściej oglądanym filmem na polskim Netfliksie. Dopiero teraz widać jak bardzo rodacy czekali na tę produkcję i jak wielki jest w narodzie sentyment do komiksów Janusza Christy.

Recenzenci nareszcie mogli ocenić całą piątkę. Przeważają opinie pozytywne, choć nie brakuje słów krytyki. Nawięcej problemów sprawia fundamentalne pytanie "dla kogo właściwie jest ten serial"? Tu każdy recenzent ma własną teorię:

 1. Natalia Hluzow (Antyradio) - dla najmłodszych,
 2. Martyna Dziedziak (FDB) - dla całych rodzin,
 3. Tomasz Zacharczuk (Trójmiasto.pl) - dla całych rodzin,
 4. Radosław Koch i Jacek Gajowniczek (Hype Train) - dla wszystkich,
 5. Karol Żebruń (Benchmark) - dla posiadaczy bardzo małych ekranów,
 6. Radosław Krajewski (Gram.pl) - dla fanów,
 7. Dawid Muszyński (Na ekranie) - dla fanów,
 8. Łukasz Majchrzyk (mobiRANK) - dla fanów,
 9. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny i RMF.FM) - dla fanów,
 10. Odys Korczyński (Film.org.pl) - dla nikogo.
A teraz przyjrzyjmy się opiniom widzów. Na IMDb serial dostał wysoką ocenę 7,5/10. Nieco gorzej, bo tylko 6,7/10 dostał na Filmwebie, co dziwi, bo oceny poszczególnych odcinków są wyższe i wahają się od 6,9 (odc. 1 i 5) do 7,2 (odc. 2). W dniu premiery przeprowadziliśmy też na fanpage'u własną sondę z trzystopniową skalą ocen (poniżej), w której aż 75% followersów uznało, że serial jest kapitalny, a tylko 3%, że okropny. Chyba więc rację mają ci, którzy twierdzą, że przed ekranami najlepiej bawią się wierni fani "Kajka i Kokosza".

W tej sytuacji zastanawiająca jest niemal kompletna cisza ze strony środowiska komiksowego, które z całych sił stara się nie zauważać, że mamy być może do czynienia z najważniejszym medialnym wydarzeniem w najnowszej historii polskiego komiksu (Kacza Agencja Informacyjna jest tu wyjątkiem). Tym bardziej zachęcamy wszystkich do udziału w dzisiejszym panelu dyskusyjnym z Pauliną Christą (wnuczka autora, prezes Fundacji "Kreska" im. Janusza Christy), Tomaszem Kołodziejczakiem (dyrektor w wydawnictwie Egmont Polska) i Adamem Radoniem (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi). Początek na Zoomie o godzinie 19:00, szczegóły znajdziecie tutaj.

Tymczasem w mainstreamie aż huczy. W niedzielę kilka największych portali (Gazeta.pl, Onet, Filmweb) zmieniło kolor na żółty i witało internautów wielkimi banerami "Kajka i Kokosza". Do akcji przyłączył się nawet Instytut Polski w Sztokholmie, dostrzegając w serialu szansę na promocję naszej kultury.

Dzieje się też "na mieście" - podobno ma być więcej netflixowych murali i billboardów z "Kajkiem i Kokoszem". Fundacja "Kreska" podała 7 lokalizacji w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, prosząc internautów o zdjęcia obiektów. Dokładne adresy znajdziecie na profilu Fundacji, tam też należy wklejać fotografie. Jak donosi Bartłomiej Sikora, pierwszy warszawski mural jest już ukończony.

Niestrudzeni twórcy i aktorzy serialu wciąż dwoją się i troją, kursując od redakcji do redakcji, oczywiście online i w ścisłym reżimie sanitarnym. Oto lista najnowszeych wywiadów:

 1. z Eweliną Gordziejuk i Michałem Śledzińskim na WP Teleshow,
 2. z Arturem Pontkiem (Kajko) i Michałem Pielą (Kokosz) na Interii,
 3. z Robertem Jaszczurowskim i Eweliną Gordziejuk na Gdańsk.pl,
 4. z Maciejem Kurem w RDC,
 5. z Krzysztofem Zalewskim (Wit) i Jarosławem Boberkiem (Mirmił) na kanale KINOrozmowa,
 6. z Rafałem Skarżyckim i Tomaszem Leśniakiem na Lubimy czytać,
 7. ze wszystkimi na Rozrywka.blog.

A gdyby ktoś chciał poznać pełną ekipę i obsadę serialu, niech zajrzy na Film Polski. To już wszystko na dziś, do zobaczenia w następnym wydaniu SCI.

7 komentarzy:

 1. To wy zrobiliście?
  https://faktopedia.pl/543338/Z-analizy-cech-charakterystycznych-terenu-wynika-ze-Mirmilowo-z-komiksu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie my. Lokalizacja Mirmiłowa jest na podstawie książki Arka Florka, ale warownia to już oryginalny pomysł autora wpisu.

   Usuń
 2. Wg mnie jeśli Mirmiłowo znajdowało się nad Jeziorem Przywidzkim to warownia też znajdowała się w jego pobliżu - świadczy o tym choćby posiadanie przez zbójcerzy łodzi bojowej i trasa ucieczki Kajka i Kokosza w komiksie Skarby Mirmiła. Wg mnie Babi dół w takim przypadku całkowicie odpada.
  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w stu procentach, nawet zacząłem pisać post na ten temat. Cierpliwości :)

   Usuń
  2. Chatka ciotki Jagi też na pewno nie była na wyspie. Może skoro grodzisko jest na półwyspie, a w szkole chatkę od grodu oddzielał wąska zatoczka (szkoła latania pierwszy kadr) to mogła być na drugim brzegu zatoczki oznaczonej na mapie z faktopedii jako "Burgwinkiel", a warownia była pewnie po drugiej stronie jeziora. (Tak poza tym ciekawe czy Christa kiedykolwiek tam był czy tylko jeździł palcem po mapie)
   ---
   Wit

   Usuń
  3. O tym, ze lubi pływać po jeziorach, chociaż nie posiada własnej łodzi Christa wspominał chyba w jakimś wywiadzie.
   Robert z Gdyni

   Usuń
 3. Czekam z niecierpliwością na kolejne kruczki :P

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.