poniedziałek, 10 października 2016

MFKiG 2016, cz. II

Druga część relacji z Łodzi i jeszcze więcej okołochristowych atrakcji.

ANTOLOGIA "RELAX"
Bez wątpienia największym wydarzeniem Festiwalu była premiera zbiorczego "Relaxu". Księga zawiera 153 stron komiksów, wstęp Tomasza Kołodziejczaka oraz rewelacyjne posłowie Adama Ruska pt. "Dzieje legendy". Nawet jeśli macie w domu komplet "Relaxów", to dla tego ostatniego artykułu warto zaopatrzyć się w egmontowską antologię.


W całej książce jest tylko 13 plansz Christy (trzykrotnie mniej niż Rosińskiego, Wróblewskiego czy Szyszki), ale jego historyjki mają taką siłę, że nie ma się wrażenia niedosytu. Są tu same najlepsze komiksy Mistrza, stworzone na samym początku istnienia magazynu (nr 1-5): dwie "Bajki dla dorosłych", "Pan Paparura i pies Aj" oraz "Dżdżownica". Ta ostatnia ma zresztą zupełnie nowy kolor, i to bez porównania lepszy od pierwotnego. Na zdjęciu widzicie obie wersje - lewą pokolorował anonimowy plastyk z redakcji "Relaxu", a prawą Arek Salamoński. Arek odrestaurował też wszystkie inne komiksy, wchodzące w skład antologii.


KONKURS IM. JANUSZA CHRISTY
Wyniki dwóch poprzednich edycji konkursu Egmont ogłaszał w Sopocie. W tym roku uroczystość po raz pierwszy odbyła się w Łodzi. Najważniejszą nagrodę, czyli wyróżnienie za historyjkę "w duchu Janusza Christy" zdobył Mietek Fijał, jeden z naszych ulubionych kajkoszowych fanartowców (patrz: komiks, pocztówka i pin-up) i kandydat w plebiscycie "KiK c.d.". Brawo, Mietku! Gratulacje! Przed Wami trzy plansze wyróżnionego komiksu - dwie od Wirtualnego Wydawcy i jedna od Egmontu. Na czwartym zdjęciu laureat dumnie dzierży nagrodę. Jest trochę niewyraźny, bo akurat miał grypę (foto: Macin Andrys/Paradoks).


Czekamy teraz na cały album o Oskarze i Fabrycym, a może i na występ Mietka w jednym z kolejnych tomów nowych przygód Kajka i Kokosza. Możemy sobie nawet wyobrazić jak zaczynałaby się taka historyjka... :)


ZBÓJCERZ 007
Kolejnej kajkoszowej akcji nie ma w oficjalnym programie Festiwalu. Jej pomysłodawcą był Bogdan Ruksztełło-Kowalewski z gdańskiej Pracowni Komiksowej i Fundacji "Kreska". Przez dwa dni krążył od rysownika do rysownika, prosząc o autografy przedstawiające Zbójcerza 007. Prezentujemy rysunki Piotra Bednarczyka (1), Piotra Nowackiego (2, 5), Krzysztofaa Wyrzykowskiego (3) i Macieja Kura (4). Całą kolekcję znajdziecie na profilu Bogdana.

6 komentarzy:

 1. A kiedy premiera Relaxu? Oskar i Fabrycy są świetni! Superkreska i czuć tzw. "klimat". I nie chodzi mi tu tylko o christową kreskę (te wielkie łapy i kulfoniaste nosy), ale o wykreowanie rysunkami świata w ten sposób, że chciałoby się tam być.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałem, premiera Relaxu była na MFKiG.

   Usuń
  2. Hahaha, no to się zaskoczyłem! Mam już od wczoraj w domu. Rewelacja! Choć myślałem, że będzie komplet "Bajek dla dorosłych" Christy, komiksów Parzydły, rysunków Lutczyna, "Konusa" Szyszki (którego jednak bardzo nie lubiłem), "Bionika Jagi", "Akcji Labirynt" Zorada, "Białego Kła" Seboka oraz komiksu, którego tytułu nie pamiętam, ale na ostatnicj jego planszach była piękna blondyna w kostiumie kąpielowym w kosmosie i jakaś machineria ją obejmowała ;o)

   Generalnie czekam na następne tomy. Oby ich było więcej!

   Usuń
 2. Choć grarulacje przyjęte już wcześniej, to nie wypada nie podziękować pod fajnym artykułem. Raz jeszcze baaardzo dziękuję:)
  Mietek Fijał

  OdpowiedzUsuń
 3. Zauważyłem, że w antologii "Relaxu" każdy twórca ma inny kolor na paskach na górze strony.

  -Kleszcz-

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.