środa, 14 grudnia 2011

Wystawa w Pruszczu Gdańskim

Wszyscy ci, którzy nie dotarli do Łodzi na wystawę komiksową w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, dostają drugą szansę. Od dziś w Zespole Szkół Nr 4 im. I.J. Paderewskiego w Pruszczu Gdańskim (ul. Kasprowicza 16) można oglądać część poświęconą Januszowi Chriście. Wystawa będzie czynna tylko przez tydzień, do 21 grudnia, w godzinach otwarcia szkoły. WSTĘP WOLNY, DLA WSZYSTKICH! W kwietniu ekspozycja ma gościć w Krośnie. A oto oficjalna zapowiedź organizatorów:

"Janusz Christa. Życie i twórczość."

Janusz Christa, choć nie ma go już z nami, dla kultury komiksu ciągle jest ikoną. Jego twórczość znają nie tylko miłośnicy gatunku. Najsłynniejsi bohaterowie: Kajko i Kokosz występowali i na kartach komiksu, i w popularnych grach komputerowych, czy gazetach codziennych. Tysiące odcinków przygód, przeżywanych przez bohaterów stworzonych przez Christę, bawi już od dziesiątek lat. Groteska, poczucie humoru oraz perfekcyjna kreska stały się znakiem rozpoznawczym naszego artysty.

Wystawa przygotowana przez Pauliną Christę, wnuczkę artysty, Bogdana Ruksztełło-Kowalewskiego, prezesa Akademii Komiksu Gdak oraz Wojciecha Łowickiego i Cypriana Wieczorkowskiego, prezentuje się niecodziennie. Bowiem obok znanych i cenionych prac (prawie wszystkie to oryginały!) zobaczyć można mniej znane lub te w ogóle nigdzie nie publikowane! Szkice artysty pomogą nam zrozumieć jego warsztat i techniki, którymi się posługiwał. Będziemy mogli przyjrzeć się jego życiu. Odsłonią je nam zdjęcia oraz pamiątki rodzinne.

Ciekawy (!) napis znajduje się na prezentowanym podszyciu krzesła z pracowni mistrza - zachęcamy do zerknięcia! Niewątpliwie ogromną atrakcją ekspozycji jest oryginalne biurko i przybory, którymi Janusz Christa posługiwał się przy tworzeniu komiksów. Także fragment jego biblioteczki będzie godną uwagi - zwłaszcza dla fanów - miłą niespodzianką.

Serdecznie zapraszamy do świata wyobraźni Janusza Christy.
W imieniu organizatorów
Dyrekcja ZS nr 4 w Pruszczu Gdańskim oraz kurator wystawy Cyprian Wieczorkowski.

Wystawa powstała dla Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi przy jego 22. edycji.

5 komentarzy:

 1. plakat strasznie wali po oczach...

  OdpowiedzUsuń
 2. ja tam wolę dobrą imprezę z marnym plakatem niż odwrotnie

  OdpowiedzUsuń
 3. @Ystad
  Plakat nieco pstrokaty- fakt, ale dzięki temu zwraca na siebie uwagę, co miejmy nadzieję zaowocuje dużą frekwencją.
  Wystawę na pewno warto odwiedzić, bo z tego co widzę na plakacie, będzie można zobaczyć niepublikowane prace, których nie było w Łodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. a czy poza Krosnem wystawa pojedzie także do innego miasta ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Pewnie tak, ale tak odległych planów organizatorzy jeszcze nie mają.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.