poniedziałek, 5 grudnia 2011

Czytelnicy pytają, Hegemon odpowiada

Zamiast normalnego posta, dziś będzie odpowiedź na piątkowy komentarz Dominika z Bochotnicy:
Mam pytanie odnośnie najnowszego wydania "KiK w Londynie" zakupionego przeze mnie parę dni temu. Otóż w bibliografii na końcu książki podano, że "Zwariowana wyspa" liczy sobie 137 pasków, a w moim wydaniu pasków jest właściwie tylko 136. Jeden pasek - 137 ("Niezwykłym i tajemniczym wydarzeniom...") - się powtarza; jest pod tytułem opowieści (str. 49) i na samym końcu (str. 117). Egmont wcisnął go w puste miejsce, czy jednego nie ma?
Wstyd się przyznać, ale post na ten temat mieliśmy gotowy już w lutym, tylko nam się gdzieś zawieruszył. Żeby nie przedłużać - w naszej bibliografii nie ma błędu. "Zwariowana wyspa" w Wieczorze Wybrzeża rzeczywiście liczyła 137 odcinków, a w dwuzeszytowym wydaniu spółdzielni Zespół (1990) o 13 pasków mniej. I to tę okrojoną wersję przedrukował Egmont w pierwszym wydaniu "Kajtka i Koka w Londynie" (2005). W nowej edycji albumu nareszcie możemy przeczytać całość. Powtórzony pasek na początku i na końcu tej historii to nie błąd Egmontu, ale świadomy zabieg Janusza Christy. Tak właśnie komiks ukazał się w Wieczorze Wybrzeża w roku 1967.

"Przygody Kajtka i Koka" odc. 1, Wieczór Wybrzeża 07.06.1967
"Przygody Kajtka i Koka", odc. 137, Wieczór Wybrzeża 17.11.1967

Pierwszy pasek został usunięty już w roku 1983 z przedruku w łódzkim Expressie Ilustrowanym. W jego miejsce redakcja dorysowała stripo-podobną zapowiedź i nadała jej numer 1 - w ten sposób nie trzeba było zmieniać numeracji pozostałych odcinków. Zwiastun jest przerysowaną kompilacją czterech kadrów z komiksu. Warto zwrócić uwagę, że tytułowa wyspa nie była jeszcze wtedy "Zwariowana", tylko "Niezwykła".

"Niezwykła wyspa" odc. 1, Express Ilustrowany 25.07.1983

W wydaniu spółdzielni Zespół również zabrakło pierwszego paska, widocznie Christa uznał, że historyjka na tym zyska. Natomiast kolejne skróty miały raczej na celu upchnięcie komiksu w dwóch zeszytach po 32 strony. Christa po prostu usunął kilkanaście odcinków, tak że miejscami trudno połapać się o co chodzi. Metodą nożyczek nie udało się tylko wykasować pasków 29-31 i rysownik musiał zmienić dwa kadry w odcinku 28. Znajdziecie je w starym wydaniu Egmontu na str. 48; w nowym wydaniu na str. 63 są oryginalne rysunki z Wieczoru. Różnicę w kresce widać gołym okiem.

"Zwariowana wyspa" część 1, str. 11, Zespół 1990

W nowym wydaniu "Kajtka i Koku w Londynie" zabrakło tylko reprodukcji oryginalnych okładek "Zwariowanej wyspy" z roku 1990, a więc na koniec je przypomnimy.

9 komentarzy:

 1. Tak mi się przypomniało. "Zwariowana Wyspa" z 1990 roku miała dwa rzuty (oznaczone w stopce), jedyną różnicą bodajże - oprócz informacji w stopce - był inny papier "okładkowy".

  OdpowiedzUsuń
 2. Panowie, ja to mam pełen opad szczęki za każdym razem jak czytam Wasze rewelacje!! Muszę zaopatrzyć się w 'Opowieści Koka'.
  A co do powtarzających się pasków w 'Zwariowanej wyspie' - czy nie chodziło Chriście o to, żeby stworzyć rodzaj klamry dla historii?

  OdpowiedzUsuń
 3. ...a może Chriście chodziło o wywołanie u czytelnika zjawiska déjà vu.

  W moim przypadku mu się udało :-).
  Wstyd przyznać , ale dopiero po przeczytaniu posta zauważyłem ten chytry zabieg.

  OdpowiedzUsuń
 4. A więc to tak... Na wszystko macie gotową odpowiedź :) Pozdrawiam.

  Dominik z Bochotnicy

  OdpowiedzUsuń
 5. Ystad - zgadza się. Były dwa rzuty po 50.000 egz. Drugi rzut bardzo łatwo rozpoznać, II i III strona okładki jest szaro-bura, jak zwykła tektura.

  OdpowiedzUsuń
 6. Liczyłem na brakujące paski.... mam pierwsze wydanie Egmontu zwariowanej wyspy ze skrótami, niestety... i nie mam zamiaru kupować całej nowej knigi dla kilkunastu pasków!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za darmo i legalnie to polecamy bibliotekę :)

   Usuń
 7. A czy istnieje jakieś swiadectwo na temat formy w jakiej ' Wyspa' ukazala sie w 'Wieczorze Wybrzeza

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.