środa, 22 czerwca 2011

Łaźnia

W roku 1979 Janusz Christa narysował cztery krótkie, niepowiązane ze sobą epizody z Kajkiem i Kokoszem. Komiksy te miały ukazać się magazynie Relax po zakończeniu przygód Gucka i Rocha. Jednak, jak wiemy, czasopismo zakończyło swój żywot na 31 numerze, wraz z nastaniem stanu wojennego. Dopiero w drugiej połowie lat 80-tych Krajowa Agencja Wydawnicza wydobyła z szuflady rozmaite prace, które nie doczekały się publikacji w Relaksie i skleciła trzy albumy-składanki. Do jednego z nich, zatytułowanego "Fortuna Amelii" (1986), obok komiksów Jerzego Wróblewskiego i Zbigniewa Kasprzaka, trafiły dwa spośród czterech szortów z Kajkiem i Kokoszem: "Łaźnia" i "Urodziny Milusia". Dziś skupimy się na tym pierwszym.

"Fortuna Amelii"KAW 1986

"Łaźnia" znana jest głównie z publikacji KAW-u, ale premierę miała rok wcześniej, 6 grudnia 1985 na łamach Gazety Krakowskiej. Wydrukowana została w czerni i bieli na żółtym papierze - podobnie jak pierwsze, poziome "Szranki i konkury" czy "Złoty puchar". Zanim ostatecznie epizod ten włączony został do albumu "Urodziny Milusia", pojawił się jeszcze raz w dodatku do "Kaczora Donalda" (4/2003) pt. "Wielka księga magii i humoru". Ta jednorazowa, kolorowa gazetka Egmontu związana była z kampanią reklamową kompletnej reedycji "Kajka i Kokosza".

Gazeta Krakowska, 6.XII.1985"Wielka księga magii i humoru", 2003

5 komentarzy:

 1. Kurde! Skąd Wy takie coś wytrzaskujecie? Pytam o to wcześniejsze wydanie, bo Amelię gdzieś sam chyba mam...

  OdpowiedzUsuń
 2. a to znacie?
  http://komiks.polter.pl/Komiks-w-Swiecie-Mlodych-c22252

  OdpowiedzUsuń
 3. A gdzie można kupić tę książkę?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydawcą był Contur, więc chyba w Łodzi.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga, Twój komentarz nie ukaże się natychmiast, bo najpierw cenzura musi go zatwierdzić. Przepraszamy za przejściowe trudności. Prosimy nie regulować odbiorników.