poniedziałek, 27 czerwca 2011

The American KiK?

Jeden z czytelników zapytał nas o tłumaczenia "Kajka i Kokosza". Odpowiedź brzmi: nic nam o tym nie wiadomo. Znaleźliśmy za to wzmiankę o KiK w amerykańskim komiksie "Trans Siberia" (kadr obok). Jego autor, Tom Kaczynski dzieciństwo spędził w Polsce, a od ponad 20 lat mieszka w USA. Więcej dowiecie się z wywiadu na Alei Komiksu.

Na blogu Toma odkryliśmy też link do tekstu "Sampling the Polish Comics Scene" profesora Henry Jenkinsa, słynnego amerykańskiego medioznawcy. Po zjechaniu suwakiem do ok. 1/3 strony, natkniecie się na okładkę "Festiwalu czarownic" i krótki akapit o "Kajku i Kokoszu". Prof. Jenkins (z którym miałem kiedyś przyjemność korespondować w zupełnie innej sprawie) znany jest w Polsce dzięki książce "Kultura konwergencji: Zderzenie starych i nowych mediów".

I jeszcze tradycyjna porcja niusów:
 1. W ostatnich dniach ukazały się dwie recenzje poprawionej edycji "Kajtka i Koka w Londynie". Pierwszą napisał Tomasz Nowak dla Gildii, drugą Mariusz Miros dla Alei Komiksu.
 2. Sebastian Chosiński wystartował z cyklem artykułów "Czar Relaksu". Na Esensji można już przeczytać omówienia dwóch pierwszych numerów Magazynu Opowieści Rysunkowych: tego z bajką o Kumkali i tego z "Zaginioną załogą".
 3. Specjalnie dla sopockiej publiczności kabaret Nowaki dorzucił do starego skeczu żart o Kajku i Kokoszu. Ich występ na festiwalu TOPtrendy 2011 możecie zobaczyć tutaj (niusa wygrzebał Arek Florek).
 4. Na portalu Toluna rozpoczął się pojedynek Kajka i Kokosza z Asteriksem i Obeliksem. Nasi mają przewagę, ale nie zawadzi im pomóc.
 5. 7 lipca rusza Rajd Grunwaldzki ZHP. Znamy już drużyny, które wybrały trasę Ziemi Mirmiłowskiej. Czego można się spodziewać? Zobaczcie na zdjęciach z objazdu.
 6. Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont zapowiedział ostatni tom "Kajtka i Koka" z premierowym materiałem (został "Kajtek i Koko na wakacjach", "Opowiadanie Koka" i pierwotna wersja "Opowieści Koka"). Chodzą też słuchy o uzupełninym wznowieniu jednego ze starszych albumów. Natomiast na twardookładkową reedycję "Kajka i Kokosza" na razie nie ma co liczyć.
 7. Jeśli tak jak my wypatrujecie komiksowych i dobranockowych figurek (w tym z "Kajka i Kokosza"), zaglądajcie co jakiś czas pod ten adres. Niczego więcej nie możemy zdradzić.

3 komentarze:

 1. czytelnik potwierdza: no pytałem :o)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytelnik pyta, redakcja odpowiada. Brzmi lepiej niż "fifek pyta" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. w pełni Was rozumiem, Kapralu :o)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga, Twój komentarz nie ukaże się natychmiast, bo najpierw cenzura musi go zatwierdzić. Przepraszamy za przejściowe trudności. Prosimy nie regulować odbiorników.